Årets Kock 2026 är korad – Arla gratulerar Evelina Änggren
2.10.2026 10:14:04 CEST | Arla | Pressmeddelande
I går avgjordes Årets Kock på Annexet i Stockholm. Efter en intensiv final korades Evelina Änggren till Årets Kock 2026 och svensk mästare i professionell matlagning.
– Stort grattis till Evelina Änggren från hela Arla. Vi är stolta över att vara en del av en tävling som år efter år lyfter fram Sveriges främsta kocktalanger och bidrar till utvecklingen av svensk gastronomi, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.

Med 711 poäng tog Evelina Änggren hem segern i Årets Kock 2026, det officiella svenska mästerskapet i professionell matlagning. På andra plats kom Jonas Lagerström med 698 poäng, tätt följd av Henric Herbertsson på 697 poäng.
– Jag har gått in med inställningen att jag har mött fem otroliga motståndare, och det borde inte ha gått, så det känns helt sjukt att stå här nu som vinnare, säger Evelina Änggren.
Evelina Änggren är 25 år och arbetar som kock på restaurang Signum i Mölnlycke. Hon nådde kvalfinalen i Årets Kock både 2024 och 2025. I år räckte det hela vägen till vinst och hon kan nu titulera sig svensk mästare i professionell matlagning.
Över fyra decennier av gastronomi på toppnivå
Årets Kock är SM i professionell matlagning och Sveriges mest prestigefyllda matlagningstävling. Det är en viktig mötesplats för gastronomisk utveckling och har genom åren spelat en stor roll för att stärka Sverige som matnation. Arla har varit huvudsponsor sedan starten för 43 år sedan.
– På Arla vill vi bidra till matglädje och utvecklingen av svensk matkultur på alla nivåer, från hemmaköken till gastronomins absoluta toppnivå. Därför är vårt engagemang i Årets Kock lika självklart i dag som när tävlingen startade 1983, säger Cecilia Kocken.
Utöver titeln Årets Kock 2026 och en prissumma på 250 000 kronor kommer Evelina Änggren att representera Årets Kock under det kommande året och samarbeta med Arla i olika sammanhang.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 11 200 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Proteinboomen fortsätter: Arla investerar ytterligare 310 miljoner kronor i Falkenberg1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Proteintrenden visar inga tecken på att avta. Nu investerar bondeägda Arla drygt 310 miljoner kronor i mejeriet i Falkenberg som producerar cottage cheese för både Sverige och stora delar av Europa. Satsningen ska öka kapaciteten, modernisera anläggningen och hjälpa till att stilla den växande aptiten på en av marknadens hetaste mejerikategorier.
Mjölkpriset till bönderna höjs i oktober30.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mjölkpriset till Arlabönderna höjs för både konventionell och ekologisk mjölk med 22,1 öre per kilo i oktober.
Arla starkast i dagligvaruhandeln för femte året i rad22.9.2026 18:28:37 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad har Arla utsetts till Sveriges starkaste varumärke i dagligvaruhandeln. Det visar den årliga konsumentundersökningen Swedish Brand Award från Evimetrix. I kategorin dagligvaror placerar sig Arla högst av totalt 23 varumärken.
Ny teknik för gödselhantering kan kraftigt minska utsläppen av metan och ammoniak22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
14 svenska Arlagårdar blir först i landet att använda en ny metod för gödselhantering som i försök utomlands visat kraftigt minskade utsläpp av både metan och ammoniak.
Fazer möter KESO® Cottage cheese i nytt proteinrikt fullkornsbröd16.9.2026 10:14:39 CEST | Pressmeddelande
Att baka bröd med cottage cheese har blivit en favorit i sociala medier, och nu har Fazer inspirerats av trenden. I ett nytt samarbete mellan Fazer Bageri och Arla lanseras KESO® Cottage cheese Kusar, ett saftigt mörkt portionsbröd som kombinerar fullkorn med cottage cheese.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum