Helena Sundqvist omvald som ordförande för Svenska Bowlingförbundet
5.10.2026 10:57:35 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Igår hölls Svenska Bowlingförbundets årsmöte. Helena Sundqvist valdes om som förbundsordförande på två år. Den tidigare landslagsstjärnan James Blomgren kliver in som ledamot i styrelsen tillsammans med Linda Humlehagen.

En fullmatad förbundshelg är genomförd på Scandic Star i Sollentuna, Stockholm. På lördagen hölls SDF-konferensen med representanter från distrikten, Svenska Bowlingförbundets styrelse samt kansliet. På söndagen var det dags för årsmöte som leddes av Jan Wiede. Där valdes Helena Sundqvist om som ordförande för Svenska Bowlingförbundet på två år.
– Jag är tacksam för förtroendet och känner ett stort ansvar för att vi ska fortsätta utveckla svensk bowling under de kommande åren, säger Helena Sundqvist.
Fatima Carlsson och Daniel Nordström Green lämnar som ledamöter. In i deras ställe går James Blomgren och Linda Humlehagen som valdes som ordinarie ledamöter på två år. Blomgren avslutade landslagskarriären efter VM i Hongkong i december där han vann tre guld och ett silver. Blomgren spelar fortsatt för fullt i elitserien för sitt Alingsås och är även vice ordförande i klubben. Linda Humlehagen är från Lerum och arbetar till vardags med revision, certifieringar i industrin samt med ledarskapsfrågor och individuell coaching.
– Jag ser fram emot att ta tag i styrelsearbetet tillsammans med styrelsen och det känns positivt med de nya som kommit in, säger Helena Sundqvist.
James Blomgren ser fram emot nya uppdraget.
– Det ska bli spännande och kul att få möjligheten att vara med och utveckla svensk bowling. Jag hoppas kunna bidra inom flera områden. Bland annat kring medlemsrekrytering och att stärka svensk bowlings varumärke. Med min bakgrund ligger även frågor kring elit- och talangutveckling nära till hands. Jag ser fram emot att komma igång och det är en bra styrelse med sunda värderingar, säger Blomgren.
16 motioner hade skickats in till årsmötet och alla förutom en gick enligt styrelsens förslag till beslut. Västmanlands Bowlingförbund hade skickat in en motion om att förkorta tävlingssäsongen för parabowling. Förbundsstyrelsen yrkade avslag på motionen med tillägg att kansliet får till uppdrag att utreda frågan och komma med ett förslag till ordförandekonferensen 2027. Men årsmötet röstade igenom motionen att korta ned säsongen för parabowling, vilket innebär att finalspelet i para-SM inte kommer att spelas under SM-veckan sommar framöver.
Förbundsstyrelsen förslag om tre stadgeändringar gick igenom som handlar om följande: Anpassning till RF:s nya bestraffningsreglemente, införande av en disciplinnämnd och anpassning till RF:s nya stadgar om demokratisk styrning.
Förbundsstyrelsens förslag om ett extra årsmöte i samband med ordförandekonferensen 2027, för behandling av förändrad mötesperiodicitet och ändrat räkenskapsår, gick igenom. Förslaget är att förbundsmöte genomförs vartannat år i stället för varje år och att Svenska Bowlingförbundets räkenskapsår ändras från brutet räkenskapsår till kalenderår.
– Styrelsen kommer nu främst fokusera på att ta fram förberedande underlag inför det extra årsmötet. Förhoppningsvis kan vi rösta igenom förslaget om årsmöte vartannat år vilket skulle ge oss i styrelsen mer tid att fokusera på strategiska frågor och utveckling, säger Helena Sundqvist.
Svenska Bowlingförbundets styrelse:
Ordförande: Helena Sundqvist
Ledamöter
Ulf Johansson, vice ordförande
Peter Tidbeck, skattmästare
James Blomgren, sekreterare
Linda Humlehagen
Ann Kvarnström
Suppleant
Björn Ohlsson
Svenska Bowlingförbundets valberedning:
Rolf Lindberg, ordförande
Ola Persson, ledamot
Lina Hamberg, ledamot
Suppleant Niclas Linderholm
Sandra Granfeldt - (ersätter Linda Wehner)
Svenska Bowlingförbundets disciplinnämnd
Henrik Sandell, ordförande
Mats Lunderquist, ledamot
Ebba Wangerås, ledamot
Nicole Layrisse, suppleant
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seHelena SundqvistOrdförande Svenska Bowlingförbundet
Tel:0702124231helena.sundqvist@swebowl.seFredrik HaraldsonGeneralsekreterare Svenska Bowlingförbundet
Tel:08-6996040fredrik.haraldson@swebowl.seBilder


Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Hanna Engberg tog brons i Europacupen!3.10.2026 18:56:34 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha spelat stabilt även på lördagen så lyckades Hanna Engberg plocka ikapp de nödvändiga poängen och gick vidare till semifinal i Europacupen, men väl där blev det stopp mot grekiskan Alexandra Giannadaki. För Robin Ilhammar tog mästerskapet slut i första finalsteget och Robin hamnade till sist på en åttonde plats.
Både Hanna Engberg och Robin Ilhammar vidare till finalspelet i Europacupen!2.10.2026 21:02:06 CEST | Pressmeddelande
Hanna Engberg och Robin Ilhammar gjorde var sin stabil insats under fredagens sista block i singelkvalet och båda kunde ta sig vidare till lördagens finalspel i Europacupen. Hanna kom till sist på en åttonde plats i kvalet och Robin blev sjua.
Amanda Andersson fortsätter som förbundskapten för juniorlandslaget18.9.2026 10:15:14 CEST | Pressmeddelande
Svenska Bowlingförbundet förlänger avtalet med Amanda Andersson som förbundskapten för juniorlandslaget samt som ansvarig för TSYA. Förbundet och Amanda Andersson är överens om ett samarbete som sträcker sig över junior-EM 2028. – Det är stort för mig att få representera Sverige som ledare, säger Amanda Andersson.
Bowlingens elitseriepremiärer med finalrepris11.9.2026 12:44:16 CEST | Pressmeddelande
I helgen startar bowlingens seriespel och i herrarnas elitserie bjuds det på en högintressant finalrepris när mästarna Team Pergamon tar emot silverlaget Team Alingsås. Den lilla skåneorten Höganäs jublade dubbelt efter vårens elitkvalspel. I helgen spelar därför både Höganäs BC:s herrlag och damlag sina första elitseriematcher någonsin och för damlaget väntar ett fullspäckat sammandrag i Nyköping.
William Svensson tvåa i Norwegian Open och Noel Haglund Torgersen trea7.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Det var Pergamon mot Göta i stegfinalen i Europatourtävlingen i Sarpsborg. Arnar Jonsson tog den långa vägen i stegen och vann Norwegian Open efter finalseger över William Svensson. Noel Haglund Torgersen kom på tredje plats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum