Avspärrningarna i Östersjön har hävts
6.10.2022 12:35:00 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
– Vi kan konstatera att det har skett detonationer vid Nord Stream 1 och 2 i svensk ekonomisk zon, som har medfört omfattande skador på gasledningarna. Brottsplatsundersökningen har stärkt misstankarna om grovt sabotage. Det har gjorts beslag på brottsplatsen och dessa ska nu undersökas. Det råder förundersökningssekretess och ärendet är mycket känsligt. Samarbetet mellan Åklagarmyndigheten, Säkerhetspolisen, Kustbevakningen och Försvarsmakten fungerar mycket bra. Det är en allvarlig händelse och det är ett styrkebesked att inblandade myndigheteter på bästa sätt fullgör sina respektive uppgifter, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist som leder förundersökningen.
– Sverige har med stöd av FN:s havsrättskonvention, som är införlivad i svensk lagstiftning, jurisdiktion över en anläggning som den som Nord Stream har anlagt, i den delsträcka som befinner sig inom svensk ekonomisk zon, säger Mats Ljungqvist.
Svensk ekonomisk zon utgör juridiskt i detta avseende ett mellanting mellan svenskt territorialvatten och det internationella havet. Inom den ekonomiska zonen kan den så kallade kuststaten genom till exempel skyddszoner tillfälligt begränsa de rättigheter som finns på det internationella havet.
– Det har varit fråga om en avspärrning av ett mycket begränsat område både i tiden och till ytan. Enligt havsrättskonventionen ska hänsyn tas till skälighet och alla relevanta omständigheter när intressen står mot varandra i den ekonomiska zonen. I det ingår att ta hänsyn till den betydelse som berörda intressen har, såväl för respektive parter som för hela det internationella samfundet. Mot den bakgrunden gav jag direktiv om att tillfälligt spärra av och genomföra en brottsplatsundersökning, säger Mats Ljungqvist.
Åklagaren har inte möjlighet att vara tillgänglig för frågor från media. När ytterligare information finns lämnas den i ett pressmeddelande.
Pressmeddelande den 3 oktober.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Förundersökning om mord i Ånge nedlagd19.3.2026 08:05:29 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 2 januari i år hittades en man och en kvinna döda i en bostad i Ånge. En förundersökning om mord inleddes, med misstanke om att mannen mördat kvinnan. Åklagaren har nu lagt ned förundersökningen då misstänkt är avliden.
Tankfartygets befälhavare har begärts häktad15.3.2026 10:37:42 CET | Pressmeddelande
Under kvällen igår lördag beslutade åklagare att begära befälhavaren på fartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg häktad. Häktningsförhandlingen hålls i dag söndag. Åklagaren är tillgänglig för en kort kommentar på telefon senare i eftermiddag.
Befälhavare på tankfartyget utanför Trelleborg har nu anhållits13.3.2026 19:03:14 CET | Pressmeddelande
Åklagare har under kvällen i dag fredag beslutat att anhålla befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund, grovt brott.
Befälhavare på tankfartyg utanför Trelleborg utreds för bl.a. misstanke om brott mot sjölagen13.3.2026 09:28:50 CET | Pressmeddelande
Under torsdagskvällen beslutade åklagare om husrannsakan ombord på ett tankfartyg vid namn Sea Owl 1 utanför Trelleborgs kust. Misstankarna gällde inledningsvis brott mot sjölagen och bristande sjövärdighet. I samband med att husrannsakan inleddes uppstod misstankar om ytterligare brott. Åklagare har idag fredag inlett en förundersökning mot befälhavaren på fartyget.
Dom i mål om synnerligen grovt narkotikabrott i Västerbotten12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 12 mars kl. 11 meddelar Umeå tingsrätt dom i ett ärende där tre män åtalats för bland annat synnerligen grovt narkotikabrott, grovt narkotikabrott, brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, samt involverande av underåriga i brottslighet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
