AcadeMedia avstyrker välfärdsutredningens förslag

– Utredningen hanterar inte ett enda av de problem som finns inom skolan och ingen av de åtgärder som föreslås löser några av de problem som faktiskt finns. Dessutom finns det allt för många brister i utredningens förslag, både när det gäller de rent juridiska möjligheterna att genomföra förslagen och kring vilka konsekvenser det i så fall skulle få, säger AcadeMedias VD Marcus Strömberg.
Att utredningen inte hanterar ett enda av de problem som finns i skolan är en av AcadeMedias fyra huvudinvändningar. De andra invändningarna handlar om de juridiska möjligheterna att genomföra förslagen, att det operativa kapitalet är ett irrelevant mått för att mäta lönsamhet i tjänsteföretag samt att utredningen helt valt att kapitulera inför utmaningen att ta fram tydligare kvalitetskrav.
– Att utredningen rakt av avfärdar kvalitetsvägen är närmast häpnadsväckande. Att definiera och mäta kvalitet är en av de viktigaste frågorna för skolan, och inom AcadeMedia har vi en modell för detta sedan fler år. I våra ögon är det en grundförutsättning för att kunna utveckla svensk skola och det är precis där som fokus borde ligga, säger Marcus Strömberg.
Skarp kritik från många håll
Många tunga remissinstanser har riktat skarp kritik mot välfärdsutredningens förslag, bland annat Konkurrensverket, Riksrevisionen och flera kommuner. Även organisationer som företräder mindre, ideella aktörer i välfärdssektorn ställer sig kritiska.
– Det utbredda motståndet mot utredningens förslag visar tydligt att den har fokus på helt fel saker. Skolan, och välfärden i stort, är alldeles för viktig för att vara ett ideologiskt slagträ. Vi har utmaningar i skolan som vi behöver ta itu med, som att öka likvärdigheten, låt oss istället diskutera hur vi gör det på bästa sätt. Debatten om vinster har stulit fokus från de verkliga problemen allt för länge, säger Marcus Strömberg.
– För oss är detta ett viktigt remissvar. Utredningens förslag berör alla våra 12 500 medarbetare och alla som valt våra verksamheter. Därför känns det bra att hela styrelsen, inklusive våra arbetstagarrepresentanter, har skrivit under. Nu hoppas vi att debatten framöver fokuserar mer på svensk skolas verkliga utmaningar, säger han.
Här kan du läsa remissvaret i sin helhet.
AcadeMedia skapar möjligheter för människor att utvecklas i hela utbildningskedjan. Våra 12 500 medarbetare på drygt 550 förskolor, grundskolor, gymnasieskolor och vuxenutbildningsenheter har ett gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Alla 140 000 barn, elever och deltagare som går i våra verksamheter under ett år ska få en utbildning som är av så god kvalitet att de når utbildningens mål.
Alla som valt oss ska få de förutsättningar de behöver för att nå sin fulla potential och vi ger garantier när det gäller utbildning, kvalitet, öppenhet och trygghet.
Vi är norra Europas största utbildningsföretag – vår storlek skapar trygghet och stabilitet.
Bilder
Om
AcadeMedia är ett internationellt utbildningsföretag med verksamheter i Sverige, Norge, Tyskland, Nederländerna, Storbritannien och Polen. Vi finns i hela utbildningskedjan – från förskola till vuxenutbildning – och drivs av att göra skillnad för människor och samhällen.
Våra drygt 18 000 medarbetare skapar kvalitet, mångfald och utvecklingskraft inom utbildningssektorn.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Nytt namn, samma engagemang – Varbergs Enskilda Gymnasieskola15.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Inför höstterminen byter Drottning Blankas Gymnasieskola och LBS Kreativa Gymnasiet i Varberg namn till Varbergs Enskilda Gymnasieskola. Namnbytet markerar en spännande nystart för de två skolorna, som sedan ett år tillbaka delar lokaler på Träslövsvägen i centrala Varberg.
NTI-elever bidrog i banbrytande forskningsprojekt om diabetes7.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikelever på NTI Gymnasiet Johanneberg i Göteborg har bidragit i ett banbrytande forskningsprojekt kring diabetes i samarbete med Göteborgs universitet och Oxford University. Eleverna konstruerade en ljusbox som styr hormonproducerande celler i bukspottkörteln med blått ljus.
Välkommen till Stylist-SM 2025!4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressinbjudan
Drottning Blankas Gymnasieskola bjuder in media till en spektakulär final av Stylist-SM 2025 den 11 april på Söder Gallerian iHelsingborg. Årets tema är Drag Queen – Disney Edition! Finalisterna ska skapa en unik Drag Queen-look inspirerad av en Disneykaraktär – tänk dramatiska silhuetter, överdriven glamour, en maxad färgpalett och en touch av campy elegans. Det blir en dag fylld av magi, kreativitet och extraordinär talang!
Designgymnasiet Sickla tar hem segern i utmanande nationell draperingstävling3.4.2025 11:04:56 CEST | Pressmeddelande
I en av de mest utmanande tävlingarna inom textil och mode, Young Design Competition (YDC), visade Designgymnasiet Sicklas elever Nikita Holmström och Bianca Illona Olsson prov på exceptionell skicklighet och kreativitet och vann SM i drapering. Tävlingen, som ägde rum på Vackstanäsgymnasiet utanför Södertälje, samlade 18 elever från 9 olika gymnasieskolor och satte deltagarnas tekniska förmåga och konstnärliga uttryck på prov.
Pysslingen och Barnsjukhuset Martina stöttar föräldrar med ny föreläsningsserie28.3.2025 07:47:09 CET | Pressmeddelande
Pysslingen har inlett ett spännande samarbete med experter från Barnsjukhuset Martina för att stärka föräldrar i deras viktiga roll. Genom en serie föreläsningar som fokuserar på barns hälsa, utveckling och föräldraskap ges föräldrar praktiska verktyg och kunskap för att hantera vardagens utmaningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum