Alla ska erbjudas en hälsoundersökning på sin vårdcentral det året man fyller 60 år

- Alla människor i Sverige har inte samma möjligheter till en god hälsa och ett långt liv. Därför går vi socialdemokrater till val på att alla ska erbjudas en hälsoundersökning på sin vårdcentral det år då man fyller 60, säger partisekreterare Tobias Baudin
Socialdemokraterna går till val på att:
Alla ska erbjudas en hälsoundersökning på sin vårdcentral det året man fyller 60 år. Det här vill vi genomföra i de regioner där Socialdemokraterna styr efter valet. Särskilda insatser ska göras för att deltagandet ska bli högt och jämlikt.
De flesta kroniska sjukdomar är möjliga att förebygga, vi vet också att cancerfall kan förhindras med rätt insatser. Hälsoundersökningar är en viktig metod för att lyckas med detta. Genom en hälsoundersökning kan risken för hjärtinfarkt och stroke upptäckas tidigt. Fler kan få hjälp att minska risken genom mer hälsosamma levnadsvanor. Det här kan även bidra till att förkorta tiden till diagnos och behandling. Det sparar liv och det minskar lidande.
Presskontakt:
För Tobias Baudin, Johannes Svensson, 076-7665326, johannes.svensson@socialdemokraterna.se
Socialdemokraternas presstjänst, 08-7002683, press@socialdemokraterna.se
Bilder
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Ardalan Shekarabi reser till Madrid12.12.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi besöker Madrid den 15–16 december för möten med Spaniens regering, fackföreningar och representanter från socialdemokraternas systerparti PSOE. Syftet med resan är att ta del av Spaniens arbete med att sänka Europas högsta arbetslöshet och att diskutera vilka lärdomar som kan dras för Sverige.
Mikael Damberg reser till Oxford för att tala på Oxford Symposium 202512.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Mikael Damberg deltar den 14–16 december i årets upplaga av Oxford Symposium, som arrangeras av Progressive Britain och Karl-Renner-Institutet vid St. Catherine’s College, Oxford. Konferensen, som i år genomförs för elfte gången, samlar politiska ledare, forskare och representanter från progressiva rörelser i Europa.
Pressträff med Ardalan Shekarabi9.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag, tisdagen den 9 december, klockan 10.00 håller Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi en pressträff. Under pressträffen presenteras krav på regeringen kopplade till den höga arbetslösheten.
Pressträff med Magdalena Andersson och Teresa Carvalho5.12.2025 14:13:16 CET | Pressmeddelande
Imorgon håller Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson och partiets rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho en pressträff. På pressträffen presenteras en nyhet.
Magdalena Andersson håller jultal i Kärrtorp3.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Lördagen den 6 december håller Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson sitt årliga jultal på Kärrtorpsplan. I anslutning till jultalet hålls en pressträff.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

