Arla fokuserar på ägarnas mjölk – avvecklar Falbygdens Ost
5.10.2026 10:30:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Bondeägda Arla har beslutat att avveckla Falbygdens Ost i Falköping. Anläggningen har ingen egen ostproduktion och använder inte mjölk från Arlabönder. I stället bygger verksamheten huvudsakligen på import, lagring, förädling, delning och paketering av special- och dessertostar från olika delar av världen. Samtidigt fortsätter kooperativet att satsa på svensk mejeriproduktion.

Efterfrågan på svensk mat ökar och frågor om livsmedelsberedskap har blivit allt viktigare. Mot den bakgrunden har Arla satsat stort på svensk mejeriproduktion de senaste åren. Sedan 2023 har bondekooperativets styrelse godkänt investeringar på mer än fem miljarder kronor i Sverige, bland annat i Götene, Linköping och Falkenberg.
Falbygdens Ost har ingen egen ostproduktion och använder inte mjölk från Arlabönder. Den bygger i stället i huvudsak på import, lagring, förädling, delning och paketering av special- och dessertostar från olika delar av världen. Efterfrågan på stora delar av sortimentet har minskat och verksamheten har under lång tid haft lönsamhetsutmaningar. Som en konsekvens avvecklas nu import- och packningsverksamheten på Göteborgsvägen.
– Det är ett tungt besked både för våra medarbetare och för lokalsamhället i Falköping. Vi har stor respekt för Falbygdens Osts långa historia och för de människor som berörs av beslutet. Samtidigt behöver vi som bondeägt kooperativ använda våra resurser där de skapar störst långsiktigt värde för våra ägare. Därför fokuserar vi våra investeringar och vår verksamhet på områden som bidrar till mer svensk mjölk och stärker svensk livsmedelsberedskap, säger Anna Schreil, chef för Arlas logistik och produktion i Sverige och Finland.
Fokus på medarbetarna
Omkring 60 tjänster försvinner när import- och packningsanläggningen på Göteborgsvägen avvecklas i februari 2027. Medarbetarna informerades vid ett möte klockan 10 på måndagen. Arla har en nära dialog med de fackliga organisationerna och kommer att arbeta nära de berörda medarbetarna för att ge stöd och hjälp vidare, både inom och utanför företaget.
– Vårt viktigaste fokus nu är att stötta de kollegor som berörs. Vi kommer att göra vårt yttersta för att hjälpa dem vidare och ge så mycket tydlighet, stöd och trygghet som möjligt genom hela processen, säger Anna Schreil.
Kooperativet kommer samtidigt att behålla Osthuset på Energigatan, där svenskproducerade hårdostar från Arla lagras och vaxas. Omkring tio arbetstillfällen finns kvar i verksamheten.
Dessertostarna under varumärket Falbygdens kommer att utgå. De säljs till Arlas kunder i dagligvaruhandeln till och med vecka 7. Några av de mest populära produkterna i sortimentet förs över till varumärket Castello. De lagrade svenska ostklassikerna lever vidare under varumärket Kvibille och kommer att finnas att köpa även framöver.
Fakta
- Omkring 60 tjänster försvinner när import- och packningsanläggningen på Göteborgsvägen avvecklas under februari 2027.
- Dessertostarna under varumärket Falbygdens utgår och säljs till och med vecka 7. Några av de mest populära produkterna i sortimentet förs över till varumärket Castello. De lagrade svenska ostklassikerna lever vidare under varumärket Kvibille.
- Sedan 2023 har Arlas styrelse godkänt investeringar på mer än fem miljarder kronor i Sverige, bland annat i Götene, Linköping och Falkenberg.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 11 200 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Årets Kock 2026 är korad – Arla gratulerar Evelina Änggren2.10.2026 10:14:04 CEST | Pressmeddelande
I går avgjordes Årets Kock på Annexet i Stockholm. Efter en intensiv final korades Evelina Änggren till Årets Kock 2026 och svensk mästare i professionell matlagning. – Stort grattis till Evelina Änggren från hela Arla. Vi är stolta över att vara en del av en tävling som år efter år lyfter fram Sveriges främsta kocktalanger och bidrar till utvecklingen av svensk gastronomi, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.
Proteinboomen fortsätter: Arla investerar ytterligare 310 miljoner kronor i Falkenberg1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Proteintrenden visar inga tecken på att avta. Nu investerar bondeägda Arla drygt 310 miljoner kronor i mejeriet i Falkenberg som producerar cottage cheese för både Sverige och stora delar av Europa. Satsningen ska öka kapaciteten, modernisera anläggningen och hjälpa till att stilla den växande aptiten på en av marknadens hetaste mejerikategorier.
Mjölkpriset till bönderna höjs i oktober30.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mjölkpriset till Arlabönderna höjs för både konventionell och ekologisk mjölk med 22,1 öre per kilo i oktober.
Arla starkast i dagligvaruhandeln för femte året i rad22.9.2026 18:28:37 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad har Arla utsetts till Sveriges starkaste varumärke i dagligvaruhandeln. Det visar den årliga konsumentundersökningen Swedish Brand Award från Evimetrix. I kategorin dagligvaror placerar sig Arla högst av totalt 23 varumärken.
Ny teknik för gödselhantering kan kraftigt minska utsläppen av metan och ammoniak22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
14 svenska Arlagårdar blir först i landet att använda en ny metod för gödselhantering som i försök utomlands visat kraftigt minskade utsläpp av både metan och ammoniak.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum