Almegas vd: ”Positivt att omställningsstödet förlängs”

– För många företag inom exempelvis resor, friskvård, mässor, tåg och flyg är det givetvis glädjande att det förstärkta omställningsstödet förlängs. Restriktionerna har i praktiken belagt dessa företag med näringsförbud, säger Thomas Erséus, vd på Almega.
Det förstärkta omställningsstödet vänder sig till företag som drabbats särskilt av de restriktioner som införts med anledningen av pågående pandemi. Ett krav från EU för att godkänna förlängningen var dock att taket för stödet sänks, från 75 miljoner till 40 miljoner kronor per företag och månad.
Ytterligare ett överhängande hot mot krisande företag är återbetalningen av de tillfälliga anstånden för moms- och skatteinbetalningar som rycker allt närmare. Till Ekot säger finansminister Magdalena Andersson (S) dock att regeringen ser över möjligheten att förlänga betalningstiden som nu är satt till 12 mars nästa år.
– För de företag som fortfarande befinner sig i krisläge kommer det bli extremt tufft att betala tillbaka anstånden så tidigt. Utan en förlängning riskerar vi att få en konkursvåg i vad som förhoppningsvis är pandemins absoluta slutskede. Att finansministern har uppfattat problematiken är bra, men nu måste det presenteras konkreta åtgärder, säger Thomas Erséus.
Det tillfälliga anståndet har utnyttjats av drygt 50 000 företag och omfattar sammanlagt 51 miljarder kronor.
Nyckelord
Bilder

Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Ytterligare avtal klart för public service25.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal för public service med Akademikerförbunden.
Nya kollektivavtal för skärgårdstrafiken25.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat två nya kollektivavtal med Sjöbefälsföreningen för sjöbefäl inom skärgårdstrafiken.
Strejken avblåst – nya avtal för public service23.4.2025 14:20:05 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen har efter medling kommit överens med motparterna Unionen och Journalistförbundet om nya branschanpassade kollektivavtal inom public service. Den strejk som skulle trätt i kraft på fredag, den 25 april, är därmed avblåst.
Nytt avtal klart för tidningsdistribution23.4.2025 13:22:46 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har idag tecknat nytt kollektivavtal med Svenska Transportarbetareförbundet för anställda inom tidningsdistribution. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Strejk avblåst – nya branschanpassade avtal på plats17.4.2025 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
Innovationsföretagen och Almega Tjänsteförbunden (avtalsområden Serviceföretagen, Utbildningsföretagen, Utveckling & Tjänster) har, efter medling, i dag kommit överens med motparterna Unionen och Sveriges Ingenjörer om nya branschanpassade kollektivavtal på de sedan tidigare varslade områdena. Därmed avblåses den strejk som skulle trätt i kraft på onsdag den 23 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum