Audi Sverige förlänger med alpina landslaget
22.10.2026 09:58:31 CEST | Audi | Pressmeddelande
Audi Sverige förlänger avtalet med alpina landslaget – nästa år fyller partnerskapet 30. Avtalet med Ski Team Sweden Alpine löper till 2028 och spänner över jubileumsåret 2027. Dessutom förlänger Audi AG partnerskapet med Audi FIS Alpine World Cup till 2030.

Stockholm, 22 oktober 2026 – Audi Sverige förlänger sitt partnerskap med Svenska Skidförbundets alpina landslag, Ski Team Sweden Alpine, med två år till och med 2028. Samarbetet inleddes 1997, och under det nya avtalet firar Audi och svensk alpin skidåkning 30 år tillsammans. Förlängningen kommer kort efter att Audi och internationella skidförbundet FIS förlängt Audis titelsponsorskap av den alpina världscupen till 2030.
Ett partnerskap som vuxit i närmare 30 år
När Audi Sverige och det alpina landslaget inledde sitt samarbete 1997 var det en satsning på en sport som delar Audis värderingar: precision och teknik under krav. Sedan dess har Audi funnits vid de svenska åkarnas sida genom världscupsegrar, mästerskapsmedaljer och generationsväxlingar, och på vägarna mellan backarna.
Med det nya avtalet fortsätter Audi som partner till Ski Team Sweden Alpine genom två vintrar, och 2027 passerar samarbetet 30 år. Det gör det till ett av de mest långvariga sponsorskapen i svensk idrott.
”Audi och svensk alpin har hört ihop i nästan 30 år, och det är inget vi tar för givet. Partnerskapet med alpina landslaget är viktig del i vårt varumärke. Vi har följt åkarna genom framgångar och motgångar, och vi ser fram emot att fira 30 år tillsammans nästa vinter. Få saker känns lika naturliga för oss som att vara där det är fartfyllt och där höga krav ställs både på teknik och precision”, säger Helena Kepinski, sponsoransvarig på Audi Sverige.
quattro – född i vintern
Audis band till vintern började långt före partnerskapet till skidförbundet. Idén till quattro växte fram under vintertester i Sverige i slutet av 1970-talet, där en fyrhjulsdriven terrängbil visade sig ha bättre framkomlighet och var snabbare på snö och is än betydligt starkare bilar. 1980 presenterades Audi quattro, och redan 1981 tog den sin första VM-seger i Svenska rallyt.
I dag finns quattro i större delen av Audis modellprogram, i både förbrännings- och elbilar. Fyrhjulsdriften fördelar kraften dit greppet finns, vilket ger stabilitet och trygghet på snö, is och slask. Det gör Audi till ett naturligt val för den som vill ta sig hela vägen till fjället, med skidorna på taket och vintern framför sig.
Samma egenskaper som gör quattro rätt för svenska vintervägar är det som förenar Audi och alpin skidåkning: grepp och kontroll i de mest krävande förhållandena.
Audi och alpint även globalt – världscupen till 2030
Den svenska förlängningen kommer i en tid då Audi stärker sin position i alpin skidåkning också internationellt. Nyligen meddelade FIS och Audi att partnerskapet förlängs ytterligare fyra år, 2026–2030. Audi fortsätter som titelsponsor för Audi FIS Alpine World Cup och avtalet omfattar både damernas och herrarnas världscup samt alpina skid-VM 2027 och 2029. Den 24-25 oktober inleds världscupsäsongen i klassiska Sölden, Österrike, med damernas storslalom under lördagen och herrarnas storslalom under söndagen.
Audi har varit titelsponsor för den alpina världscupen sedan säsongen 2002/03. Som exklusiv bilpartner har Audi en framträdande närvaro vid internationella tävlingar och i mediebevakningen. Audi tillhandahåller även en fordonsflotta som säkerställer mobiliteten på plats, där modeller med quattro fyrhjulsdrift är särskilt anpassade för de utmanande vinterförhållandena.
Med avtalen på både global och svensk nivå följer Audi de svenska åkarna hela vägen, från träningen hemma till världscupens starthus.
Nyckelord
Kontakter
Hanna StorckenfeldtKommunikationsansvarigAudi Sverige
Tel:+46 (0)70-1686634hanna.storckenfeldt@audi.seOm Audi
Audi driver transformation och formar morgondagens mobilitet – med intelligenta, elektriska produkter.
Premiummärket finns tillgängligt på mer än 100 marknader med global produktion som omfattar 22 platser i 13 länder. Med ambitionen ”Vorsprung durch Technik” arbetar mer än 88 000 medarbetare inom Audi-koncernen med morgondagens mobilitet. Med mod, passion, ansvar och förtroende definieras över 100 år av biltillverkningstradition på nytt för framtiden. År 2026 kommer Audi att tävla i Formel 1 för första gången med sitt eget team och understryker dess motorsport-DNA. Audi-koncernen inkluderar även supersportbilstillverkaren Lamborghini, lyxmärket Bentley Motors och motorcykeltillverkaren Ducati. Audi Sverige ingår i Volkswagen Group Sverige AB. Läs mer om Audi-koncernen här.
Följ Audi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Audi
Audi blir första biltillverkaren att lansera Spotifys fullständiga app direkt i bilen21.10.2026 17:03:21 CEST | Pressmeddelande
Audi blir den första biltillverkaren i världen att integrera Spotifys fullständiga appupplevelse direkt i bilen. Genom integrationen med Android Automotive OS körs den nyutvecklade Spotify-appen direkt i bilens infotainmentsystem. Funktioner som musikvideor, låttexter i realtid och Spotify Jam anpassas automatiskt beroende på om bilen körs eller står parkerad. Från och med den 21 oktober 2026 är den nya Spotify-appen tillgänglig exklusivt via Audi Application Store för nyare Audi-modeller baserade på Premium Platform Electric (PPE) och Premium Platform Combustion (PPC). Det gäller i dagsläget Audi A6 e-tron och Audi Q6 e-tron samt Audi A5, Audi Q5 och Audi A6 från modellår 2026.
Varje sekund räknas: Audi Q7 först med 100 procent i Euro NCAP Post-Crash-Safety14.10.2026 18:51:27 CEST | Pressmeddelande
Ingolstadt, 14 oktober 2026 – Audi Q7 har tilldelats högsta betyg, fem stjärnor, i Euro NCAP säkerhetstest. Dessutom är Audi den första biltillverkaren vars modell uppnått maximala 100 procent i kategorin Post-Crash Safety (krocksäkerhet), som bedömer bilens säkerhetsfunktioner efter en olycka. Resultatet bekräftar Audis helhetssyn på säkerhet, där skyddet omfattar såväl förebyggande åtgärder som stöd till passagerare och räddningspersonal efter en kollision.
Audi A2 e-tron på bilsalongen i Paris – elektrisk mobilitet för Europa12.10.2026 14:44:24 CEST | Pressmeddelande
Ingolstadt/Paris, 12 oktober 2026 – Efter världspremiären i början av september visas nu Audi A2 e-tron för första gången för en internationell mässpublik på bilsalongen i Paris. Den helt eldrivna kompaktbilen är den mest energieffektiva Audi-modellen hittills. Med en energiförbrukning på endast 13,0 kWh/100 km enligt WLTP och en räckvidd på upp till 638 kilometer sätter modellen en ny standard för energieffektivitet i premiumsegmentet. Audi A2 e-tron är utvecklad för europeiska kunders behov och tillverkas vid Audis fabrik i Ingolstadt. Modellen kombinerar hög energieffektivitet med praktiska egenskaper för vardagen och uppkopplade digitala funktioner.
Audi RS 5 i rampljuset under Formel 1-loppet i Singapore7.10.2026 10:45:06 CEST | Pressmeddelande
Ingolstadt/Singapore, 7 oktober 2026 – I helgen, den 9–11 oktober, kör Audi sitt första nattlopp i Formel 1. I samband med Singapores Grand Prix får även nya Audi RS 5 en framträdande roll när modellen nu lanseras på marknader utanför Europa, med en specialdesign inspirerad av den unika atmosfären i den asiatiska metropolen.
Hanna Storckenfeldt ny PR- och kommunikationsansvarig för Audi Sverige5.10.2026 08:01:03 CEST | Pressmeddelande
Den 5 oktober tar Hanna Storckenfeldt över som PR- och kommunikationsansvarig för Audi Sverige. Hon efterträder Irene Bernald, som haft rollen sedan 2013 och som under många år haft nyckelpositioner inom Audi Sveriges organisation. Hanna kommer närmast från Škoda Sverige, där hon sedan 2021 haft motsvarande roll.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum