5000 nya medlemmar till Vänsterpartiet under 2021
11.1.2022 12:00:00 CET | Vänsterpartiet | Pressmeddelande

Medlemsantalet var vid årskiftet 28 783 medlemmar, vilket är Vänsterpartiets högsta medlemsantal i modern tid. Medlemstillströmningen innebär en nettoökning med 4911 nya medlemmar under 2021.
– När Vänsterpartiet håller vad vi lovat och visar på att vi har makt och förmåga att vända den politiska utvecklingen i Sverige är det klart att fler vill bli medlemmar och bidra i det arbetet, säger Hanna Gedin, Vänsterpartiets biträdande partisekreterare.
Det är en unikt stark medlemsutveckling med tanke på att ökningen är så stor året innan ett valår. Valår brukar medlemmar strömma till och 2018 fick Vänsterpartiet 8000 nya medlemmar.
- Att gå in i valåret med nära 5000 nya medlemmar i en organisation som är supertaggade på valrörelse, det är helt fantastiskt, säger Hanna Gedin.
Nyckelord
Kontakter
Vänsterpartiets presstjänst:
(Obs går ej att skicka sms)
Bilder

Om
Följ Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Daniel Bernmar invald i Vänsterpartiets ledning28.5.2026 10:53:35 CEST | Pressmeddelande
Daniel Bernmar är kommunalråd för Vänsterpartiet i Göteborg och förste vice ordförande i Göteborgs kommunstyrelse. Nu väljs han in i Vänsterpartiets verkställande utskott (VU).
Vänsterpartiet har valt nytt verkställande utskott28.5.2026 10:52:33 CEST | Pressmeddelande
Vänsterpartiets partistyrelse valde i helgen ett nytt verkställande utskott, VU. Ny i sammanhanget är Daniel Bernmar, Göteborg.
Öppet brev: Stoppa minutstyrningen i äldreomsorgen!21.5.2026 16:23:25 CEST | Pressmeddelande
Äldre får sin omsorg räknad i minuter medan vårdjättarna delar ut miljoner till sina chefer och aktieägare. Hur klarar Tidöpartiernas partiledare minutstyrningen? Det undrar Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och partiets funktionsrättspolitiska talesperson Nadja Awad i ett öppet brev till Tidöpartiernas partiledare. Med det öppna brevet skickade de även ett stoppur för att låta partiledarna själva testa på minutstyrningen.
Nooshi Dadgostar och Hanna Gedin på besök i Göteborg13.5.2026 11:21:39 CEST | Pressinbjudan
På lördagen den 16 maj kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och EU-parlamentariker Hanna Gedin till Göteborg för att kampanja och delta på Vänsterfest där Erik Lundin uppträder
Nooshi Dadgostar och Hanna Gedin på besök i Göteborg13.5.2026 10:58:47 CEST | Pressinbjudan
På lördagen den 16 maj kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och EU-parlamentariker Hanna Gedin till Göteborg för att kampanja och delta på Vänsterfest där Erik Lundin uppträder
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
