Höj den allmänna pensionen även för dagens pensionärer
24.10.2026 06:00:00 CEST | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande
I sitt remissvar på Pensionsutgiftsutredningens betänkande sågar PRO slutsatsen att målen för pensionsnivån "nås med reservation". Att höja pensionsåldern för att kompensera för låga pensioner är fel väg att gå, menar organisationen. I stället vill PRO höja pensionsavgiften till 18,5 procent och låta förbättringen komma både dagens och framtidens pensionärer till del.

I betänkandet Pensionsnivåer och pensionsavgiften – analyser på hundra års sikt (SOU 2025:41) bedöms den allmänna pensionen ge en kompensationsgrad på 51-53 procent för en medianinkomsttagare från 2026. Det är flera procentenheter under de 56 procent som utredaren själv anger som systemets ursprungliga mål.
PRO anser att den allmänna pensionen efter ett fullt arbetsliv ska motsvara minst 60 procent av tidigare inkomst.
Allmän pension måste stå på egna ben
PRO kritiserar att utredningen väger in tjänstepensionerna i bedömningen av pensionsnivåerna.
Möjligheten att få tjänstepension varierar mellan olika grupper på arbetsmarknaden, och på arbetsplatser utan kollektivavtal finns ingen garanterad tjänstepension. Därför är det, enligt PRO, missvisande att hänvisa till tjänstepensioner för att försvara nivåerna i den allmänna pensionen.
- Den allmänna pensionen är statens ansvar, punkt slut. Det går inte att hävda att pensionärerna klarar sig bra därför att vissa har tjänstepension. Politikerna kan inte lämpa över pensionsansvaret på arbetsmarknadens parter, säger Åsa Lindestam, PRO:s ordförande.
Dagens pensionärer måste få del av förbättringarna
PRO vill i ett första steg höja pensionsavgiften till 18,5 procent. Både pensionssparare och pensionärer bör få del av en pensionshöjning.
Organisationen menar att dagens pensionärer under lång tid fått bära kostnaden för ett system som inte nått sina egna mål. Pensionerna har bromsats när ekonomin gått sämre, men det har saknats en motsvarande mekanism för att dela ut överskott när utvecklingen varit stark.
- Dagens pensionärer har varit med och byggt upp pensionssystemet. De har fått sina pensioner nedjusterade när tiderna varit sämre, men aldrig fått ta del av överskotten när det gått bättre. Därför är det rimligt att staten nu tar ansvar och höjer den allmänna pensionen, säger Åsa Lindestam.
För att undvika högre kostnader för arbetsgivare vill PRO att arbetsgivaravgiften lämnas oförändrad samtidigt som den allmänna löneskatten sänks i motsvarande omfattning som pensionsavgiften höjs. Därigenom finansieras reformen via statskassan.
Höjd pensionsålder får inte vara enda lösningen
PRO anser att medellivslängden är ett alltför grovt mått för att styra pensionsåldern, som nu sker genom den så kallade riktåldern. Livslängden ökar olika snabbt i olika grupper, och för vissa grupper har utvecklingen de senaste åren varit negativ.
Organisationen föreslår därför en så kallad "Pernilla-pension", som ger rätt att gå i pension efter 42 år i arbetslivet, oavsett riktålder och utan behovsprövning.
PRO pekar också på att pensionsgruppens löfte från 2017 om en undantagsregel för personer med ett långt arbetsliv fortfarande inte har resulterat i något lagförslag.
- Man kan inte kräva att en undersköterska som arbetat sedan tonåren ska jobba allt längre därför att medellivslängden stiger. Vi lever inte lika länge allihop. Efter 42 år i arbetslivet ska man kunna gå i pension med värdigheten i behåll, avslutar Åsa Lindestam.
Kontakter
Joel StadeSakkunnig PRO
Tel:08-701 67 18joel.stade@pro.seSten SöderbergPressekreterare
Tel:08-701 67 10sten.soderberg@pro.seFölj PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Regionfinaler i PROvetarna – PRO:s nationella frågesport24.8.2026 08:19:58 CEST | Pressmeddelande
Vem blir årets mästare i PROvetarna? Tisdagen den 25 augusti genomförs regionfinalerna i PRO:s nationella frågesport PROvetarna, en tävling som kan beskrivas som PRO:s motsvarighet till ”Vi i femman”.
Pensionsutspel i Almedalen möts av stöd från PRO25.6.2026 14:29:15 CEST | Pressmeddelande
Vid en pressträff i Visby i dag presenterade Socialdemokraternas partiledare och ekonomisk-politiska talesperson ett pensionspaket med fyra delar. PRO:s ordförande Åsa Lindestam, som också är på plats i Visby för Almedalsveckan, välkomnar utspelet. Sedan tidigare har Moderaterna presenterat förslag om sänkt skatt på pension som tjänats in genom arbete.
PRO:s prisundersökning 2026: Momssänkningen gav effekt15.6.2026 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
PRO:s årliga prisundersökning visar att priset på den så kallade PRO-kassen har sjunkit med drygt 6 procent jämfört med förra året. Det motsvarar – eller överstiger – effekten av den sänkta matmomsen. Undersökningen omfattar 736 butiker och har genomförts av omkring 1 000 PRO-medlemmar runt om i landet.
2,3 miljoner pensionärer har rösträtt – pensionsfrågan kan avgöra valet14.6.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Pensionärernas riksorganisations pågående kongress gör detta uttalande: "Vi kräver en höjd allmän pension för dagens och framtidens pensionärer! Detta krav riktar vi – PRO:are samlade till kongress i Solna i dag – till de åtta partierna i pensionsgruppen. Goda pensioner är ett intresse som förenar pensionärer och löntagare. Vi har alla ett intresse av att livet efter arbetslivet kan bli en av livets höjdpunkter, med gemenskap, lärande, lust och meningsfullhet. Men för att det ska bli möjlighet krävs en ekonomisk trygghet. PRO:s rapport "Bättre – men inte bra" visar tydligt att bara en tredjedel av befolkningen har förtroende för landets pensionssystem. Det är alldeles för dåligt. Bara högre pensioner kan ändra på det. Att hela tiden höja pensionsåldern är inget bra svar på låga pensioner. Långt ifrån alla kan och orkar arbeta allt högre upp i åldrarna. Mer pengar måste sättas av till pensioner under arbetslivet. Den gånga mandatperioden har på många sätt varit fyra förlorade år för pen
PRO:s kongress uppmanar Sveriges pensionärer att kryssa en pensionär till riksdagen13.6.2026 11:38:20 CEST | Pressmeddelande
Pensionärernas riksorganisations pågående kongress antog på förmiddagen följande uttalande: "Vi PRO:are – samlade till kongress i Solna i dag – är övertygade om att hela samhället tjänar på att Sveriges riksdag är proportionellt sammansatt för att spegla hela folket. PRO har låtit undersöka de kandidatlistor som riksdagspartierna går till val på i höst. Vi tvingas konstatera att pensionärerna, som utgör mellan 25 och 30 procent av väljarna, är kraftigt underrepresenteradepå riksdagslistorna. I 15 av 29 valkretsar finns inte en enda pensionär på valbar plats. Det finns bara tjugo pensionärer på valbar plats i hela landet, vilket motsvarar 4,2 procent av de valbara kandidaterna. Inget av våra åtta riksdagspartier har ett proportionerligt antal pensionärer på valbar plats på sina listor. Det svårt för oss som väljare att korrigera underrepresentationen av pensionärer på partiernas riksdagslistor. Men PRO vill göra ett försök. Genom att utnyttja möjligheten till personval kan vi som väljar
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum