Sjukhusen i väster

Alingsås lasarett bidrar till topprankad sjuksköterskeutbildning

12.10.2026 16:32:54 CEST | Sjukhusen i väster | Pressmeddelande

Dela

För andra året i rad har Högskolan i Borås utsetts till landets bästa när det gäller verksamhetsförlagd utbildning (VFU) för sjuksköterskeprogrammet. En del av utbildningen sker på Alingsås lasarett.

Två huvudhandledare för VFU, Maria Lycksander och Ludvig Sjöberg, tillsammans med studierektor Helena Olofsson.
Två huvudhandledare för VFU, Maria Lycksander och Ludvig Sjöberg, tillsammans med studierektor Helena Olofsson.

Det är genom sin årliga enkät som Vårdförbundet Student låtit vårdstudenterna ranka lärosäten. 

Alingsås lasarett har ett nära sammarbete med Högskolan i Borås och tar emot studenter i termin 2, 4 och 6.  

– Att vi är en del av den här utmärkelsen är helt fantastiskt. Det visar att vi håller hög kvalitet. Alla handledare ute på enheterna spelar en så stor roll för studenterna. Cheferna får en tidig kontakt med sina blivande medarbetare. Allt detta gör vi tillsammans, säger studierektor Helena Olofsson.

Kontakter

Om Sjukhusen i väster

Sjukhusen i väster är en förvaltning inom Västra Götalandsregionen och består av Alingsås lasarett, Angereds närsjukhus, Högsbo närsjukhus och Kungälvs sjukhus. Hos oss arbetar cirka 3 000 medarbetare för att ge en god och säker specialistsjukvård av högsta kvalitet.

Följ Sjukhusen i väster

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sjukhusen i väster

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye