AcadeMedia

AcadeMedia EdTech gör förvärv – köper marknadsplats för utbildning

12.4.2021 10:00:00 CEST | AcadeMedia | Pressmeddelande

Dela
AcadeMedia EdTech köper Studier.se, en marknadsplats för utbildning och kurser. Studier.se erbjuder sök- och jämförelsetjänster för utbildningsanordnare.

Studier.se grundades 2011 och är baserat i Göteborg. Genom att samla kurser och utbildningar från olika utbildningsanordnare på ett och samma ställe skapas en digital samlingsplats som gör det lättare för människor att hitta rätt utbildning oavsett om man söker ett högskoleprogram, en gymnasieutbildning eller kompetensutveckling genom yrkesutbildning.

- Förvärvet av Studier.se ligger i linje med AcadeMedias strategi att driva utvecklingen av digitala utbildningstjänster. Digitala marknadsplatser fyller en viktig funktion genom att hjälpa människor att hitta rättutbildning. Studier.se är i en spännande fas på en marknad som växer både i Sverige och internationellt, säger Anders Haesert, som är chef för AcadeMedia EdTech.

- Med AcadeMedia som långsiktig ägare får vi tillgång till kompetens, nätverk och resurser som gör det möjligt för oss att fortsätta utveckla vår plattform och förbättra användarupplevelsen. Vi är inställda på ökad tillväxt genom starka erbjudanden och innovativa tjänster, säger Per Andersson, grundare och VD för Studier.se.

Förvärvet i korthet

Studier.se omsätter cirka 9 MSEK och har ett positivt resultat på 1,6 mkr (2020). Kunderna är gymnasier, universitet, yrkeshögskolor och andra utbildningsanordnare. Under 2020 hade Studier.se i genomsnitt 50 000 unika användare per månad. Antalet anställda är nio personer.

Kontaktpersoner

Anders Haesert, chef AcadeMedia EdTech
M: 0725-54 08 66
E: anders.haesert@academedia.se

Per Andersson, grundare och VD Studier.se
M: 0735-15 83 95
E: per@studier.se

Om AcadeMedia EdTech

AcadeMedia EdTech skapar digitala utbildningstjänster i syfte att utveckla morgondagens lärande och skola. Digitala lösningar inom pedagogik, projektledning och system utvecklas i egen regi och i samarbete med aktörer inom forskning och innovation. Målsättningen är att stärka elevernas förutsättningar att lyckas med sin utbildning. AcadeMedia EdTech är ett affärsområde inom AcadeMedias vuxenutbildning.

Nyckelord

Bilder

Ladda ned bild
Anders Haesert, chef AcadeMedia EdTech
Anders Haesert, chef AcadeMedia EdTech
Ladda ned bild
Per Andersson, grundare och VD Studier.se
Per Andersson, grundare och VD Studier.se
Ladda ned bild

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se
AcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i Sverige, Norge, Finland, Tyskland, Polen, Nederländerna och Storbritannien. Vår drivkraft är att bidra till ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund, och varje år utbildar vi nära 200 000 barn, unga och vuxna. För att ge var och en de förutsättningar de behöver för att forma sin framtid. Läs mer om oss på academedia.se.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

KYH expanderar – stärker kursutbud inom säkerhet och bygg28.5.2026 11:51:06 CEST | Pressmeddelande

Den 26 maj 2026 offentliggjorde Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) vilka kurser som beviljats för start 2026/2027. KYH tilldelades elva kurser, vilket innebär en stark tillväxt från föregående år. I de senaste ansökningsomgångarna har KYH fått flera nya kurser beviljade från MYH. En utveckling som stärker KYH:s position som Sveriges ledande yrkeshögskoleaktör inom samhällsbyggnad.

AcadeMedia Vuxenutbildning stärker den internationella expansionen – nytt affärsområde etableras22.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

AcadeMedia Vuxenutbildning intensifierar sitt långsiktiga arbete för tillväxt utanför Sveriges gränser. För att möta en växande internationell efterfrågan på utbildning och skapa bättre förutsättningar för expansion etableras nu ett nytt affärsområde: AcadeMedia Career International. Utvecklingen är ett led i AcadeMedias strategi att växa internationellt, med det långsiktiga målet att 50 procent av koncernens omsättning ska genereras utanför det svenska skolpengssystemet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye