Äldre minskar sitt e-handlande, kvinnor driver e-handeln mer än män
16.6.2022 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande

Från januari till och med maj har omsättningen minskat med 13 procent. Detta gäller både svenska konsumenters e-handel från enbart svenska aktörer samt om e-handeln från utländska aktörer inkluderas. Omsättningen i e-handeln i maj är, i likhet med i april, lägre än motsvarande månad 2020 då pandemin just brutit ut. Det är en indikation på att e-handeln även fortsatt under året kan få svårt att nå upp till de omsättningsnivåer som förelåg under pandemin 2021 såväl som 2020.
- E-handelns omsättning fortsätter att falla tillbaka från höga nivåer men ligger fortfarande markant högre än före pandemin. Sjunkande tillväxttal jämfört med 2021 är det mest sannolika för resten av året och utvecklingen i april och maj indikerar att det även kan bli tufft att nå 2020 års försäljningsnivåer, säger Johan Davidson, chefsekonom på Svensk Handel.
Andelen av konsumenterna som e-handlat minskade till 68 procent från förra månadens 70 procent. Det är även 2 procentenheter lägre än maj 2021. Det var framförallt i de äldre åldersgrupperna som andelen som e-handlat minskade i maj.
- Förutom att de äldsta konsumenterna nu minskar sitt e-handlande är det intressant att kvinnor fortsätter att driva e-handeln mer än män. I maj var det 71 procent av kvinnorna som e-handlat, medan motsvarande andel för männen var 65 procent. Sedan 2021 är andelen kvinnor som e-handlat under månaden i genomsnitt 8 procentenheter högre än motsvarande andel för männen, säger Johan Davidson.
Ta del av E-handelsindikatorn här
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
E-handeln ökade under 2025 tack vare högre köpesummor19.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning under helåret 2025 till 166 miljarder kronor. Det var en ökning med 4 procent jämfört med helåret 2024. 71 procent av konsumenterna e-handlade en genomsnittlig månad 2025, vilket var en lika hög andel som året innan.
Lyft för skoförsäljningen i januari13.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera tunga månader för skohandeln blev det en något bättre och efterlängtad start på det nya året. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade skoförsäljningen med 11,1 procent i januari, medan klädförsäljningen ökade med 1,4 procent, jämfört med samma period i fjol.
Det handlar om Sverige – Svensk Handel lanserar valmanifest11.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Handeln är en motor som får Sverige att gå runt. Varannan karriär börjar i handeln och branschen är en av näringslivets största arbetsgivare. Ett samhällsbidrag som dock inte tas för givet. För att få i gång ekonomin och skapa fler jobb måste Handelslandet Sverige prioriteras.
Sociala medier-inlägg mest överskattat på alla hjärtans dag9.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Rosor är röda, violer är blå, helt klart är att intresset för alla hjärtans dag ser ut att bestå. Omkring varannan svensk planerar att uppmärksamma dagen i år. Samtidigt väntas den totala konsumtionen uppgå till cirka 960 miljoner kronor, en tydlig nedgång jämfört med fjolårets omkring 1,35 miljarder kronor.
Second hand omsatte 16 miljarder kronor 20255.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots en fortsatt stor efterfrågan på second hand-produkter sjönk omsättningen under 2025. Men tappet drivs inte av bristande intresse, utan snarare av en förbättring av hushållens ekonomi. Något mindre omsättning till trots förblir segmentets framtidsutsikter goda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


