Man begärd häktad misstänkt för mord i Malmö
9.10.2026 15:03:48 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En man i 50-årsåldern har i dag begärts häktad. Åklagaren är tillgänglig för telefonintervjuer efter häktningsförhandlingen.
– Mannen är på sannolika skäl misstänkt för mord. Jag kan bekräfta att målsäganden och den misstänkte var bekanta med varandra. Det är knivvåld som har orsakat att kvinnan avlidit, säger kammaråklagare Sebastian Noculak Nilsson.
– En stor utredningsresurs arbetar med utredningen. Det hålls vittnesförhör och förhör med den misstänkte. Det görs en teknisk undersökning, en genomgång av tekniska fynd och en kartläggning av de inblandades dagar fram till gärningen, säger åklagaren.
häktningsförhandlingen är planerad till klockan 15.30 idag 9 oktober, i Malmö tingsrätt.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM 153287-26
Malmö tingsrätts ärendenummer B 13191-26
Kontakt
Åklagaren är tillgänglig för en kommentar efter förhandlingen, klockan 16.15-16.45 på 010 -562 63 89.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesuppdatering i ärendet i Sigtuna9.10.2026 16:31:05 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en uppdatering om ärendet i Sigtuna där tre män är anhållna.
Tre personer anhållna för allvarligt brott i Sigtuna9.10.2026 09:55:13 CEST | Pressmeddelande
Åklagare Lisa dos Santos bekräftar att det har skett en polisinsats vid Sigtuna internatskola under torsdagskvällen den 8 oktober 2026 med anledning av misstanke om brott och att det har skett frihetsberövanden i samband med denna.
Anhållande hävt i ärendet med bussolyckan utanför Alvesta8.10.2026 11:57:26 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har hävt anhållandet för den man som suttit frihetsberövad efter bussolyckan utanför Alvesta den 5 oktober.
En anhållen efter bussolycka utanför Alvesta6.10.2026 11:41:24 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har anhållit en man i 60-årsåldern på sannolika skäl misstänkt för vållande till annans död efter bussolyckan på riksväg 25 på måndagen.
Riksåklagaren överklagar hovrättsdom på grund av bristande domförbarhet i tingsrätten5.10.2026 12:49:31 CEST | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat en dom från hovrätten med yrkande om att Högsta domstolen ska undanröja tingsrättens och hovrättens domar, förutom det som avser besluten om ersättning till försvararen, och återvisa målet till tingsrätten för vidare handläggning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum