Arbetsmiljöverket

Åtta av tio granskade skyddsskor uppfyllde inte kraven

1.10.2026 10:14:10 CEST | Arbetsmiljöverket | Pressmeddelande

Dela

Åtta av tio modeller av skyddsskor som granskats i en gemensam europeisk marknadskontroll uppfyllde inte alla säkerhetskrav och formella krav. Bland bristerna fanns underkända antistatiska egenskaper och bristande skydd mot slag och penetrering av spik.

Totalt granskades 83 modeller från åtta europeiska länder, däribland Sverige. När resultat av testning och dokumentkontroller vägdes samman uppfyllde 82 procent av produkterna inte kraven.

– Skyddsskor används i arbetsmiljöer där det kan få allvarliga konsekvenser om skyddet inte fungerar som det ska. Därför är det bekymmersamt att vi ser så omfattande brister i de produkter som har granskats, säger AnnSofie Lindgren Kero, sakkunnig på Arbetsmiljöverket.

Bland de vanligaste bristerna fanns underkända antistatiska egenskaper, som ska minska risken för att statisk elektricitet byggs upp, samt bristande slag- och penetreringsmotstånd. Det fanns också brister i bland annat bruksanvisningar, uppgifter om skyddsklass och CE-märkning.

Kontrollen har lett till att 24 modeller fått försäljningsförbud eller dragits tillbaka från marknaden och att fyra modeller återkallats. Varningar och böter har också riktats mot ekonomiska aktörer.

– Den som köper in skyddsskor ska kunna lita på att de ger det skydd som utlovas. Arbetsgivaren behöver också se till att skorna har rätt skyddsnivå för de risker som finns i arbetet, säger AnnSofie Lindgren Kero.

Många av skorna köptes på nätet

De 83 modellerna samlades in i Cypern, Tyskland, Luxemburg, Nederländerna, Norge, Portugal, Spanien och Sverige. 65 procent köptes på nätet och 35 procent i fysiska butiker.

Testningen genomfördes inom ramen för 2025 års Joint Actions on Compliance of Products, JACOP, en gemensam europeisk marknadskontrollinsats inom EU och Efta.

Kontakter

Följ Arbetsmiljöverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Arbetsmiljöverket

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye