Don DeLillos hemliga roman Amazoner ges ut på svenska
2.10.2026 10:39:08 CEST | Natur & Kultur | Pressmeddelande
Långt innan hockeyromance blev en av bokvärldens hetaste lästrender skrev Don DeLillo en roman om sex, kärlek och ishockey. Sedan gjorde han sitt bästa för att få den glömd. Nu ges den kultförklarade Amazoner, som DeLillo publicerade under kvinnlig pseudonym 1980, ut för första gången på svenska. Lagom till att den flerfaldigt Nobeltippade författaren fyller 90 år.

Amazoner är den fiktiva självbiografin av Cleo Birdwell, den första kvinnan att spela i NHL. Under en säsong med New York Rangers tar hon sig fram genom en värld av hockey, sex, berömmelse och amerikansk absurditet. När romanen gavs ut presenterades Cleo Birdwell som en verklig person, komplett med författarporträtt av en blond kvinna i hockeymundering.
Bakom pseudonymen dolde sig Don DeLillo. Trots att hans författarskap snabbt avslöjades tog han senare avstånd från boken, lät den försvinna ur sin officiella bibliografi och avböjde under årtionden alla förslag om en nyutgivning.
Men Amazoner vägrade försvinna. Romanen fick med tiden kultstatus och har bland annat hyllats av författarna Rachel Kushner och Jonathan Lethem. Och drygt fyrtio år efter att DeLillo skickade ut Cleo Birdwell på NHL-isen hann samtiden ikapp honom. Hockeyromance har vuxit till ett internationellt läsfenomen, och Amazoner har uppmärksammats som en osannolik föregångare till genren. Intresset för den sedan länge utgångna romanen exploderade, begagnade exemplar steg kraftigt i pris och frågan om en återutgivning väcktes på nytt.
– Amazoner kan mycket väl visa sig vara en oundgänglig pusselbit när helhetsbedömningen av Don DeLillos författarskap en dag kan läggas. När en nästan halvsekelgammal satir pekar på sådant som fortfarande är aktuellt vet vi att den har något väsentligt att säga oss – och att den är skriven av en mästare i att avläsa oss, säger förläggare Anders Bergman.
Översättare: Åsa Brolin
Omslag: Conny Lindström
Nyckelord
Kontakter
Sofia ThermaeniusMarknads-och kommunikationsansvarig Facklitteratur
Tel:076 309 57 76sofia.thermaenius@nok.seBilder
Länkar
Om oss
Varje gång du väljer förlaget Natur & Kultur är du med och bidrar till något större. Vi är en oberoende stiftelse som ska göra skillnad i samhället. Förutom att inspirera till läsande och lärande stärker vi röster i det demokratiska samtalet genom priser, stipendier och stöd. Vi ger ordet till fler.

Följ Natur & Kultur
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Natur & Kultur
Natur & Kultur temapartner till Bokmässan 202728.9.2026 11:31:21 CEST | Pressmeddelande
Nästa års huvudtema för Bokmässan är demokrati. Temat arrangeras av Bokmässan i samarbete med Natur & Kultur, Lärarstiftelsen och Voksenåsen kultursenter. För stiftelsen Natur & Kultur genomsyrar demokratifrågan hela arbetet med att främja läsning, bildning, yttrandefrihet och forskning.
Priset Årets översättning till Henrik C Enbohm24.9.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Henrik C Enbohm tilldelas priset Årets översättning för översättningen av Gail McConnells diktsamling Solen står på glänt. Priset belönar det litterära verk som är bäst översatt till svenska under 2025. Årets översättarstipendiat är Miranda Guy, som bl.a har översatt Maud Venturas Min man.
20 författare och översättare får stipendium för litterärt arbete21.9.2026 10:53:46 CEST | Pressmeddelande
Natur & Kulturs litterära arbetsstipendium på 100 000 kronor går i år till 20 författare och översättare för litterära projekt inom flera olika genrer. Stipendiet ska ge möjlighet till fördjupning och arbetsro.
Frida Nilsson tilldelas Växjö kommuns nyinstiftade KAOS-pris16.9.2026 21:01:26 CEST | Pressmeddelande
Frida Nilsson blir den första mottagaren av Växjö kommuns nya KAOS-pris för barn- och ungdomslitteratur. Hon får priset på 100 000 kronor för ett författarskap som med humor, allvar och stark berättarglädje utforskar stora frågor om vad det innebär att vara människa och barn.
Åtta stipendier ska göra forskning tillgänglig för fler14.9.2026 12:00:01 CEST | Pressmeddelande
Hur blev fängelse lösningen på frågan om straff? Kan havet ge framtidens läkemedel? Och varför arbetar vi allt mer utan lön? Natur & Kultur delar ut åtta populärvetenskapliga arbetsstipendier på 100 000 kronor till forskare och skribenter som vill göra aktuell forskning tillgänglig för en bred publik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
