Tre finalplatser säkrade på EM i truppgymnastik efter starka kvalinsatser
15.10.2026 21:47:05 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
EM i truppgymnastik fortsatte under torsdagen med seniorernas kval. De svenska lagen stod för riktigt starka insatser och placerade sig i topp vilket innebär att de alla tre är klara för lördagens finaler.

Mixtävlingen startade dagen, och det svenska mixlaget gick ut på golvet och levererade från start till slut. Höga volter, fin stil och ett fristående som verkligen stack ut i positiv bemärkelse. Totalpoängen när alla grenar summerats blev höga 56.350. Det var en viktig prestation för det svenska laget som i kvalet ställdes mot elva andra nationer och endast de sex främsta får göra upp i lördagens final. Efter att båda kvalgrupperna tävlat klart slutade de på första plats, en bit före Storbritannien och Danmark.
Efter mixen var det damernas tur. De svenska damerna inledde med skyhög svårighetsnivå i tumbling, tyvärr blev de inte helt belönade utan hade några fall och mindre bra landningar. Det hämtade de dock upp i trampett och fristående där de fick damkvalets högsta poäng. Med totalpoängen 52.150 slutar även de svenska damerna på första plats i sitt kval före Island och Norge.
Dagen avslutades med herrars tävling där vi som vanligt fick se en mycket hög svårighet. De svenska herrarna gjorde vad de skulle, en bra insats som räckte till herrkvalets andra högsta totalpoäng på 59.550. Danmark vann kvalet och Norge blev trea. Men det är på lördag i finalerna det gäller, då är det en ny tävling och inga poäng följer med från kvalet.
Förbundskapten Tova Sörén är nöjd med vad de svenska lagen har presterat under kvaldagarna:
– Jag är mycket nöjd med båda kvaldagarna. Våra svenska lag har presterat fin gymnastik, varit lugna och haft en go känsla genom hela tävlingen. Vi har fått den bästa tänkbara starten på mästerskapet och ser nu fram emot finalerna.”
Seniorernas finaler avgörs på fredag med start kl. 13.20 svensk tid. Imorgon väntar juniorernas finaler.
Samtliga poäng från EM och JEM: Live Results - SmartScoring | Every second matters
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder


Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 255 000 aktiva medlemmar i 912 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Tre finalplatser säkrade på junior-EM i truppgymnastik14.10.2026 22:28:46 CEST | Pressmeddelande
Den första av fyra tävlingsdagar på EM och JEM i truppgymnastik i Esbo, Finland är avklarad och under onsdagen stod juniorernas kval på programmet. De svenska lagen levererade starka insatser och samtliga tre säkrade platser i fredagens finaler.
Följ EM i truppgymnastik och VM i artistisk gymnastik13.10.2026 18:23:58 CEST | Pressmeddelande
Under veckan avgörs EM i truppgymnastik i Finland. Samtidigt inleds VM i artistisk gymnastik i Nederländerna till helgen. Här är mer info om de båda mästerskapen.
Daniel Johnson välkomnas som generalsekreterare för Svenska Gymnastikförbundet29.9.2026 13:11:12 CEST | Pressmeddelande
Gymnastikförbundets styrelse har rekryterat Daniel Johnson till rollen som generalsekreterare. Han tillträder under slutet av året.
Silver och brons i Westlunds första finaler27.9.2026 20:24:28 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund stod för en stark finalinsats i världscupen i artistisk gymnastik under söndagen. Efter fina serier och en höjning från kvalet i både barr och fristående lämnar hon Paris med två medaljer.
Dubbla världscupfinaler: Emelie Westlund finalklar även i fristående26.9.2026 20:20:02 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen tog sig Emelie Westlund vidare till karriärens första världscupfinal i barr under världscupen i artistisk gymnastik i Paris. Lite senare i friståendekvalet visade hon upp ännu en fin serie och säkrade dagens andra finalplats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum