Alecta Fastigheter förvärvar Solna Centrum
20.12.2021 08:00:00 CET | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande

Solna Centrum har ett strategiskt läge i en av Sveriges snabbast växande kommuner mitt i ett dynamiskt stadsutvecklingsområde där Solna Stad nu växer samman med Stockholms innerstad via Hagastaden.
- Vi är mycket glada över det här förvärvet och vi ser en stor potential i platsens kommande utveckling. Solna Centrum ligger helt i linje med Alecta Fastigheters ambition att investera i hållbar och långsiktig utveckling av platser och miljöer i attraktiva tillväxtstäder, säger Lena Boberg, vd på Alecta Fastigheter.
Solna Centrumär idag ett levande stadscentrum med en bred mix av service, kontor, bostäder, handel, restauranger och caféer som lockar miljontals besökare varje år. Med sitt starka kommunikationsläge utgör centrumet en viktig knutpunkt både idag och i framtiden. Centrumet är även certifierat enligt BREEAM In-Use ”Excellent” och ”Very good”.
- Vi är övertygade om att det här kommer att bli en allt viktigare mötesplatsoch vi ser fram emot att inleda vårt samarbete med Solna stad och alla som bor, arbetar i och besöker Solna Centrum för att förädla och utveckla platsen in i framtiden, fortsätter Lena Boberg.
Nyckelord
Kontakter
För mer information, vänligen kontakta:
Josefine Fors, Marknad- och kommunikation
josefine.fors@alecta.se
073-022 31 58
Bilder
Om
Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter bildades 1 januari 2021 och är redan från start ett av Sveriges största fastighetsbolag. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda 46 miljarder ska växa kraftigt de kommande åren. Alecta Fastigheter är ett långsiktigt och framtidsorienterat fastighetsbolag som ska bidra till stadens, platsens och fastigheternas resilienta och långsiktiga utveckling och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Nya Fridhemsplan tar form – Ruby Frida Hotel och takrestaurangen Neni öppnar16.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ruby Frida Hotel och takrestaurangen Neni öppnar i Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan. Öppningarna markerar en viktig milstolpe i Alecta Fastigheters omfattande stadsutvecklingsprojekt, där en tidigare kontorsfastighet nu omvandlas till en levande och sammanhängande stadsdel med hotell, restauranger, bostäder, kontor, handel och offentliga miljöer.
Alecta Fastigheter inleder samarbete med LICC – skapar jobbtillfällen för unga i Göteborg10.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter inleder ett samarbete med den snabbt växande glasskedjan LICC (Large Ice cream & Coffee), känd under hashtagen #myfirstjob. Efter framgångar i Norge tar LICC nu nästa steg med ambitionen att skapa fler arbetstillfällen för unga även i Sverige.
Sommargågata invigs på Centralvägen i Solna28.5.2026 12:39:36 CEST | Pressmeddelande
Lördag den 30 maj invigs Solnas nya sommargågata på Centralvägen vid Solna Centrum. Under sommaren, fram till slutet av augusti, kommer gatan att fyllas med aktiviteter för alla åldrar. Besökare kommer att kunna ta del av ett brett program med allt från fotbolls-VM på storbild och musikquiz till prova-på-aktiviteter i olika idrotter, dejtingschack och en musikalisk föreställning om Filmstaden i Råsunda. För mat och dryck står Lillys och glasscaféet Skog som även finns inne i Solna Centrum och är två uppskattade aktörer.
Alecta Fastigheter vinner pris för cirkulärt arbete21.5.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter tog under onsdagen den 20 maj hem priset Årets cirkulära projekt 2025 från CCBuild Forum. Det prisbelönta projektet är Vi på hörnet i Göteborg, där traditionella arbetsmodeller, mål och antaganden har utmanats för att nå ett exceptionellt lågt klimatavtryck.
Alecta Fastigheter utvecklar multiarena vid Stinsen12.5.2026 11:37:48 CEST | Pressmeddelande
Nu tillförs nytt liv i området vid Stinsen i Södra Häggvik norr om Stockholm. Alecta Fastigheter uppför en multiarena som möjliggör en rad olika aktiviteter och bidrar till mer rörelse och liv i området. Satsningen är en del av utvecklingen av den framtida stadsdelen Södra Häggvik, där multiarenan ska skapa flöden redan under utvecklingstiden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



