Åtal för försök till mord i Lycksele kommun
Enligt åtalet försökte mannen döda sina barn, åtta respektive fyra år gamla, och sin mor genom att utdela trubbigt våld mot deras huvuden. Han påstås också ha stuckit en kniv i halsen på det yngre barnet. Rättsläkare har bedömt att båda barnen och den misstänktes mor drabbats av livshotande skador av våldet. Mannen åtalas även för grovt olaga hot mot en man i 65-årsåldern.
Mannen greps på brottsplatsen och anhölls samma dag. Han har sedan den 20 oktober 2021 varit häktad. Han har även genomgått en rättspsykiatrisk undersökning där det bedömts att mannen begått de misstänkta gärningarna under påverkan av allvarlig psykisk störning och att han under tiden för undersökningen har en allvarlig psykisk störning.
– Enligt min uppfattning finns flera försvårande moment i gärningen, bland annat eftersom mannen utnyttjat barnens skyddslösa ställning och även utnyttjat deras svårigheter att värja sig. Han har också avsett att brottet skulle få allvarligare följder än det faktiskt fått, säger kammaråklagare Andreas Nyberg.
Bevisningen i ärendet består bland annat av förhörsuppgifter, teknisk bevisning och beslag av blodiga tillhyggen i form av kofot, yxa och knivar. Mannen har i förhör vidgått händelseförloppet men inte uttalat om han erkänner eller förnekar brott.
Datum för förhandlingen vid Lycksele tingsrätt är den 20 och 21 december.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-149750-21.
Målnummer i Lycksele tingsrätt: B 633-21.
Kontakt
Kammaråklagare Andreas Nyberg är tillgänglig för media på 010-562 64 98 från ca 9.30.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
Kvinna begärd häktad för stölder på sjukhus i Stockholm11.12.2025 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en kvinna i 50-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för grov stöld, bland annat på Danderyds sjukhus.
En person som varit anhållen för mord i Hörby är släppt på fri fot11.12.2025 13:38:48 CET | Pressmeddelande
Den man i 50-årsåldern som i tisdags den 9 december anhölls på skälig misstanke för mord på en kvinna och ett barn i Hörby i Skåne är släppt på fri fot.
Två personer häktade i mordärende i Luleå10.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
En man i 60-årsåldern är häktad för mord och grovt gravfridsbrott och en kvinna är häktad för grovt gravfridsbrott i Luleå. Båda är häktade på skälig misstanke, den lägre misstankegraden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
