Arbetande kvinnor förlorar 5 000 kronor per månad på deltid

Med denna statistik visar LO de faktiska lönerna, inte löner uppräknade till heltid som brukar vara gängse redovisningsmetod. En metod som osynliggör ett grundläggande förhållande på svensk arbetsmarknad. Den stora utbredningen av deltidsanställningar, och den ojämställda fördelningen av dessa. Endast 4 av 10 arbetarkvinnor har en fast heltidsanställning.
– Med heltid som norm skulle kvinnor i arbetaryrken få nästan tre månadslöner mer på ett år, 61 128 kronor, säger Susanna Gideonsson, ordförande för LO.
– Att det främst är i låglönesektorer deltidsanställningarna är utbredda gör inte saken bättre. Det är inte en omöjlighet att erbjuda heltidsanställningar och arbetsgivarna måste börja leva upp till principen om heltid som norm, som finns i det nya huvudavtalet, säger Susanna Gideonsson.
LO menar att anställningsformer, arbetstider, kontroll och inflytande över sitt arbete påverkar både lönen och möjligheter att kombinera arbete och familj.
Många, inte minst LO-förbundens medlemmar, har just nu en extremt pressad ekonomi. Många lever helt utan marginaler. Inflationen, bränslepriserna, elräkningarna och ökade livsmedelspriser gröper stora hål i medlemmarnas plånböcker.
– Innan arbetsgivare börjar klaga på arbetskraftsbrist. Se er omkring i ert eget företag, finns där kvinnor med deltidsanställningar som vill jobba mer? Ofta är det inte ett val att jobba deltid och många vill jobba mer. Att hyvla arbetstider är ett otyg som måste bort, säger Susanna Gideonsson.
Under internationella kvinnodagen deltar Susanna Gideonsson på aktiviteter i Karlstad och Skoghall och intervjutillfälle finns.
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seBilder

Om
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomerna: Hög arbetslöshet trots ökad svensk tillväxt 202612.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska återhämtningen är här och drivs bland annat av höga reallöneökningar. Nästa år växer BNP med 2,8 procent. Men trots återhämtningen håller jobbkrisen i sig. Det bedömer LO-ekonomerna i sin nya rapport – och efterlyser effektiva åtgärder för att få ned arbetslösheten.
Pressinbjudan: LO ekonomernas prognos presenteras 12 december5.12.2025 09:44:43 CET | Pressmeddelande
Fredag den 12 december släpper LO-ekonomerna årets andra stora prognos och utsikter för Sveriges ekonomi.
”EU-domstolens dom i minimilönemålet – ett bra besked”11.11.2025 10:08:27 CET | Pressmeddelande
Idag kom EU-domstolens utslag i det så kallade minimilönemålet. - Det är viktigt att EU-domstolen nu slår fast att EU inte får lägga sig i lönenivåerna. På det viset är dagens dom välkommen, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris år 2026 tilldelas Marjaneh Bakhtiari.31.10.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Marjaneh Bakhtiari får priset med följande motivering:
Ungas barndrömmar krossas av usel ekonomi30.10.2025 07:35:41 CET | Pressmeddelande
De senaste årens höga inflation har påverkat unga arbetares marginaler. Möjligheterna att kunna uppfylla drömmar om större bostad och familj är mycket små. Det visar en ny rapport från LO-ekonomerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
