Jenny Fagerlund firar 10 år som författare med julens stora feelgoodroman
8.10.2026 10:52:26 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
I tio år har Jenny Fagerlund varit ett av de stora namnen inom svensk feelgood och hon var också en av de första svenska författarna att skriva en julroman. Nu är hon aktuell med sin fjärde julroman, 24 brev till jul, en varm och känslosam berättelse om sorg, skuld och kärlek, om att våga börja om efter en svår förlust.

24 brev till jul utspelar sig i det fiktiva Nyponviken på Skånes västkust. Hit återvänder Hanna med dottern Clara för att börja om efter maken Toms död. Clara med förhoppning om att börja fira jul och landa på fötter igen, Hanna med skuldkänslor som hotar att svämma över och en önskan om att lämna allt bakom sig. Väl i Nyponviken så kommer minnena om den stora kärleken hon och Tom delat och när Clara hittar en låda med 24 brev från Tom förändras allt. Kan Hanna, med hjälp av breven, äntligen lyckas förlåta sig själv och hitta tillbaka både till sig själv och julen? Och kanske även kärleken?
”Jag ville skriva om vad som händer när man har drabbats av en stor förlust och någonstans måste hitta ett sätt att börja leva igen. För mig är det här en berättelse om att förlåta sig själv, våga släppa in glädjen igen och förstå att man kan gå vidare utan att för den skull lämna det man har förlorat bakom sig”, säger Jenny Fagerlund.
Jenny Fagerlund var tidigt ute med julromanen i Sverige. När 24 goda gärningar kom 2018 var genren fortfarande ovanlig bland svenska författare. Boken blev en försäljningssuccé och har sålts till fem länder. Sedan dess har hon fortsatt att återvända till julen i sitt författarskap. Den sista adventskalendern utsågs till TT:s julföljetong och publicerades i tidningar över hela Sverige och därefter kom Den hemliga julgåvan. Nu är hon aktuell med sin fjärde julroman, 24 brev till jul.
”När jag började skriva feelgood för tio år sedan såg genren väldigt annorlunda ut mot idag, och detsamma gäller julromanerna. Det är fantastiskt att se hur båda har vuxit och hittat så många läsare. För mig har feelgood aldrig handlat om att allt ska vara enkelt eller lyckligt. Man kan skriva om sorg, ensamhet och svåra livsval, men det måste finnas hopp och en väg framåt. Det är precis det jag ville förmedla med 24 brev till jul”, säger Jenny Fagerlund.
24 brev till jul är en fristående julroman. Den 8 oktober släpps den i bokhandeln och ljudboken utkommer 5 november. Ljudboken är inläst av Gunilla Leining.
För intervjuförfrågningar, kontakta gärna:
Magdalena Höglund, Highland PR, magdalena@highlandpr.se eller 073-333 88 40
För mer information och recensionsexemplar, kontakta gärna:
Moa Chambers, Bookmark förlag, moa.chambers@bookmarkforlag.se eller 073-832 06 72
Nyckelord
Kontakter
Carolina StarckRedaktionschef
Tel:070-713 87 46carolina.starck@bookmarkforlag.seMoa ChambersRedaktör
Tel:073-832 06 72moa.chambers@bookmarkforlag.seBilder




Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Jullov och avundsjuka i Sarenbrants femte barnbok7.10.2026 10:11:17 CEST | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är inte bara en bästsäljande och prisbelönad deckarförfattare – hon har också ett passionerat hästintresse. Idag släpps Aldrig utan dig, den femte delen i hennes omtyckta hästboksserie för barn.
Hammarbyserien är tillbaka6.10.2026 11:45:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Elddop av Carin Gerhardsen och Victor Pavic Lundberg – den efterlängtade nionde boken i Hammarbyserien. Det är den första delen som kommit ut i serien på mer än tio år och samtidigt starten på en planerad trilogi, skriven av det nya författarparet.
Halloweenbus och julstämning i höstens nya Laban-böcker30.9.2026 10:03:00 CEST | Pressmeddelande
Fira både halloween och jul med Lilla spöket Laban! Bu eller godis och Den magiska julklappsjakten är varma och humoristiska berättelser om Sveriges favoritspöke för läsare i åldern 3–6.
Ulrika Ewerman skildrar skapande och kärlek i ny roman om Sigrid Hjertén29.9.2026 09:07:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps romanen Vidunder av Ulrika Ewerman. Boken skildrar konstnären Sigrid Hjertén, som i och med försäljningen av tavlan ”Teatern” (1915) slog rekord för det högst betalda konstverket skapat av en svensk kvinnlig konstnär. Här tecknar Ewerman en berörande livsberättelse om skapande, sjukdom och kärlek.
Katarina Wennstam tilldelas Årets hederspris och Årets svenska deckarförfattare 202626.9.2026 17:00:00 CEST | Pressmeddelande
För tredje året i rad prisas Katarina Wennstam under Crimetime Awards på Bokmässan i Göteborg. Under lördagen fick hon dubbla utmärkelser då hon tilldelades både Årets hederspris samt Årets svenska deckarförfattare 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum