Europaparlamentet

Pressträff den 2 oktober inför plenarsessionen

30.9.2026 11:24:11 CEST | Europaparlamentet | Pressmeddelande

Dela

Välkommen till en digital pressträff med Europaparlamentarikerna Charlie Weimers (SD) och Sofie Eriksson (S) den 2 oktober 10:00. Vi går igenom de viktigaste debatterna och omröstningarna inför kommande veckas plenarsession den 5–8 oktober. 

Under nästa veckas plenarsession i Strasbourg ska ledamöterna bland annat debattera och/eller rösta om: 

  • Europaparlamentets prioriteringar inför EU-toppmötet 15–16 oktober
  • EU:s långtidsbudget för 2028-2034
  • Det nya programmet för agil och snabb försvarsinnovation (AGILE)
  • De politiska relationerna mellan EU och Kina
  • Skydd för arbetstagare vid exponering för farliga kemikaler i arbetet


Pressträffen kommer att ge en god översikt av plenarsessionen i Strasbourg samt möjlighet att ställa frågor till Europaparlamentarikerna.

Datum: 2 oktober

Tid: 10.00–10.45

Plats: Zoom 

Obligatorisk föranmälan senast den 1 oktober kl 16.00 till epstockholm@ep.europa.eu så återkommer vi med länk och instruktioner om hur du ansluter till pressträffen.

Kontakter

Om oss

Europaparlamentet är EU:s enda direktvalda institution och stiftar EU-lagar tillsammans med ministerrådet. Europaparlamentets presstjänst levererar fullständig och opartisk information till media och svarar på pressfrågor om Europaparlamentets dagliga verksamhet samt hjälper Europaparlamentariker i deras kommunikationsverksamhet.

Följ Europaparlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Europaparlamentet

Europaparlamentet vill stärka EU:s demokrati och bekämpa utländsk inblandning15.9.2026 13:56:04 CEST | Pressmeddelande

Ryssland är det främsta yttre hotet. Belarus, Kina, Iran och Nordkorea är också aktiva Att skydda fria och oberoende medier och bekämpa valinblandning på nätet är mycket viktigt Tydligt uppdrag och egen budget för EU:s nya centrum mot utländsk inblandning Nätplattformar måste ingripa mot botdriven valinblandning Utländsk inblandning och desinformationshot utgör ett angrepp på ”själva kärnan i det europeiska projektet”. Det varnade ledamöterna för och påpekade att medborgarna drabbas värst. På tisdagen antog Europaparlamentet ett betänkande om det särskilda demokratiförsvarsutskottets slutsatser, med konkreta rekommendationer om hur EU bättre ska försvara sina demokratiska institutioner och stärka de verktyg som redan finns. Texten antogs med 420 ja-röster, 220 nej-röster och 26 nedlagda röster. Parlamentets särskilda utskott inrättades i december 2024 för att granska den allt vanligare fientliga verksamheten riktad mot EU och hur den påverkar oss. Det gäller allt från utländsk informat

Sista chansen: Vill du följa med på pressresa till Bryssel i november?14.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande

Europa står inför stora frågor om bland annat säkerhet, konkurrenskraft och klimatomställning, samtidigt som förhandlingarna om EU:s nästa långtidsbudget pågår. Nu kan du som yrkesverksam journalist ansöka om resestipendium till Europaparlamentet i Bryssel den 16–18 november och få inblick i aktuella diskussioner, förhandlingar och utmaningar. Sista ansökningsdag: 15 september.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye