Avspärrningarna i Östersjön har hävts
– Vi kan konstatera att det har skett detonationer vid Nord Stream 1 och 2 i svensk ekonomisk zon, som har medfört omfattande skador på gasledningarna. Brottsplatsundersökningen har stärkt misstankarna om grovt sabotage. Det har gjorts beslag på brottsplatsen och dessa ska nu undersökas. Det råder förundersökningssekretess och ärendet är mycket känsligt. Samarbetet mellan Åklagarmyndigheten, Säkerhetspolisen, Kustbevakningen och Försvarsmakten fungerar mycket bra. Det är en allvarlig händelse och det är ett styrkebesked att inblandade myndigheteter på bästa sätt fullgör sina respektive uppgifter, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist som leder förundersökningen.
– Sverige har med stöd av FN:s havsrättskonvention, som är införlivad i svensk lagstiftning, jurisdiktion över en anläggning som den som Nord Stream har anlagt, i den delsträcka som befinner sig inom svensk ekonomisk zon, säger Mats Ljungqvist.
Svensk ekonomisk zon utgör juridiskt i detta avseende ett mellanting mellan svenskt territorialvatten och det internationella havet. Inom den ekonomiska zonen kan den så kallade kuststaten genom till exempel skyddszoner tillfälligt begränsa de rättigheter som finns på det internationella havet.
– Det har varit fråga om en avspärrning av ett mycket begränsat område både i tiden och till ytan. Enligt havsrättskonventionen ska hänsyn tas till skälighet och alla relevanta omständigheter när intressen står mot varandra i den ekonomiska zonen. I det ingår att ta hänsyn till den betydelse som berörda intressen har, såväl för respektive parter som för hela det internationella samfundet. Mot den bakgrunden gav jag direktiv om att tillfälligt spärra av och genomföra en brottsplatsundersökning, säger Mats Ljungqvist.
Åklagaren har inte möjlighet att vara tillgänglig för frågor från media. När ytterligare information finns lämnas den i ett pressmeddelande.
Pressmeddelande den 3 oktober.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Elva personer åtalas för inblandning i grova bedrägerier mot äldre i Stockholm28.3.2025 11:31:55 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat elva personer mellan 17 och 36 år för inblandning i ett omfattande bedrägeriärende. Sammanlagt ingår 25 grova bedrägerier, sex inbrottsstölder och tio försök till grova bedrägerier. Ett skäl till att utredningen kommit så långt är ny lagstiftning som ger utökade möjligheter att använda hemliga tvångsmedel för utredning av grova bedrägerier som begåtts med hjälp av elektronisk kommunikation.
Uppdatering i ärende om grov krigsförbrytelse och terroristbrott28.3.2025 09:32:08 CET | Pressmeddelande
I eftermiddag hålls häktningsförhandling i Stockholms tingsrätt i ett mål där en svensk medborgare är misstänkt för grov krigsförbrytelse och terroristbrott i Syrien. Den misstänkte personen har nu överlämnats till Sverige från Frankrike.
Åtal väckt mot 14 personer för grova bedrägerier mot äldre28.3.2025 08:53:31 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot 14 personer i ett omfattande bedrägeriärende. Brotten har begåtts från callcenters i ett flertal länder och har riktats mot äldre personer. Åtalet omfattar 139 målsäganden från olika delar av Sverige. Åklagare och polis är tillgängliga för media.
Åtal för nio fall av försök till mord i Malmö28.3.2025 08:36:24 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot en person för nio fall av försök till mord, försök till grov allmänfarlig ödeläggelse samt grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor i Malmö i augusti 2024. Mordförsöken har även ha riktat sig mot ytterligare ett antal okända personer. Åklagaren är tillgänglig för media.
Hovrättsdom i mål om grova mutbrott24.3.2025 14:04:44 CET | Pressmeddelande
På onsdag den 26 mars kl. 11 meddelar Svea hovrätt dom i ett mål som rör grova mutbrott inom sjukvårdsverksamhet i Uppsala och Stockholm. Åklagaren är tillgänglig för media när dom har meddelats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum