Succé för flyktinggala – fastighetsbranschen skänkte över 1,7 mkr
3.11.2026 14:37:47 CET | Sverige för UNHCR | Pressmeddelande
Över 1,7 miljoner kronor till människor på flykt. Det blev resultatet efter gårdagens gala på Berns i Stockholm som Ronald Rico på fastighetsbolaget RED arrangerade till förmån för Sverige för UNHCR. Bakom initiativet står Ronald Rico, själv flykting, och grundare av fastighetsbolaget RED.

Ronald Rico är en flitig givare till olika organisationer. Med galan ville han utmana sina kollegor i fastighetsbranschen att också skänka pengar till flykt.
– Oj vilket fint gensvar det blev. Vi i fastighetsbranschen jobbar ju med att ge människor tak över huvudet så jag tänkte att det är en bra bransch att börja bjuda in. Jag är stolt och hedrad över att det skänktes så stora summor till människor på flykt, säger Ronald Rico, initiativtagare till galan.
Insamlingskvällen Real Estate Shelter Summit samlade företagsledare och givare till stöd för människor som tvingats lämna sina hem på grund av krig och förföljelse. Alexandra Pascalidou ledde kvällen, som gästades av bland andra Fredrik Reinfeldt. Världsstjärnan tillika UNHCR-ambassadören Barbara Hendricks stod för musikframträdanden tillsammans med Toussaint "Tusse" Chiza och Blacknuss. Ronald Rico kom själv till Sverige som flykting från Chile. Med initiativet vill han få fler i fastighetsbranschen att engagera sig för människor som har förlorat sina hem.
De insamlade medlen går till UNHCR:s globala arbete för människor på flykt. Stödet bidrar till skydd och livräddande nödhjälp, men också till att människor får möjlighet att bygga upp sina liv igen.
– Vi är oerhört tacksamma för den generositet som visats under kvällen. För en familj som tvingats fly undan kriget i Ukraina kan UNHCR:s stöd innebära en säker bostad eller pengar till hyra och varma kläder inför vintern. Det handlar om att kunna klara vardagen när tillvaron har slagits sönder, säger Åsa Widell, generalsekreterare för Sverige för UNHCR.
Insamlingen sker i en tid då finansieringskrisen inom FN:s humanitära arbete tvingar fram svåra prioriteringar. UNHCR finansieras nästan helt genom frivilliga bidrag, och minskad finansiering begränsar möjligheterna att nå människor med nödhjälp.
– När finansieringen minskar försvinner inte behoven. Företagens engagemang får därför stor betydelse för vilken hjälp vi kan ge. Ronald och de andra givarna visar hur näringslivet kan ta ansvar genom att bidra själva och få fler att göra detsamma. Vi hoppas att fler följer deras exempel och är väldigt tacksamma för deras livsviktiga stöd, säger Åsa Widell.
Galan arrangerades av SubitoEvent.
Nyckelord
Kontakter
Ulrika BelinKommunikationschef
Tel:073 914 70 39ulrika.belin@sverigeforunhcr.seOm oss
Sverige för UNHCR är UNHCR:s samarbetspartner i Sverige och arbetar med att samla in pengar samt öka medvetenheten bland allmänheten om situationen för människor som tvingats fly sina hem. Sverige för UNHCR har 90-konto.
UNHCR är FN:s flyktingorgan och leder internationella insatser för att skydda människor som har tvingats fly från sina hem på grund av konflikt eller förföljelse. UNHCR ger livräddande nödhjälp som tak över huvudet, mat och vatten, skyddar grundläggande mänskliga rättigheter och tar fram lösningar som ger människor en säker plats de kan kalla sitt hem och där de kan skapa en bättre framtid. UNHCR arbetar även för att statslösa människor ska få en nationalitet.
Följ Sverige för UNHCR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sverige för UNHCR
Sex ton betong på flykt – nu i Gamla Stan i Stockholm2.11.2026 12:38:57 CET | Pressmeddelande
En tre gånger fyra meter stor billboard i betong anlände under måndag morgon till Kornhamnstorg i Gamla Stan. Den anländer utan tillstånd och kan när som helst avhysas. Bakom initiativet står Sverige för UNHCR, som vill uppmärksamma den osäkra tillvaron för människor som tvingas lämna sina hem på grund av krig och förföljelse.
9 miljoner behöver akut vinterhjälp temperaturen sjunker30.10.2026 10:34:35 CET | Pressmeddelande
Minst 9 miljoner människor i fyra krigsdrabbade länder – Ukraina, Syrien, Libanon och Afghanistan – bedöms behöva ytterligare hjälp för att klara vintern, samtidigt som finansieringen är otillräcklig och energipriserna stiger kraftigt. Det meddelade UNHCR, FN:s flyktingorgan, i dag när organisationen lanserade sin årliga vinterinsamling.
UNHCR: 5,8 miljoner flyktingbarn går fortfarande inte i skolan när nedskärningar hotar framsteg inom utbildning2.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Närmare 6 miljoner flyktingbarn världen över gick inte i skolan under 2025, varnar UNHCR, FN flyktingorgan, i dag. Samtidigt hotar allt större nedskärningar i finansieringen att stänga ute ytterligare miljontals barn från klassrummen och omintetgöra flera års framsteg inom utbildning för flyktingar.
UNHCR varnar: 8,3 miljoner människor riskerar att förlora livsviktigt stöd29.9.2026 15:45:53 CEST | Pressmeddelande
Fortsatta kraftiga nedskärningar i finansieringen håller på att slå ut skyddet och stödet för flyktingar i världens största flyktingkriser. FN:s flyktingorgan UNHCR tvingas skära ned på centrala program, och miljontals människor står utan det stöd de behöver för att vara i säkerhet. Nästan 8,3 miljoner flyktingar, andra människor på flykt och statslösa riskerar att förlora tillgången till livsviktigt stöd. Det visar rapporten ”Protection Eroded: The Human Cost of Underfunding”, som UNHCR publicerar i dag.
Artisten Toussaint Chiza sjunger under FN-möte i New York17.9.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Toussaint Chiza, tidigare känd som Tusse, framför låten Run vid ett högnivåmöte i FN:s högkvarter i New York den 23 september. Han har också fått uppgiften att öppna mötet och inledningsprata om vikten av skydd och inkludering. Evenemanget arrangeras av UNHCR, FN:s flyktingorgan, tillsammans med många medlemsstater, däribland Sverige, för att uppmärksamma att Flyktingkonventionen funnits i 75 år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum