Škoda Sverige

Škoda utökar helelektriska erbjudandet: nya Epiq Sportline gör debut

12.10.2026 13:14:48 CEST | Škoda Sverige | Pressmeddelande

Dela
  • Škoda Epiq Sportline har blanka svarta detaljer, ett tillval av svart tak och exklusiva 19-tums svarta lättmetallfälgar
  • Sportline blir den högst utrustade Epiq med bland annat elektriskt justerbara sportstolar klädda i Suedia, uppvärmd sportratt, LED Matrix-strålkastare, LED-bakljus och ett upplyst Tech-Deck Face.
  • Sportline erbjuds på både Epiq 40 och Epiq 55
Epiq Sportline i färgen Jasper Red
Epiq Sportline i färgen Jasper Red

Mladá Boleslav, 12 oktober 2026 – Škoda Auto utökar erbjudandet för Epiq med en Sportline-version, vilket ger märkets minsta och mest prisvärda helelektriska SUV en tydligt sportig karaktär. Sportlines omfattande standardutrustning gör den till den bäst utrustade Epiq-versionen. Standardutrustningen inkluderar LED Matrix-strålkastare och LED-bakljus, upplyst Tech-Deck Face, elektriskt justerbara sportstolar, en uppvärmd treekrad sportratt med paddlar och svart innertak. De blanka svarta Sportline-detaljerna förstärker ytterligare dess sportiga utseende. Škoda Epiq Sportline erbjuds på både Epiq 40 och Epiq 55.

Skarpt skulpterad exteriör med blanka svarta detaljer
Epiq Sportlines sportiga karaktär är omedelbart igenkännbar: fram- och bakstötfångare i karossens färg, blanka svarta Škoda-emblem och takräcken samt svarta backspegelskydd ger bilen en tydligt sportig närvaro.

Sportline är den enda Epiq-versionen som erbjuds med svart tak. 19-tums svarta lättmetallfälgar ingår som standard, med 20-tums fälgar som tillval – båda exklusiva för Sportline.

Avancerad belysning som standard
Sportline introducerar den belysta fronten Tech-Deck Face till Epiq. Tillsammans med de T-formade LED Matrix-strålkastarna skapar den en ljussignatur som skiljer Sportline från andra. LED-bakljus kompletterar belysningspaketet, med alla tre ljuskomponenter som standard.

Svart interiör för en mer sportig körupplevelse
Interiören är klädd i sportigt svart, med elektriskt justerbara sportstolar klädda i mjuk Suedia som ger förbättrat sidostöd för förare och frampassagerare. Suedia används även på armstödet, dörrpaneler och instrumentpanelsdetaljer. Här finns också en för Sportline unik uppvärmd treekrad sportratt med paddlar för att justera nivån av energiregenerering och bilens pedaler har rostfria stållock. Standardutrustning inkluderar även ambientbelysning och  trådlös mobilladdning med maximal effekt på 15 W.

Bäst utrustad Epiq hittills
Som den bäst utrustade versionen av Epiq inkluderar Sportline Convenience- och Tech-paketen som finns i Selection-utrustningen, men även Light & View-paketet som standard.

Convenience-paketet inkluderar uppvärmd ratt, tvåzons Climatronic, automatisk avbländande backspegel och tonade rutor från B-stolpen bakåt (Sunset).

Tech-paketet lägger till parkeringssensorer fram, KESSY Advanced med automatisk låsning och upplåsning, digital nyckel, backkamera och trådlös mobilladdning.

Light & View-paketet kombinerar LED-Matrix-strålkastare, LED-bakljus baktill och belyst Tech-Deck Face (Light Band). Två ytterligare paket är tillval. Resepaketet lägger till Travel Assist 3.0, Crew Protect Assist, navigation och ett treårigt abonnemang på Škoda Connect Premium-tjänster. Premiumpaketet inkluderar ett Top Area View 360° panoramakamerasystem, ett Canton 10-högtalars ljudsystem, en frunk, fjärrparkering, inlärd parkering och backassistans.

Sportline hos Epiq 40 & Epiq 55
Epiq Sportline erbjuds i två versioner: Epiq 40 och Epiq 55.
Epiq 40 har ett 38,5 kWh (37 kWh netto) stort batteri och levererar upp till mer än 310 kilometer på en enda laddning. Den levererar en maximal effekt på 99 kW (135 hk) och ett maximalt vridmoment på 267 Nm. Att ladda batteriet från 10 till 80 procent tar bara 23 minuter.

Epiq 55 har ett 55 kWh (52 kWh netto) stort batteri, vilket ger en maximal effekt på 155 kW (211 hk) och ett maximalt vridmoment på 290 Nm, vilket gör att bilen kan accelerera från 0 till 100 km/h på 7,1 sekunder. Den klarar upp till 435 kilometer på en enda laddning, och batteriet kan laddas från 10 till 80 procent på så lite som 24 minuter.

Båda varianterna har en topphastighet på 160 km/h och erbjuder regenerativ bromsning, frigångsläge och ECO-assistent. Den senare använder promptar på Digital Cockpit för att uppmuntra effektiv körning och effektiv användning av regenerativ bromsning, vilket hjälper till att minska energiförbrukningen och förlänga fordonets räckvidd.

Försäljningsstart i Sverige och svenska priser
Škoda Epiq Sportline kommer att ha försäljningsstart i Sverige på torsdag den 15 oktober 2026. Epiq 40 Sportline från 455 200 kr och Epiq 55 från 502 200 kr. Produktionen av Epiq Sportline drar igång under februari 2027 och därefter väntas de första bilarna att ankomma till Sverige.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Epiq Sportline i färgen Jasper Red
Epiq Sportline i färgen Jasper Red
Ladda ned bild
Belysta Tech-Deck Face på nya Škoda Epiq Sportline
Belysta Tech-Deck Face på nya Škoda Epiq Sportline
Ladda ned bild
Svart Škoda-logga och Sportline-emblem på Epiq
Svart Škoda-logga och Sportline-emblem på Epiq
Ladda ned bild
Fram- och bakstötfångare i karossens färg
Fram- och bakstötfångare i karossens färg
Ladda ned bild
Sportiga interiören i nya Škoda Epiq Sportline
Sportiga interiören i nya Škoda Epiq Sportline
Ladda ned bild
Sportline-emblemet på Škoda Epiq
Sportline-emblemet på Škoda Epiq
Ladda ned bild
Nya sportiga 19-tums fälgar på nya Škoda Epiq Sportline
Nya sportiga 19-tums fälgar på nya Škoda Epiq Sportline
Ladda ned bild
Interiören i nya Škoda Epiq Sportline
Interiören i nya Škoda Epiq Sportline
Ladda ned bild

Škoda Auto

  • Škoda en global biltillverkare med huvudkontor i Mladá Boleslav, Tjeckien, och verksamhet på över 100 marknader världen över.

  • Har tillhört Volkswagen Group i mer än 30 år. Volkswagen Group är en av världens mest framgångsrika fordonstillverkare. I nära samarbete med koncernen utvecklar och tillverkar Škoda Auto självständigt fordon samt komponenter, motorer och växellådor.

  • Škoda grundades 1895 i Mladá Boleslav och är därmed ett av världens äldsta fortfarande verksamma bilvarumärken, med fokus på funktionalitet, kvalitet och generösa utrymmen.

  • Erbjuder idag ett brett modellprogram som omfattar både förbränningsmotorer, laddhybrider och helelektriska fordon.

Följ Škoda Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige

Škoda fortsätter växla upp i Europa – lanserar instegsversioner av nya Epiq och sätter räckviddsrekord med Peaq16.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Nu startar försäljningen av Škoda Epiq 40 och priserna för instegsversionen Škoda Epiq 35 på den svenska marknaden blir officiella Škodas nya flaggskeppsmodell Peaq sätter räckviddsrekord för sjusitsiga el-SUV:ar, med 936 km på en enda laddning Škoda är Europas andra största bilmärke under 2026 – succén för den tjeckiska biltillverkaren fortsätter.

Škoda firar 23 år som huvudpartner till Tour de France och i år står Peaq i centrum2.7.2026 10:15:11 CEST | Pressmeddelande

› Škoda Auto är huvudpartner till Tour de France för 23 året i rad och samarbetet med tävlingsarrangören A.S.O. sträcker sig till 2028 › Upp till 225 elektrifierade bilar, däribland helelektriska Enyaq och laddhybriden Superb iV, används under tävlingen › Nya helelektriska Škoda Peaq blir tävlingsledaren Christian Prudhommes officiella ”Red Car” på 12 etapper › Fyrfaldige Tour de France-vinnaren Chris Froome blir ny cykelambassadör för Škoda Auto › Škoda Design har skapat årets prispokaler inspirerade av designspråket Modern Solid

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye