Åtal väckt i stort bedrägeriärende i Karlskrona
13.11.2019 09:12:20 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
96 målsäganden har, under perioden juni 2014 till oktober 2017, blivit lurade på cirka 85 miljoner kronor.
- Detta är den största och mest omfattande utredning om grova bedrägerier som jag har hört talas om, säger kammaråklagare Kjell Janneson.
Den misstänkte mannen har fått målsägandena att låna ut pengar till honom för att de, enligt den misstänkte, skulle investeras i hans företag samt vissa i aktier och i en bank i Luxemburg. Lånen skulle betalas tillbaka inom 2–6 månader med en bonus på cirka 20 procent. Inga investeringar för målsägandena verkar ha skett och ingen av dessa målsägande har fått lånen återbetalade, förutom någon och då en mindre del.
31-åringen åtalas också för narkotikabrott i Stockholm i september 2017. Ytterligare 12 andra personer åtalas för penningtvättsbrott avseende pengar eller annan egendom som härrör från den brottsliga verksamheten och tre personer åtalas för osant intygande. Vissa åtal avser även andra narkotikabrott och dopningsbrott.
Bland de åtalade för penningtvättsbrott finns 31-åringens sambo och far. Ytterligare åtal kan komma att ske mot ytterligare en misstänkt för penningtvättsbrott inom en kortare tid
Den huvudmisstänkte försvann i slutet av oktober/början av november 2017 från Sverige, och anhölls och häktades då i sin frånvaro. Han greps i Marocko den 28 november 2017, utlämnades därifrån och kom till Sverige den 19 juli 2018. Han har varit fortsatt häktad sedan dess.
- Utredningen har varit mycket omfattande. Ett antal poliser, däribland kriminalinspektörerna Tommy Svensson, Mikael Centrén och Elisabeth Arnesson, från polisområde Syds bedrägerisektion, har jobbat otroligt hårt med ärendena.
Förhandlingen i tingsrätten i Blekinge är planerad att påbörjas den 9 december 2019 och pågå i cirka 60 arbetsdagar samt vara klar omkring juni 2020.
Målnummer i Blekinge tingsrätt: B 2607–17.
Kontakt
Kammaråklagare Kjell Janneson är tillgänglig för media i dag onsdag kl. 10.30-15.00. Han kommer att finnas på polishuset i Karlskrona. Eventuella intervjuer kan ske i lokaler där, tillhandahållna av Åklagarkammaren i Karlskrona, efter bokning med åklagaren. Telefon 010-562 63 98. CD-skivor med utredningsmaterialet kommer att finnas tillgängliga i polishusets reception, efter kl. 10.00.
Presstjänsten
010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En man häktad för våldtäkt mot barn m.m. i Västsverige30.10.2026 11:31:20 CET | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt häktade i dag en 38-årig man misstänkt för flera sexualbrott.
En person i Västsverige begärd häktad för våldtäkt mot barn (uppdaterad)30.10.2026 08:14:06 CET | Pressmeddelande
En 38-årig man i Bohuslän har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för fyra fall av våldtäkt mot två barn och två fall av sexuellt ofredande. Ett av de sexuella ofredandena är grovt brott.
En person anhållen för mord i Bagarmossen28.10.2026 13:23:00 CET | Pressmeddelande
En 36-årig man som varit anhållen i sin frånvaro misstänkt för mord i Bagarmossen har nu gripits.
Åtal väckt för grova bedrägerier28.10.2026 09:59:03 CET | Pressmeddelande
En man som i april utlämnades från USA till Sverige har i dag åtalats vid Stockholms tingsrätt som misstänkt för flera grova bedrägerier i Sverige.
Anhållande hävt i misshandelsärende i Uppsala27.10.2026 16:00:31 CET | Pressmeddelande
Den man som sedan i söndags varit anhållen misstänkt för misshandel efter en polisinsats i Sala Backe i Uppsala har försatts på fri fot. Misstankarna mot honom kvarstår. Åklagaren är tillgänglig för mediekommentarer på telefon.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
