Hon vet hur de rika köper tystnad – nu släpper Lena Ljungdahl första delen i serien Byrån
28.10.2026 14:15:00 CET | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Kidnappning, utpressning och familjehemligheter. För Sveriges rikaste finns problem som till varje pris måste hållas dolda – och en säkerhetsfirma som ser till att de förblir hemliga. Med lång erfarenhet från polisen och den privata säkerhetsbranschen hämtar Lena Ljungdahl inspiration till den nya spänningsserien Byrån. Första delen, Hemfrid, släpps den 21 januari 2027.

Med pengar kan Sveriges rikaste köpa mer än lyxvåningar och exklusiva bilar. De kan köpa information, tystnad och hjälp att begrava hemligheter. När någon behöver övervakas, ett hot kartläggas eller en skandal hanteras finns det en byrå som tar sig an uppgiften.
Med mottot ”No questions asked” utför den hemliga säkerhetsfirman uppdrag som få andra skulle våga röra vid – bara kunden har råd.
Lena Ljungdahl känner den här världen från två håll. Efter många år inom polisen började hon arbeta inom den privata säkerhetsbranschen. I Byrån förenar hon dessa perspektiv i en berättelse om dolda metoder, mäktiga familjer och lojaliteter som kan ha ett högt pris.
– Jag har länge velat skriva om säkerhetsbranschen. Inte om livvakter som springer runt med öronsnäcka, utan om det som sker i det dolda: informationsinhämtning, hotbilder, manipulation och människor som får betalt för att lösa problem. Alla typer av problem, säger Lena Ljungdahl.
I första delen, Hemfrid, kontaktas Byrån av miljardärsdottern Juliette Djupvall, som ärver ett imperium efter sin fars oväntade död. Snart börjar märkliga saker hända i hennes våning på Strandvägen. Analytikern Cia Fransson och IT-forensikern Ingo Snell kopplas in, men det som först avfärdas som vanföreställningar blir allt svårare att förklara. Någon verkar ha tagit full kontroll över Juliettes liv.
Serien bygger på en verklig förlaga och flera miljöer, arbetsmetoder, personer och händelser har motsvarigheter i verkligheten. Hemfrid är dock till största delen fiktion. Med serien skildrar Ljungdahl en värld där resurser kan öppna nästan alla dörrar – men inte nödvändigtvis ge kontroll över vad som händer på andra sidan.
Hemfrid, den första delen i Lena Ljungdahls spänningsserie Byrån, släpps den 21 januari 2027.
Om författaren
Lena Ljungdahl har 15 års erfarenhet från polisen där hon arbetat som spanare, utredare och förundersökningsledare. Hon har även arbetat inom den privata säkerhetsbranschen, en värld hon utforskar i spänningsserien Byrån. Tillsammans med Anna Jinghede har hon tidigare skrivit tre böcker och står bakom den prisbelönta true crime-podden Över min döda kropp. Ljungdahl anlitas regelbundet av medier som expert på säkerhetsfrågor och kriminalitet.
För intervjuförfrågningar och mer information, vänligen kontakta:
Sigrid Nenander, presskontakt ASSEFA
Mail: sigrid@assefa.se
Tel: 073-746 05 79
För mer information om boken och recensionsexemplar, vänligen kontakta:
Moa Chambers, redaktör Bookmark
Mail: moa.chambers@bookmarkforlag.se
Tel: 073-83 206 72
Nyckelord
Kontakter
Ebba BandhLitterär chef och förläggare
Tel:073-760 78 84ebba.bandh@bookmarkforlag.seLova ErikssonFörläggande redaktör
Tel:076-298 17 36lova.eriksson@bookmarkforlag.seMoa ChambersRedaktör
Tel:073-832 06 72moa.chambers@bookmarkforlag.seBilder






Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Unga skribenter prisas i Bookmark Förlags skrivtävling22.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad anordnar Bookmark Förlag en skrivtävling i syfte att uppmuntra unga skribenter till kreativt skrivande. Av över 100 gymnasieungdomar från hela Sverige är det Lea Andersson, 17 år från Stockholm, som kammar hem förstapriset på 10 000 kronor och publicering i tidningen Allas.
Nu släpps efterlängtad uppföljare av Sofia Lundberg20.10.2026 09:07:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Den blå anteckningsboken – den efterlängtade uppföljaren till den internationella bästsäljaren Den röda adressboken. I denna nya roman av Sofia Lundberg levandegörs konstnären Gösta Adrian-Nilssons liv och gärningar genom en episk berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.
Ny bok från målarbokskonstnären Maria Trolle15.10.2026 14:48:24 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Små världar, en ny bok av målarbokskreatören, illustratören och bilderboksförfattaren Maria Trolle. I hennes nya bok kliver vi in i en inbjudande, grönskande miniatyrvärld.
Personligt och politiskt i Jenny Rognebys aktuella kriminalroman15.10.2026 09:09:50 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Ljusfront – Jenny Rognebys tionde bok totalt och den andra delen i serien Förhörsledarna. Efter De märkta barnen, som skildrade adoptionens skuggsidor, skiftar Rogneby nu fokus mot ännu ett högaktuellt ämne: upprustningen och Sveriges medlemskap i Nato.
Efterlängtad uppföljare i Sören Olssons nya serie14.10.2026 09:18:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Smärtbärarens förbannelse, andra delen i serien Världens Väktare som är Sören Olssons första egna barnboksserie.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum