Åtal för mord på assistent i Trollhättan
Kvinnan och hennes manliga kollega arbetade i ett assistansbolag med att vårda en svårt funktionsnedsatt kvinna som behöver passning dygnet runt. Mannen mördades när han arbetade i lägenheten där brukaren, den funktionsnedsatta kvinnan, bor. Enligt chefsåklagare Daniel Edsbagge skedde mordet med en kniv eller annat vasst föremål.
– Jag menar att den nu åtalade kvinnan kom till lägenheten under natten och hade ihjäl sin kollega. Därefter tog hon brukarens plånbok och telefon och tog ut pengar från brukarens konto. I egenskap av anställd hade hon koden för att kunna genomföra transaktioner från kontot, säger Daniel Edsbagge.
Mordet uppdagades då morgonpersonal kom till lägenheten och fann sin kollega mördad. Samtidigt upptäcktes att brukarens plånbok och telefon saknades och att transaktioner skett från hennes konto. Brukaren har inga möjligheter att genomföra transaktioner på egen hand.
Den 42-åriga kvinnan är även åtalad för framkallande av fara för annan genom att ha ihjäl den som hade tillsyn över brukaren. Enligt läkare har det varit att utsatta brukaren för livsfara.
Kvinnan greps den 6 september och har varit häktad sedan den 10 september.
– Avgörande i bevisningen är att hon på lördagen efter gärningen slängde blodiga skor, strumpor och handskar på en återvinningscentral i Uddevalla. Det fångades på övervakningskamera och polisen fick tag i föremålen. En analys av NFC visar att blodet på föremålen kom från den mördade mannen i lägenheten. Kvinnan kunde därmed på ett avgörande sätt bindas till brotten, säger Daniel Edsbagge.
Målnummer i Vänersborgs tingsrätt: B 3725-20
Kontakt
Chefsåklagare Daniel Edsbagge är tillgänglig i dag måndag 1 februari kl. 13-15 på 010-562 70 50. Media som vill göra fysiska intervjuer är välkomna att ringa och boka tid för intervju utomhus.
Även kriminalinspektör från polisen, Claes Brovall, kommer att vara tillgänglig för media, 010-565 25 85.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande
I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.
Rättegång om tivoliolycka har avslutats18.12.2025 08:15:28 CET | Pressmeddelande
Rättegången om olyckan på Gröna Lund sommaren 2023, där bland annat en person omkom, avslutades i går den 17 december. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Dom i ärende om grova terrorbrott18.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
I dag meddelar Attunda tingsrätt dom i ett ärende där en man åtalades för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, finansiering och försök till finansiering av terrorism, grovt brott samt två fall av resa för terrorism. Samtliga brott är kopplade till Islamiska staten. Åklagaren är tillgänglig för media.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
