Tetra Pak breddar bioreaktorportföljen
20.10.2026 09:00:00 CEST | Tetra Pak | Nyheter
Med nya bioreaktorlösningar och investeringar i test- och utvecklingsmiljöer vill Tetra Pak hjälpa fler biotekniska innovationer att nå marknaden.

När nya livsmedel och ingredienser utvecklas med hjälp av fermentering behövs bioreaktorer – kontrollerade kärl där mikroorganismer kan växa och producera det som sedan blir en färdig ingrediens eller produkt. Med bioreaktorer från 10 till 50 000 liter vill Tetra Pak göra det enklare att skala upp biotekniska innovationer från labb och pilotförsök till industriell livsmedelsproduktion.
Bioteknik förväntas spela en viktig roll när världens livsmedelssystem ska möta behoven hos en växande befolkning samtidigt som resurser används mer effektivt. Genom fermentering och andra bioprocesser kan nya livsmedel och ingredienser utvecklas, restströmmar tas tillvara och beroendet av fossila råvaror minska.
För att bidra till utvecklingen har Tetra Pak under de senaste åren gjort flera satsningar inom området New Food. Satsningarna innebär ny infrastruktur som gör det möjligt att ta innovationer hela vägen från forskning och produktutveckling till kommersiell produktion.
Ett viktigt steg togs 2023 när Tetra Pak tillsammans med Lunds universitet etablerade innovationshubben Biotech Heights i Lund. Här samlas forskare, start-ups och etablerade företag för att utveckla nästa generations lösningar inom bioprocessteknik.
Under 2025 invigdes också Tetra Pak® New Food Technology Development Centre i Karlshamn, en pilotanläggning där företag kan testa, validera och skala upp fermenteringsprocesser innan de gör investeringar i fullskalig produktion.
Samtidigt fortsätter Tetra Pak att utveckla sitt industriella erbjudande. Genom förvärvet av Bioreactors.net i december 2025 och lanseringen av Tetra Pak® Bioreactor RF erbjuder företaget nu ett komplett sortiment av bioreaktorer för industriell fermentering. Lösningarna finns i storlekar från 10 till 50 000 liter och bygger på en gemensam designplattform och styrlogik, vilket förenklar drift, operatörsutbildning och uppskalning från pilot- till kommersiell produktion. Den modulära utformningen gör det dessutom möjligt att anpassa konfigurationen i takt med att processer och produktionsbehov utvecklas.
“För att biotekniska innovationer ska kunna få verklig genomslagskraft krävs mer än en stark idé. Det behövs en tydlig väg från forskning till storskalig produktion. Med Biotech Heights, vår pilotanläggning i Karlshamn, vår samlade expertis och vårt breda utbud av processlösningar och utrustning har vi byggt upp en unik kedja som kan ta innovationer från idé till full kommersialisering. Det innebär att företag kan vända sig till oss för expertis, tester, processutveckling och produktionslösningar, vilket minskar riskerna, kortar tiden till marknaden och hjälper till att snabbare omsätta innovationer till kommersiell verklighet”, säger Katrin Andersson, vd för Tetra Pak i norra Europa.
Bioteknik och fermentering bedöms få en allt större betydelse för framtidens livsmedelsproduktion. Genom att kombinera forskning, testmiljöer och industriell kapacitet vill Tetra Pak bidra till att fler innovationer kan nå marknaden och produceras i stor skala.
Genom Biotech Heights i Lund, utvecklingscentret i Karlshamn och ett komplett erbjudande inom bioreaktorer, processutrustning och industriell uppskalning vill Tetra Pak skapa en sammanhängande kedja som hjälper kunder att ta innovationer från idé och forskning till kommersiell livsmedelsproduktion – eller enklare uttryckt, från labb till bord.
Kontakter
Eva SchillerPR manager, Tetra Pak Norra Europa
Tel:+46 733 36 11 75eva.schiller@tetrapak.comBilder



Följ Tetra Pak
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tetra Pak
Tetra Pak tilldelas EcoVadis Platinum för andra året i rad13.10.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Företaget förbättrade sitt totala resultat till 87 av 100, jämfört med 85 av 100 året innan, och är därmed bland de 1 procent bästa, av de över 150 000 företag som bedömts globalt av EcoVadis.
Tetra Pak introducerar ny pappersbaserad förpackning för glass6.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förpackningslösningen innehåller upp till 85 procent papper och förnybart material. Utvecklad för att stötta kunders omställning till mer ansvarsfulla förpackningslösningar. Testas tillsammans med kunder i Europa, med planerad marknads introduktion fjärde kvartalet 2026.
Innovation och konkurrenskraft börjar på atomnivå9.9.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
För Tetra Pak är förståelsen av material och deras egenskaper en viktig del av att utveckla framtidens livsmedels- och förpackningslösningar. I Lund finns MAX IV, en nationell forskningsanläggning där några av industrins mest konkreta utvecklingsfrågor kan undersökas på atomnivå.
Tetra Pak får prestigefyllt branschpris för femte året i rad2.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tetra Pak har tilldelats Kepner-Tregoe Excellence Award för Service Operations. Utmärkelsen uppmärksammar företagets arbete med att hjälpa livsmedels- och dryckesproducenter att förbättra produktivitet, driftsäkerhet och motståndskraft genom strukturerad problemlösning och kontinuerliga förbättringar.
Tetra Pak lanserar digital övervakning för glassproduktion15.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tetra Pak har, i samarbete med Axis Communications, utvecklat en ny digital lösning som ger glasstillverkare insyn i realtid i varje steg av produktionslinjen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum