Andra AP-fonden – en stark avslutning på året som präglats av fokus för att anpassa portföljen till Parisavtalet
En stark avslutning på året gjorde att resultatet för helåret uppgick till 12,8 mdkr. De senaste fem och tio åren har Andra AP-fonden i genomsnitt avkastat 7,3 respektive 7,7 procent. Årets utveckling innebär att fondens avkastning återigen överträffar fondens långsiktiga avkastningsantagande.
– 2020 har på många sätt varit ett väldigt speciellt år som starkt präglats av covid-19. Trots allt som hänt i omvärlden har vi kunnat leverera mycket av det som vi hade bestämt oss för att göra. Vi har bland annat tagit viktiga steg i arbetet med att utveckla vår förvaltning vidare, vilket vi hoppas och tror kommer att bidra positivt till både avkastning och ett mer hållbart samhälle, säger Eva Halvarsson, Andra AP-fondens verkställande direktör.
– Jag är väldigt stolt över att vi under hösten anpassade våra internt förvaltade innehav av globala aktier och företagsobligationer så att de ligger i linje med EU Paris-Aligned Benchmark, utan att göra avkall på portföljernas avkastnings- och riskegenskaper. Såvitt vi vet är denna anpassning av portföljen unik i och med att den omfattar innehav av både företagsobligationer och aktier, säger Eva Halvarsson.
– Årets resultat på 12,8 mdkr är en följd av utvecklingen på framförallt den svenska aktiemarknaden, men speglar också en bra avkastning i fondens investeringar i riskkapitalfonder, kinesiska aktier samt fastigheter. Fondens svenska och kinesiska aktieportföljer avkastade totalt 15,9 respektive 33,2 procent, säger Eva Halvarsson.
– Uppgången på den globala aktiemarknaden har i stor utsträckning drivits av tillväxtaktier i teknologisektorn. Det har missgynnat fondens aktieportföljer, som undviker att koncentrera alltför betydande innehav i stora bolag och istället överviktar aktier med låg värdering. Vi förväntar oss att det över tid ska ge en bättre avkastning i förhållande till risken. I år har det dock varit negativt för oss, säger Eva Halvarsson.
Läs hela Andra AP-fondens årsredovisning 2020 samt Hållbarhets- och TCFD-rapporter på fondens hemsida www.ap2.se
Kontakter
Ulrika DanielsonChef Kommunikation och ägarfrågor
Tel:0709 50 16 13ulrika.danielson@ap2.seOm
Andra AP-fonden is a buffer fund within the Swedish pension system and covers basically all types of asset classes across the entire world. We are specialists in the Swedish pension system and strive to be a leading pension manager in a changing world. We are a global leader in integrating sustainability in our investments, for the benefit of the pension system. The Fund is a long-term and responsible asset manager.
Följ Andra AP-fonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Andra AP-fonden
Andra AP-fonden redovisar positivt halvårsresultat28.8.2025 11:33:07 CEST | Pressmeddelande
Andra AP-fonden redovisar en total avkastning på 0,4 procent, efter kostnader, för det första halvåret 2025. Resultatet uppgick till 1,6 mdkr och fondkapitalet uppgick till 458 mdkr vid halvårsskiftet.
Andra AP-fondens Kvinnoindex 2025 – högsta andelen kvinnor hittills i börsbolagens styrelser och ledningar26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Andra AP-fondens (AP2) Kvinnoindex 2025 visar att andelen kvinnor i svenska börsbolagsstyrelser har nått en ny toppnotering. Enligt årets mätning har andelen kvinnliga styrelseledamöter ökat till 36,5 (35,5) procent, den högsta nivån sedan mätningarna inleddes 2003. I large cap-bolagen har andelen kvinnor i styrelsen för första gången passerat 40-procentsstrecket – en nivå som ofta definieras som jämn könsfördelning.
AP-fonderna stärker inkomstpensionssystemet med 182 miljarder kronor24.2.2025 15:38:29 CET | Pressmeddelande
Första - Fjärde AP-fonderna (AP1, AP2, AP3, AP4) stärker inkomstpensionssystemet med ett bra resultat 2024 på tillsammans 182 miljarder kronor. Resultatet motsvarar en genomsnittlig avkastning på 9,6 procent för 2024. Totalt förvaltade de fyra fonderna vid årsskiftet 2 053 miljarder kronor. AP-fondernas nettoutbetalningar till pensionssystemet var 8 miljarder kronor under året. Detta resultat bidrar starkt till inkomstpensionssystemets stabilitet och uppdraget att vara till största möjliga nytta för dagens och morgondagens pensionärer.
AP2 rapporterar ett stabilt resultat7.2.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Andra AP-fondens (AP2) totala avkastning för 2024 uppgick till 8,2 procent efter kostnader, och resultatet till 34,9 mdkr. Fondkapitalet uppgick vid årets slut till 458,9 mdkr. Portföljen visar en god riskjusterad avkastning, med en Sharpekvot på 1,0 över de senaste 10 åren. Under 2024 har fonden fortsatt att utveckla hållbarhetsarbetet inom sina fyra fokusområden.
Anna Hammer ny kapitalförvaltningschef på AP214.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Andra AP-fonden (AP2) har utsett Anna Hammer till ny kapitalförvaltningschef. Anna är idag investeringschef på Länsförsäkringar Liv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
