EM-guld till Tove Alexandersson – brons till Sanna Fasth och Viktor Svensk
24.9.2026 17:07:25 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Efter en tuff och jämn match mot Simona Aebersold i tät och tuff litauisk terräng springer Tove Alexandersson hem EM-guld på långdistans. Tove vann kampen med 49 sekunders marginal. ”Jag lyckades hålla fokus hela vägen”, säger Alexandersson. Dagen bjöd också på två svenska bronsmedaljer till Sanna Fasth och Viktor Svensk.

Damtävlingen blev som väntat en tvekamp mellan Tove Alexandersson och schweiziska världscupledaren Simona Aebersold. Under den 14 kilometer långa banan så växlade duon att ha ledningen men på slutet var Alexandersson den starkaste och tog hem sitt sjunde individuella EM-guld.
– Det var tufft där ute och brötigare än vad jag väntat mig. Det var svårt att bedöma vägval ibland fastnade man totalt, säger Alexandersson och fortsätter:
– Då är det svårt att ha en bra känsla men det gäller att fortsätta fightas. Jag har inte gjort några direkta orienteringsmisstag. På en sträcka fastnade jag totalt med förutom det har jag hållit ihop det bra.
Hur gick tankarna i slutet på loppet?
– Det är väl just det att man ska försöka att inte fokusera på vad man tror om hur det går i tävlingen. Det är det som är utmaningen. Men jag lyckades hålla fokus hela vägen och lät inte tankarna flyga i väg.
Sanna Fasth fick dela pallen med Alexandersson. Hon var drygt en och en halv minut före Norges Marie Olaussen på fjärde plats.
Sanna var inte alls nöjd med sitt lopp när hon kom i mål. Att det skulle kunna räcka till brons trodde hon inte alls.
– Jag blev väldigt förvånad när jag kom i mål. Där ute i skogen kändes det fruktansvärt dåligt. Jag la så många minuter på vissa kontroller att jag kände att jag är en kvart efter, berättar Fasth och fortsätter:
– Så jag är väldigt positivt överraskad att det räckte så långt.
Vad var största utmaningen på banan?
– Det var definitivt kontrolltagningarna. Det var i diffusa riktigt täta och gröna områden. Men det var också mentalt att fortsätta kämpa. Man fastnade, det var pinnigt och man fastnade under stockar. Att bara fortsätta kämpa var nog det tuffaste.
Sara Hagström imponerade i sin comeback efter barnafödande i början på maj. Hon slutade femma, knappt två minuter bakom Olaussen.
Hagström sa innan EM att hon siktade på topp sex och klarade det med glans.
– Jag har grämt mig lite för att jag sagt topp sex och att det kan gå. Men jag hade en plan att bara ”lunka” runt och ta kontrollerna. Jag sprang lite långsamt i början men det var ju planen och jag höll den hela vägen, så jag är jättenöjd, säger Hagström.
Vad var svårast i dag?
– Vägvalen tycker jag var svårast. Det gäller att optimera hela tiden, men det är den typen av orientering som jag tycker är kul. Det är precis en sådan här långdistans jag vill ha
Viktor Svensk fortsätter att imponera den här säsongen. Efter ett mycket starkt lopp där han kämpade mot kramp på slutet av banan, så springer han hem sin första individuella medalj på ett internationellt mästerskap.
Viktors kamp mot Norges Kasper Fosser, Schweiz Fabian Aebersold var länge mycket jämn. Drygt halvvägs var Kasper två sekunder före Viktor och 15 före Fabian. Till slut vann norrmannen 1.09 före schweizaren och Svensk var bara elva sekunder från silverplatsen efter 17 tuffa kilometer.
– Jag har fått slita lite. Det är tufft där ute med hög fart hela tiden. Baksidorna och vaderna drog ihop sig och jag fick sendrag i tårna efter en timme. Så det var lite slitsamt, säger Viktor Svensk och fortsätter:
– När man skulle hoppa över de fallna träden nöp det lite. Men jag är jättenöjd, jag höll ihop det hela vägen.
Hur var ditt lopp orienteringsmässigt?
– Jag har gjort det bra tekniskt. Kanske en kontrollmiss och så har jag sprungit lite snett på några ställen. Jag sprang rakt in mot ett förbjudet område och fick vika 90 grader. Där tappade jag väl en del tid. Överlag har jag varit disciplinerad och systematiskt i orienteringen. Det är jag väldigt nöjd med.
Andre svensk blev Anton Johansson med en fin femteplats. Anton som blev upphunnen av silvermedaljören Fabian Aebersold.
– Jag hade lite strul i inledningen, fram till varvningen. Jag slarvade lite till första men lugnade ner det till andra med ett runtvägval. Efter det tycker jag att jag sprungit bra tekniskt och pushat på, säger Johansson och fortsätter:
– Jag ska inte säga att jag blev förvånad när Fabian kom. Men han sprang väldigt fort. Kroppen svarade bra och jag tassade med men skötte min egen orientering.
Tredje svensk blev Simon Hector som elva i sin mästerskapsdebut som senior. Han var halvminuten snabbare än Gustav Bergman som tolva.
– Jag var metodisk och körde kontroll för kontroll. Jag är nöjd men skulle gissa att jag tagit ett par dåliga vägval. Jag ska analysera och se om jag ska göra något annorlunda på medeln, säger Hector.
Hur sammanfattar du inte mästerskapspremiär?
– Jättekul! Jag har väntat på den här dagen i många år. Sedan jag blev reserv på VM för fem år sedan. Jag är väldigt nöjd att få chansen och jag försökte verkligen njuta där ute.
Tankar inför medeldistansen på lördag?
– Jag hoppas det blir lika svårt eller svårare. Jag fick lite kramp på slutet. Det verkar som jag både gör mästerskapsdebut och blir gammal samtidigt.
För Gustav Bergman var det en tung dag i skogen och där varken kroppen eller orienteringen riktigt var där.
Resultat
EM, Litauen
Långdistans
Damer, 14,1 km
1. Tove Alexandersson, Sverige, 89.40
2. Simona Aebersold, Schweiz, +00.49
3. Sanna Fasth, Sverige, +04.25
Övriga svenska placeringar:
5. Sara Hagström, +07.44
17. Freja Hjerne, +15.40
19. Hanna Lundberg, +16.21
28. Alma Svennerud, Sverige, +20.40
35. Isa Envall, Sverige, +24.04
43. Tuva Östangård, Sverige, +30.45
Herrar, 17 km
1. Kasper Harlem Fosser, Norge, 94.03
2. Fabian Aebersold, Schweiz, +01.09
3. Viktor Svensk, Sverige, +01.20
Övriga svenska placeringar:
5. Anton Johansson, +04.12
11. Simon Hector, +07.31
12. Gustav Bergman, +07.59
16. Jerker Lysell, +09.18
19. Simon Imark, +09.56
51. Joakim Svensk, +21.20
Komplett resultat och tracking via IOF Live:
Bilder i Bildbanken:
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seLänkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
15 av 16 svenskar vidare i EM-kvalet23.9.2026 15:47:57 CEST | Pressmeddelande
De svenska landslagslöparna levererade starka kvallopp på EM i Litauen. Hanna Lundberg, Tove Alexandersson och Anton Johansson var alla heatvinnare. ”Det var jättebra, jag tror inte jag bommade en meter”, säger Lundberg efter att ha vunnit sitt heat över minuten före Simona Aebersold.
Se pressträffen inför EM i orientering här22.9.2026 19:52:56 CEST | Pressmeddelande
I morgon startar EM i Litauen med kval. På tisdagskvällen genomfördes en pressträff med Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten samt fyra av de svenska löparna: Tove Alexandersson, Gustav Bergman, Sara Hagström och Viktor Svensk. ”Jag höll ju knappt på att hitta första kontrollen på första träningen här”, säger Viktor Svensk på pressträffen som du ser i sin helhet längst ner i artikeln.
O-Ringen Göteborg 2026 gav en turistekonomisk effekt på 185,1 miljoner21.9.2026 15:57:53 CEST | Pressmeddelande
Världens största orienteringsäventyr genomfördes i Göteborg 19-25 juli. På uppdrag av Svensk Orientering har Upplevelseinstitutet genomfört en mätning för att se den turistekonomiska effekten med tillhörande parametrar.
Ändringar i truppen till EM18.9.2026 15:20:40 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka avgörs EM i orientering i Litauen. Inför mästerskapet blir det ett par förändringar i den svenska truppen.
VM-medaljören tillbaka för att bryta stigmat kring psykisk ohälsa18.9.2026 08:46:37 CEST | Pressmeddelande
I juli lade Karolin Ohlsson landslagsskorna på hyllan. Nu är hon tillbaka – för att bryta stigmat kring psykisk ohälsa. ”Första steget är att vi måste våga prata om svåra saker och komma bort från tystnadskulturen”, säger Ohlsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum