Åklagare begär hovrättsdom överklagad
Åtalet gäller mord på en kvinna i Forsa den 9 juli 2022. Tingsrätten dömde kvinnans sambo för mord och bestämde påföljden till livstids fängelse. Hovrätten ändrade domen och dömde mannen för synnerligen grov misshandel och bestämde påföljden till sju års fängelse. Hovrätten uttalade i domen att det finns ett visst utrymme för att döden orsakats av en förgiftning och att det inte kan anses ställt utom rimligt tvivel att målsäganden avlidit till följd av de skador i storhjärnan som den misstänkta mannen tillfogat henne.
Begäran om överklagande avser inte ansvarsfrågan gällande mord utan endast längden på fängelsestraffet för det brott hovrätten dömt för, dvs. synnerligen grov misshandel. Det är denna fråga som bedöms ha värde ur prejudikatsynpunkt och som skulle kunna leda till att Högsta Domstolen meddelar prövningstillstånd i målet. Straffskalan för synnerligen grov misshandel är lägst fem och högst tio år.
Den fortsatta processen
Begäran har nu översänts till Utvecklingscentrum som kommer att vidarebefordra begäran om överklagandet till riksåklagaren med ett motiverat yttrande. Det är riksåklagaren som sedan fattar beslut om domen ska överklagas eller inte, vilket måste ske senast den 27 april 2023.
Hovrättens målnummer: B 211-23.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
Kvinna begärd häktad för stölder på sjukhus i Stockholm11.12.2025 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en kvinna i 50-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för grov stöld, bland annat på Danderyds sjukhus.
En person som varit anhållen för mord i Hörby är släppt på fri fot11.12.2025 13:38:48 CET | Pressmeddelande
Den man i 50-årsåldern som i tisdags den 9 december anhölls på skälig misstanke för mord på en kvinna och ett barn i Hörby i Skåne är släppt på fri fot.
Två personer häktade i mordärende i Luleå10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
En man i 60-årsåldern är häktad för mord och grovt gravfridsbrott och en kvinna är häktad för grovt gravfridsbrott i Luleå. Båda är häktade på skälig misstanke, den lägre misstankegraden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
