Ny upphandling av flygtrafik Gällivare- Stockholm
20.9.2016 14:00:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
NextJet, som trafikerar flyglinjen Gällivare-Arlanda på kommersiella grunder har meddelat att de kommer att sluta flyga på sträckan den sista oktober. Trafikverket har därför gått ut med en upphandling för sträckan med sista anbudsdag den 15 november.
För att minimera den tid då flyglinjen står utan operatör har Trafikverket noga undersökt om det finns någon möjlighet att förkorta upphandlingstiden.
- Det är tyvärr inte möjligt då vi måste följa de regler som EU tagit fram för offentlig upphandling av flygoperatörer. Vi räknar med trafikstart med en ny operatör den 18 december. Avtalet kommer att sträcka sig till oktober 2019, säger Håkan Jacobsson som är utredningsledare på Trafikverket.
Bakgrund
NextJet lämnade 2014 in kommersiell anmälan, dvs. meddelade att de skulle trafikera sträckan år 2015-2019 kommersiellt utan ensamrätt och utan ersättning från Trafikverket. NextJet meddelade i slutet av augusti att de skulle sluta flyga sträckan Gällivare- Stockholm den sista oktober.
Trafikverket har regeringens uppdrag att upphandla flyg till orter med bristande tillgänglighet, vilket bland annat innefattar sträckan Gällivare-Stockholm.
Sträckor som upphandlats för 2015 – 2019:
- Pajala – Luleå
- Hemavan – Vilhelmina – Arlanda
- Lycksele - Arlanda
- Östersund – Umeå
- Torsby – Hagfors – Arlanda (2015 – 2017 + option på förlängning)
- Sveg – Arlanda
Sträckorna Gällivare – Stockholm samt Arvidsjaur – Stockholm lämnades det in en kommersiell anmälan om att få trafikera utan ersättning från Trafikverket.
Kontakter
Håkan Jacobsson. utredningsledare, Trafikverket, 070-316 76 06
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Pressinbjudan: Under mark – från Haga till Korsvägen1.4.2026 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
I slutet på mars hade vi ett genomslag mellan en av våra tre pilottunnlar under Haga kyrkoplan och bergpåslaget vid Hagakyrkan. Med genomslaget har vi kopplat ihop Rosenlund och Korsvägen och har en sammanhängande tunnel mellan de två stationerna. Under sommaren och hösten 2026 färdigställer vi även de två återstående pilottunnlarna.
Påsktrafiken - räkna med mycket trafik på vägarna1.4.2026 10:14:00 CEST | Pressmeddelande
Påskhelgen är en intensiv trafikhelg som innebär att det kan bli besvärligt ute på vägarna. Förutom att många söker sig till sina stugor på Öland lockar motormässan i Jönköping mycket publik.
Nu fortsätter underhållsarbetena på E4 mellan Huskvarna och Gränna31.3.2026 13:15:00 CEST | Pressmeddelande
Efter påsk vecka 15 börjar underhållsarbetena på E4 norr om Huskvarna. Dels är det renoveringen av Röttlebron och dels är det underhållsarbetena mellan Huskvarna och Vättermålen. När arbetena avslutas i höst har vi varit i vägen under två långa perioder sedan 2025.
Underhållsarbeten på Ölandsbron – risk för köer31.3.2026 12:13:00 CEST | Pressmeddelande
Med start efter påskhelgen startar ett omfattande underhållsarbete på Ölandsbron som kommer att begränsa framkomligheten på bron. Räkna att det stundtals kan uppstå köer.
Arbeten på järnvägsbron Öxnehagaleden – tre etapper med trafikpåverkan31.3.2026 11:58:00 CEST | Pressmeddelande
Med start vecka 15 påbörjas ett större arbete i tre etapper på järnvägsbron i höjd med Öxnehaga. Räkna med begränsad framkomlighet och längre restid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
