Apollo satsar på resor från Norrland i sommar – öppnar flera linjer till Medelhavet
1.3.2021 08:00:00 CET | Apollo | Pressmeddelande

– Det känns fantastiskt kul att återigen kunna erbjuda direktflyg från fler delar av Sverige, inte bara från de största flygplatserna, säger Apollos VD Leif Vase Larsen.
Efter ett år med få glada nyheter för den som längtar efter semester vid Medelhavet kommer äntligen Apollo med sådana. Från juni till oktober kommer Apollo flyga soltörstande norrlänningar till de populäraste destinationerna kring Medelhavet. På såväl Rhodos som Kreta, Kroatien och på Cypern återfinns Apollos familjefavoriter Apollo Mondo Family där hela familjen kan njuta av semestern. Här finns också flera av Apollos omtyckta Apollo Mondo Local-hotell där du kommer nära det lokala livet på destinationen, tillsammans med hotellägare som värnar lite extra om sina gäster.
– Såväl Luleå som Sundsvall är starka Apollofästen så jag gläds mycket åt att vi kan ge såväl våra återkommande kunder som nya en smidig start på sin sommarsemester, säger Leif Vase Larsen
Apollo kommer flyga respektive rutt enligt nedan:
Luleå – Larnaca (Cypern) 11/6 - 1/10
Luleå – Split (Kroatien) 12/6 - 2/10
Luleå – Rhodos (Grekland) 13/6 - 3/10
Sundsvall – Chania (Kreta, Grekland) 17/6 - 7/10
Skellefteå – Chania (Kreta, Grekland) 14/8 – 4/9
Nyckelord
Kontakter
Apollos pressjour
För journalister och media.
Bilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Hälften av svenskarna vill hålla formen på semestern9.2.2026 15:08:42 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Apollo visar att 47 procent av svenskarna kan tänka sig att åka på träningsresa eller bo på sporthotell under semestern. Huvudmotivet är att få egen tid.
Reseexperterna slår AI och influencers2.2.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Hälften av oss använder artificiell intelligens (AI) för att hitta resetips, men när svenskar planerar semester litar vi mest på experter.
Apollo inleder samarbete med Solmar Villas7.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Researrangören lanserar närmare 1300 villor på över 20 olika resmål!
Greklandsresmål som levererade bäst 202529.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Nya siffror från Apollos kundundersökning visar vilka grekiska resmål som imponerade svenska semesterresenärer mest under 2025. Det är de mer genuina och autentiska öarna som sticker ut med högst betyg för totalupplevelse, service och mat.
Apollo Sports-hotellet Monte Feliz blir «Powered by Playitas»16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Gran Canarias första och enda sporthotell blir nu ännu bättre med den välrenommerade kvalitetsstämpeln «Powered by Playitas».
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


