Fastighets AB Linden och Hyresgästföreningen överens – hyreshöjningen stannar på 1,79 procent
9.10.2026 12:39:11 CEST | Hyresgästföreningen Region Sydost | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och det kommunalt ägda Fastighets AB Linden har kommit överens om en hyreshöjning på i genomsnitt 1,79 procent för 2027, för bolagets cirka 1 500 lägenheter i Nässjö. Enligt Hyresgästföreningen visar överenskommelsen hur den kollektiva hyresförhandlingen fungerar som bäst – när båda parter tar ansvar och kommer fram till en lösning vid förhandlingsbordet.

De nya hyrorna börjar gälla den 1 januari 2027 och omfattar runt 1 500 lägenheter hos Fastighets AB Linden. Överenskommelsen innebär att hyresgästerna i Nässjö får en hyreshöjning som ligger på en betydligt lägre nivå än många av de krav som setts runt om i landet. Samtidigt understryker Hyresgästföreningen att varje hyreshöjning påverkar hushåll som redan har en pressad ekonomi.
– Vi vet att många hyresgäster fortfarande vänder på varje krona. Därför har det varit viktigt för oss att hålla nere nivåerna så mycket som möjligt. Vi hade gärna sett en ännu lägre höjning, men det är positivt att vi kommit fram till en rimlig överenskommelse genom förhandling, det är så de kollektiva hyresförhandlingarna ska fungera. När båda parter tar ansvar går det att nå överenskommelser utan att någon behöver lämna förhandlingsbordet, säger Odisho Anwya, förste förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
Överenskommelsen kommer samtidigt i ett läge där Hyresgästföreningen riktar skarp kritik mot dagens skiljemannasystem för hyresförhandlingar med privata hyresvärdar. Organisationen menar att systemet alltför ofta används för att lämna förhandlingsbordet i stället för att försöka nå en överenskommelse genom förhandling, vilket riskerar att minska hyresgästernas inflytande.
– Vi ser tyvärr att främst en aktör har satt i system att lämna förhandlingsbordet och låta en skiljeman avgöra hyrorna i stället. Det var aldrig tanken med systemet och det riskerar att försvaga hyresgästernas inflytande över sina hyror. Överenskommelsen i Nässjö visar att det finns en annan väg, där parterna tar ansvar och kommer fram till lösningar genom förhandling, säger Odisho Anwya.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Bilder

Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
Fyra aktörer går samman för att bryta utanförskapet – öppnar Navet Community Corner i Norrköping7.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hyresbostäder, Svenska kyrkan, Norrköpings kommun och Hyresgästföreningen kraftsamlar genom initiativet Fler kan mer för att tillsammans bidra till att bryta utanförskapet i Norrköping. Den 9 september tas nästa steg när Navet Community Corner invigs i Ringdansens centrum i Navestad och organisationerna undertecknar en gemensam avsiktsförklaring om den fortsatta satsningen på fler Community Corners.
Ny rapport: Marknadshyror kan höja hyrorna i Linköping med 22 %6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Ramboll, framtagen på uppdrag av Hyresgästföreningen, visar att marknadshyror skulle få stora konsekvenser för hyresgäster i Linköping. I genomsnitt skulle hyrorna kunna öka med 22 procent i staden. I centrum och i Lambohov handlar det om höjningar på 35 procent.
Hyresgästföreningen region Sydost: Hyresgästerna måste höras i valet21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadsfrågan påverkar människors vardag mer än nästan något annat politiskt område. Ändå riskerar hyresgästernas villkor att hamna i skymundan i den politiska debatten. Det konstaterar Hyresgästföreningen region Sydost (Blekinge, Jönköpings län, Kalmar län, Kronoberg och Östergötland) i ett uttalande som antogs vid regionfullmäktige den 18 april.
80 % av hyrorna i Jönköpings län är klara2.3.2026 10:44:42 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Jönköpings län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,2 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 4,5 procent.
Kronobergs hyreshöjningar 20262.3.2026 10:44:05 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kronoberg är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,3 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum