Alecta Fastigheter vinner utmärkelsen Årets byggnadsvårdare 2026
25.9.2026 07:27:52 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter är det första större fastighetsbolaget på 20 år som har tilldelats utmärkelsen Årets byggnadsvårdare. Priset, som delas ut av Svenska Byggnadsvårdsföreningen, tilldelas Alecta Fastigheter för projektet Vi på hörnet i Göteborg där återbruk varit i fokus i allt från byggnadsmaterial till inredning.

Vi på hörnet är ett omfattande omvandlingsprojekt där två intilliggande kontorsfastigheter från 1960- och 70-talet har utvecklats med utgångspunkt i Alecta Fastigheters BÅT-modell: Bevarande, Återbruk och Tillägg. Genom att ta vara på det som redan finns, återbruka material och varsamt komplettera med nya lösningar har projektet förenat byggnadsvård med dagens krav på hållbarhet, funktion och attraktivitet.
– Att få ta emot utmärkelsen Årets byggnadsvårdare är både hedrande och väldigt glädjande. Med Vi på hörnet visar vi att stora fastighetsbolag kan utveckla och modernisera befintliga byggnader utan att göra avkall på deras identitet eller kulturhistoriska värden, samtidigt som lönsamhetskraven uppnås. Genom att ta vara på det redan byggda kan vi dessutom minska klimatpåverkan. Vi hoppas att utmärkelsen kan inspirera fler stora fastighetsbolag att se möjligheterna i det befintliga beståndet, säger Magnus Källgren, affärsansvarig stadsutvecklare på Alecta Fastigheter.
Juryn motivering:
Alecta Fastigheter tilldelas Årets byggnadsvårdare 2026 för sitt målmedvetna arbete med att förena byggnadsvård med modern fastighetsförvaltning. Genom projektet Vi på hörnet har Alecta Fastigheter visat hur bevarande, återbruk och nya tillägg kan möta dagens krav på hållbart förvaltande. Projektet är ett inspirerande exempel i hur befintliga byggnader och resurser kan vara tillgångar för framtiden.
Hållbar fakta om Vi på hörnet
Projektet omfattar två sammanhängande kontorsfastigheter från 1960- och 1970-talet, med en total bruttoarea på cirka 13 700 kvadratmeter, i centrala Göteborg. Fastigheterna har byggts om till moderna och attraktiva lokaler. Redan tidigt i projektet sattes en tydlig ambition att ta vara på byggnadernas identitet och unika förutsättningar genom en hög grad av bevarande och återbruk, som en del av den hållbarhetsomställning som Alecta Fastigheter vill driva.
I projektet har bland annat fasadmaterial, undertak, pentryn, innerdörrar, glaspartier, WC-stolar, tvättställ, belysningsarmaturer, ventilationskanaler och kabelstegar återbrukats. Samtidigt har stora delar av byggnaderna och deras befintliga innehåll bevarats på plats.
Tack vare det omfattande bevarande- och återbruksarbetet uppgår de prognostiserade koldioxidutsläppen till cirka 34 kg CO₂e per kvadratmeter, vilket motsvarar minst en halvering jämfört med om motsvarande material hade köpts in nytt.
Projektet visar också att återbruk inte behöver innebära högre kostnader. Tvärtom blev kostnaden per kvadratmeter lägre än i jämförbara projekt där nytt material har använts.
För mer information
Anna Fager Persson
Tf kommunikationschef, Alecta Fastigheter
070-9803209
anna.fagerpersson@alecta.se
Nyckelord
Bilder


Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav som består av huvudsakligen kontor och handelsplatser ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Två nya restaurangkoncept stärker utvecklingen av Fridhemsplan24.9.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under november/december öppnar restaurangerna Damen och Naomi i Miss Q-kvarteret på Fridhemsplan. Etableringarna är ytterligare ett steg i den pågående utvecklingen av kvarteret, där nya verksamheter inom hotell, restaurang, kontor, handel och bostäder successivt formar en mer levande och attraktiv stadsdel.
Trafikverket flyttar in i Kvarteret Regina9.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter välkomnar Trafikverket som ny hyresgäst till Kvarteret Regina i Göteborg. Hösten 2027 flyttar myndigheten in i 1 961 kvadratmeter nyrenoverade kontorslokaler i det centralt belägna kvarteret.
Alecta Fastigheter väcker Stinsen till liv med musik och kultur25.8.2026 09:03:30 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter väcker liv i området kring Stinsen i Sollentuna i takt med att den nya stadsdelen Södra Häggvik växer fram. Nu öppnas runt 30 000 kvadratmeter i det tidigare köpcentrumet upp för verksamheter som vill bidra till utvecklingen av en mer levande och attraktiv stadsdel. Först ut är konsert- och festivalarrangören Luger, som den 27 november arrangerar musikfestivalen Mall Call i lokaler som varit stängda för allmänheten de senaste åren.
Alecta Fastigheter lanserar Klara Wellness i Klara Strand14.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter öppnar Klara Wellness i Klara Strand mitt i Stockholm city, en ny wellnessanläggning för husets hyresgäster. I partnerskap med Twitch Health erbjuds gym, gruppträning, personlig coachning och digitala hälsotjänster som gör det enklare att integrera träning och återhämtning i arbetsdagen.
Alecta Fastigheter förvärvar två kontorsfastigheter i Stockholm – stärker närvaron i Centralstan och gör inträde i Hagastaden30.6.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva fastigheterna Isotopen 1 och Klassföreståndaren 3 i Stockholm. Förvärvet är en del av bolagets långsiktiga strategi att växa i centrala och attraktiva lägen. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 36 100 kvadratmeter, säljare är Castellum.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum