Båtlivsundersökningen 2020: Fler vill ha ordning och reda på sjön
16.3.2021 13:30:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Transportstyrelsen genomför båtlivsundersökningen var femte år och nu är alltså 2020 års undersökning färdig. Av svaren framgår att bättre ordning och reda på sjön är någonting som efterfrågas på flera olika sätt.
Till exempel har 80 procent av båtägarna svarat att de är positivt inställda till ett register för alla båtar i Sverige som är längre än fem meter eller går snabbare än tio knop. En fråga som ställts för första gången.
– Genom ett sådant register skulle man kunna spåra ägare till stulna båtar och enklare identifiera båtar i samband med sjöräddningsinsatser. Att så många båtägare är positiva till ett båtregister hänger troligtvis samman med ökningen av båt- och motorstölder som skett på senare år, säger Lars-Göran Nyström, sjösäkerhetssamordnare på Transportstyrelsen.
Störs av vattenskotrar
Ett annat exempel är andelen som ganska ofta eller alltid störs av andra båtmotorer. Den har mer än fördubblats och ökat från fyra till nio procent. Av de som störs uppger 69 procent att det är av vattenskotrar. Även när det gäller frågan hur man ställer sig till ett obligatoriskt förarintyg går siffrorna uppåt, från 49 till 58 procent. Tittar man enbart på vattenskotrar är 78 procent (tidigare 71) positiva till ett krav på förarintyg.
Inställningen till åldersgräns för snabb båt har ökat även den från 81 till 84 procent. Det vanligaste svaret var att åldersgränsen borde vara 18 år. Också inställningen till lagen om sjöfylleri är fortsatt positiv på 83 procent, oavsett om man äger båt eller inte.
– Sammantaget visar den senaste undersökningen på ett växande engagemang för sjösäkerhet och det är någonting som vi tycker är positivt, säger Lars-Göran Nyström.
Pandemin har påverkat
Andelen personer som vistades i fritidsbåt var högre förra säsongen än fem år tidigare (30 respektive 23 procent). Det är en ökning som dock inte kan förklaras genom pandemin. På den direkta frågan om man har varit ute mer med fritidsbåt på grund av pandemin svarade 17 procent ja, samtidigt som 18 procent uppgav att de avstått av samma skäl.
– Det innebär att ungefär lika många som gav sig ut på sjön på grund av pandemin, valde att låta bli av samma orsak. Det var något fler äldre personer som valde att inte vistas i fritidsbåten förra båtsäsongen, säger Lars-Göran Nyström.
Majoriteten av de som har varit ute med fritidsbåt oftare under pandemin tror att det är en vana som kommer att hålla i sig.
På en femårsperiod går det även att se att bland de som vistades på sjön ökade uthyrning eller lån av kanoter från sex till tio procent. I samma grupp hyrde eller lånade dessutom fyra procent vattenskoter förra säsongen. Också andelen ovana förare – med endast en säsongs körerfarenhet – ökade från tre till sju procent.
Totalt deltog ungefär 6 000 hushåll i undersökningen. Enligt den finns det cirka 864 200 fritidsbåtar i sjödugligt skick i Sverige.
Här finns båtlivsundersökningen 2020 att läsa.
Om båtlivsundersökningen
- Genomförs vart femte år.
- Omfattar privatägda fritidsbåtar.
- Ger en bild av det svenska båtbeståndet och båtlivet.
- Innehåller jämförelser med tidigare års undersökningar.
- Intervjuerna sker per telefon och frågorna besvaras av en medlem per hushåll med personer i åldern 20–74 år.
- Besvaras av allmänheten, det vill säga både av båtägare och de som inte äger någon båt.
- Är framtagen av Transportstyrelsen i samarbete med medlemmarna i Sjösäkerhetsrådet.
- Har medfinansierats av Havs- och vattenmyndigheten.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Uppåt för kollektivt resande19.3.2026 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Marknaderna för persontransporter har överlag utvecklats i en positiv riktning. Resandet fortsatte att öka, men i en långsammare takt än tidigare. Samtidigt förbättrades ekonomin på flera delmarknader. Det är Transportstyrelsens samlade bedömning i den nya rapporten Transportmarknaden i siffror.
40 000 körkortsåterkallelser under 202517.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under förra året fattade Transportstyrelsen beslut om 39 949 körkortsåterkallelser. Det är en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024. Som vanligt är den dominerande orsaken någon typ av allvarlig trafikförseelse som fortkörning.
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
Fredrik Jaresved blir ny sjö- och luftfartsdirektör20.2.2026 13:00:00 CET | Nyheter
Fredrik Jaresved har utsetts till ny sjö- och luftfartsdirektör på Transportstyrelsen. Han har under lång tid arbetat vid Swedavia på olika poster och efterträder Gunnar Ljungberg på direktörsposten senare under året.
Kunskapsprov bör vara giltiga i ett år18.2.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Transportstyrelsen föreslår att giltighetstiden för kunskapsprov för körkortsbehörighet B ska förlängas från dagens fyra månader till ett år. Det skulle innebära att många personer slipper göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut. Nu skickas förslaget ut på remiss.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum




