Äldre minskar sitt e-handlande, kvinnor driver e-handeln mer än män
16.6.2022 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande

Från januari till och med maj har omsättningen minskat med 13 procent. Detta gäller både svenska konsumenters e-handel från enbart svenska aktörer samt om e-handeln från utländska aktörer inkluderas. Omsättningen i e-handeln i maj är, i likhet med i april, lägre än motsvarande månad 2020 då pandemin just brutit ut. Det är en indikation på att e-handeln även fortsatt under året kan få svårt att nå upp till de omsättningsnivåer som förelåg under pandemin 2021 såväl som 2020.
- E-handelns omsättning fortsätter att falla tillbaka från höga nivåer men ligger fortfarande markant högre än före pandemin. Sjunkande tillväxttal jämfört med 2021 är det mest sannolika för resten av året och utvecklingen i april och maj indikerar att det även kan bli tufft att nå 2020 års försäljningsnivåer, säger Johan Davidson, chefsekonom på Svensk Handel.
Andelen av konsumenterna som e-handlat minskade till 68 procent från förra månadens 70 procent. Det är även 2 procentenheter lägre än maj 2021. Det var framförallt i de äldre åldersgrupperna som andelen som e-handlat minskade i maj.
- Förutom att de äldsta konsumenterna nu minskar sitt e-handlande är det intressant att kvinnor fortsätter att driva e-handeln mer än män. I maj var det 71 procent av kvinnorna som e-handlat, medan motsvarande andel för männen var 65 procent. Sedan 2021 är andelen kvinnor som e-handlat under månaden i genomsnitt 8 procentenheter högre än motsvarande andel för männen, säger Johan Davidson.
Ta del av E-handelsindikatorn här
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Försiktig uppgång för modehandeln i april13.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Försäljningen inom modehandeln ökade svagt i april. Enligt Svensk Handels Stilindex steg försäljningen av kläder med 1,3 procent jämfört med samma månad i fjol, medan skohandeln ökade med 1,1 procent.
Svagt första kvartal för second hand men tecken på ökat intresse29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till drygt en miljard kronor i mars, en minskning med omkring 12 procent jämfört med samma månad i fjol. För årets första kvartal som helhet föll försäljningen med nära 15 procent, enligt Svensk Handels Pre Loved-indikator.
Svensk Handel lanserar Pre Loved-nätverk28.4.2026 15:10:04 CEST | Pressmeddelande
Second hand-marknaden växer snabbt i Sverige, men potentialen är betydligt större. För att utvecklingen ska fortsätta krävs ökad tillgång på varor och tydligare strukturer i branschen.
Orolig omvärld leder till minskad framtidstro i handeln27.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för april visar på en fortsatt dämpad framtidstro i handeln. Samtliga delbranscher backar jämfört med föregående månad. Den negativa trenden tillskrivs ett oroligt omvärldsläge, som kan få stora konsekvenser för handeln.
Tung marsmånad för e-handeln22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 10,8 miljarder kronor. Det är en minskning med 19 procent jämfört med samma månad 2025 och den svagaste utvecklingen sedan maj 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


