Åklagaren överklagar inte dom om polisskott
18.10.2019 12:30:00 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åtalspunkt 1 om tjänstefel
Tingsrätten har haft som utgångspunkt att det finns ett stort utrymme för insatschefen att under polisinsatsen göra bedömningar och vidta de åtgärder som han anser relevanta.
– Tingsrätten har gjort en annan bevisvärdering av det här och min bedömning är att hovrätten inte kommer att komma till en annan slutsats i den här delen. Domen i denna del överklagas därför inte, säger chefsåklagare Martin Tidén.
Åtalspunkt 2 om vållande till annans död och åtalspunkt 3 om tjänstefel
– Tingsrätten har gjort en bevisvärdering och ogillat åtalet om vållande till annans död och tjänstefel. Jag bedömer att hovrätten inte kommer att göra en annan bedömning. Domen överklagas därför inte, säger Martin Tidén.
Tingsrätten har efter det att de ogillat åtalet under åtalspunkt 2 och 3 gjort uttalanden om att det är orimligt att poliserna i det aktuella fallet skulle göra en verkanskontroll efter varje skott. Tingsrätten har också uttalat sig om tidsfördröjning (mental fördröjning) som en möjlig förklaring till att kulor träffat målsäganden i ryggen. Tingsrätten har gjort bedömningarna utifrån de speciella förhållandena i aktuellt mål.
– Tingsrättens dom är inte prejudicerande, men kommer att få stor principiell betydelse eftersom de uppgifter som tingsrätten utgår ifrån uppges vara generella av de som lämnat dem. Särskilda åklagarkammaren kommer därför att analysera domen närmare i de delarna, avslutar Martin Tidén.
Kontakt
Chefsåklagare Martin Tidén är tillgänglig för media per telefon i dag, fredag kl. 13–13.30 på 010-562 54 13.
Presstjänsten
010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering - Ny tid för dom i mål om försök till mord i Uddevalla och Malmö20.5.2026 10:18:07 CEST | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt meddelar torsdag 21 maj kl. 11 dom i ett mål om försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Åklagaren är tillgänglig för media när dom meddelats.
Åtal väckt för dubbelmord i Göteborg20.5.2026 09:25:40 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 35-årig man från Norge för mord på två personer i stadsdelen Lunden i Göteborg den 2 september 2025 samt för grovt vapenbrott. Åklagaren är tillgänglig för media.
Åtal väckt för uppmaning till självmord19.5.2026 15:01:44 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en norsk man för uppmaning till självmord vid fyra tillfällen i Norrköping, Nyköping, Västerås och Trollhättan/Stockholm.
Dom i mål om försök till mord i Uddevalla och Malmö19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt meddelar på onsdag den 20 maj kl. 11 dom i ett mål om försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Brottsligheten har ägt rum i Uddevalla och Malmö.
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun19.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt förlängd åtalstid till den 16 juni kl. 11.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
