Apollo öppnar sitt första koncepthotell i Norden: Apollo Mondo Family i Båstad

– Även i sommar kommer vi att fortsätta göra det vi är bäst på: skapa minnesvärda semesterupplevelser - nu även på hemmaplan! Lanseringen av vårt första nordiska koncepthotell är en viktig milstolpe och en del av ett stort och långsiktigt initiativ som kommer att utvecklas vidare. Vi ser stor potential i att även selektera och paketera de allra vackraste hotellpärlorna runt om i Norden. Med oss ska kunderna kunna känna trygghet inför sin semester även på hemmaplan, säger Nina Hornewall, kommersiell direktör på Apollo.
Apollos familjekoncept, Apollo Mondo Family, öppnar nu på Hotel Riviera Strand i Båstad. Hotellet är placerat direkt på stranden och bjuder på en blandning av elegant avkoppling, ett rikt aktivitetsprogram och hög service. Restaurangen använder sig av närodlade produkter från Bjärehalvön med menyer för både vuxna och barn. På hotellområdet finns ett stort poolhus, två utomhusbad och ett härligt trädäck att sprida ut sig på. Apollo Mondo Familys koncept är inkluderat i priset med bland annat varierade gruppträningspass, yoga, simskola enligt Svenska Simförbundets pedagogik och den lärorika och roliga barnklubben Club Polly & Mino.
Bjärehalvön och Båstad bjuder på både strand och stad i en fin kombination av långa sandstränder, mysiga restauranger och nära utflyktsmål för både familjer och vuxna utan barn. Det böljande landskapet kring Bjärehalvön passar perfekt för sportaktiviteter som cykling, tennis, vandring och golf.
– Nu när UD förlängt reseavrådan till den 15e juli känns det ännu mer rätt att kunna erbjuda härliga semesterupplevelser här hemma. På grund av de senaste rekommendationerna från regeringen kring resande inom landet så riktar sig vårt fina nya hotell i Båstad initialt till de som bor i västra och södra Sverige. Fler hotell och upplevelser på andra orter i landet lanseras framöver så att så många kunder som möjligt kan njuta av semester på hemmaplan, säger Erika Butterworth, Sverigechef på Apollo.
Nyckelord
Kontakter
Apollos pressjour
För journalister och media.
Bilder






Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravelsamt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
AI ska hjälpa Apollos kunder att snabbare hitta sin nästa drömresa11.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Inför vintersäsongen lanserar Apollo två AI-drivna bildprojekt som både höjer kvaliteten i de digitala kanalerna och gör webb och app mer tillgängliga för alla. Lösningarna, utvecklade tillsammans med CRMK, ger stora tidsbesparingar och en bättre kundupplevelse.
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
Sundsvallsbornas nya Greklandsfavorit tar fart2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollos nya direktflyg till Ioannina är redan över 20 procent såld. Det gör nyheten från Sundsvall till en av de bästa säljande charterlinjerna från regionala flygplatser i Sverige!
Kretafeber i Östersund: Apollo säljer i rekordfart2.12.2025 08:38:00 CET | Pressmeddelande
I år utmärkte sig Östersundsborna som de snabbaste i Sverige att boka sin sommarsemester. Nu pekar allt på att samma trend fortsätter även inför nästa år – redan är 25 % av sommarresorna för 2026 sålda!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
