Användningen av konsultmäklare- ett växande svart hål utan insyn
23.8.2022 08:10:00 CEST | Innovationsföretagen | Pressmeddelande
- Innovationsföretagens undersökning visar att marknaden för konsultmäklare fortsätter att öka. Kunskapen om problemen med mellanhandsupplägget är fortfarande för låg. De nya siffrorna för 2021 visar att utgifterna till konsultmäklarna uppgick till 7,3 miljarder kronor. Det är en fördubbling på fem års tid, från en redan mycket hög nivå, säger Anders Persson, förbundsdirektör Innovationsföretagen.
Region Stockholm är den offentliga beställare som fortsätter dominera stort vad gäller användandet av konsultmäklare, Region Stockholm har kostnader på över tre miljarder kronor som gått via konsultmäklare enbart under år 2021. Att jämföra med Västra Götalandsregionen som är den region som köper näst mest via konsultmäklare, med kostnader på drygt 400 miljoner kronor under samma period.
- Det här fenomenet, när det blir enorma ramavtal, begränsar också vilka företag som har möjlighet att konkurrera om uppdragen från det offentliga. De två största konsultmäklarföretagen stod under år 2021 för över 80 procent av hela den offentliga marknaden för mellanhänder. Det är mycket oroande utifrån ett konkurrensperspektiv. Det faktum att det ena av de här företagen under året hade en omsättning på över 4 miljarder kronor från enbart fyra offentliga kunder har också en negativ inverkan på konkurrensen, säger Helena Dahlberg, förbundsjurist Innovationsföretagen.
I stället för fokus på kvalitet och långsiktigt värdeskapande i sund konkurrens, skapas konstlade och kortsiktiga upphandlingar som hämmar företagens och Sveriges konkurrenskraft. Regeringens krav på ökad kvalitet, innovationsförmåga och social hänsyn åsidosätts därmed helt.
Innovationsföretagen föreslår en rad åtgärder vad gäller regelefterlevnad, kontraktens storlek och ägandeskapet för upphandlingarna för att komma tillrätta med den här växande problematiken. Läs mer och ladda ner rapporten här.
Bilder
Om
Välkommen till Innovationsföretagen
Innovationsföretagen är ett bransch- och arbetsgivarförbund som representerar innovativa företag inom den kunskapsintensiva tjänstesektorn. Vårt uppdrag är att skapa förutsättningar för en världsledande arkitekt- och ingenjörsbransch. Det gör vi dels genom opinionsbildning, dels genom att erbjuda medlemsservice.
Läs mer på www.innovationsforetagen.se
Följ Innovationsföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Innovationsföretagen
Innovationsföretagens medlemsföretag toppar i tillväxtrekrytering5.3.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på ingenjörer är fortsatt hög. En ny rapport från Svenskt Näringsliv visar att rekryteringsförsöken ökar inom Innovationsföretagen och att två av tre rekryteringsförsök är tillväxtrekryteringar, vilket är den högsta andelen bland av alla medlemsorganisationer. Samtidigt uppger företagen att kompetensbrist bromsar expansionen.
Ny rapport: Sex av tio företag räknar med ökad orderingång4.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en längre period av svag konjunktur och återhållsam efterfrågan visar innovationssektorn nu allt tydligare tecken på stabilisering. Innovationsföretagens nya rapport Investeringssignalen visar att sex av tio företag räknar med en ökad orderingång och en majoritet planerar att anställa.
Beredskap kräver planering och konkurrensneutralitet12.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Totalförsvaret bygger inte bara på lager, materiel och juridik – utan på kunskap och omställningsförmåga. Under Folk och Försvar lyfter Innovationsföretagen att innovations- och konsultföretag är avgörande för svensk beredskap och återuppbyggnad, och att statliga beredskapsuppdrag måste utformas konkurrensneutralt så att hela marknadens kompetens kan bidra.
Stabil utveckling i innovationssektorn trots utmanande marknad18.11.2025 08:44:12 CET | Pressmeddelande
Innovationssektorn i Sverige växer vidare trots ett kärvt konjunkturläge – omsättningen stiger, antalet företag ökar och branschen fortsätter att bidra till tillväxt och sysselsättning. Det visar Branschrapporten, Innovationsföretagens sammanställning av utvecklingen i arkitekt-, industrikonsult-, teknikkonsult- och techkonsultbranscherna.
SWETIC inleder strategisk samverkan med Innovationsföretagen15.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Innovationsföretagen och SWETIC (Swedish Association for Testing, Inspection and Certification) inleder ett långsiktigt samarbete där SWETIC från och med 1 januari 2026 blir en branschförening inom Innovationsföretagen. Tillsammans ska organisationerna stärka förutsättningarna för företag inom besiktning, provning och certifiering.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
