Batteridriven sjötrafik, smarta lithiumjonbatterier och biokol - här är årets vinnare av E-Prize
16.11.2021 12:34:49 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

E-Prize är innovationstävlingen där en expertjury för 13:e året i rad prisar smarta energilösningar för att stimulera utvecklingen av svenska bolag med fokus på klimatinnovationer, i kategorierna förnybar energi, hållbara transporter och energieffektivisering. E-Prize är ett samarbete mellan E.ON, Aktuell Hållbarhet och Dagens industri. Tisdagen den 16 november delades 2021 års priser ut.
– E-Prize stimulerar innovationer på energiområdet som är helt nödvändiga för att driva på förändring och klara energiomställningen. Årets pristagare visar verkligen vilken innovationskraft som finns runt om i landet. Vi på E.ON är stolta över att lyfta fram vinnarna och deras innovationer, säger Marc Hoffmann, vd E.ON Sverige.
Årets pristagare:
Förnybar energi:
NextFuel har utvecklat en process som konverterar gräs eller annan biomassa till en replika av fossila bränslen som sedan kan användas direkt i dagens energiinfrastruktur. Ett kolkraftverk kan ersätta kolet direkt med NextFuel:s ”chip” utan ombyggnad.
Juryns motivering:En lika enkel som genial lösning för en en lång rad utsläppstunga och kolberoende industrier som arbetar febrilt med att minska sina klimatavtryck. Kombinerat med en smart affärsmodell och minimala anpassningskrav kan genomslaget bli snabbt och stort.
Hållbara transporter:
Echandia Marine utvecklar och säljer energisystem i form av batterier och bränsleceller för användning i fartyg och andra industriella applikationer med extrema krav på livslängd, säkerhet, höga energiuttag på kort tid kombinerat med korta laddtider.
Juryns motivering: Målet är att genomföra med den tyngre sjöfarten vad Tesla gjort med personbilarna, en elektrifieringsrevolution. Med unikt kraftfull batteriteknik är man på god väg att minimera de maritima klimatutsläppen de kommande åren.
Energieffektivisering:
Polarium, ett batteriföretag som är lite av systerföretag till mer kända Northvolt, som fokuserar på smarta, uppkopplade energilagringslösningar för telekom, tillverkningsindustrin och kommersiella fastigheter.
Juryns motivering:Hög innovationshöjd och fokus på en väl utmejslad nischmarknad har gjort att omsättningen dubblats årligen de senaste fem åren. Med siktet inställt på en bredare marknad för att ytterligare driva på elektrifiering och energioptimering ges dessutom nya, lovande möjligheter för tillväxt och klimatvinster.
Juryn bestod av Johanna Lakso, vd Power Circle, Klementina Österberg, vd GU Ventures AB, Christian Roos, Head of strategy & innovation E.ON, Lina Håkansdotter, avdelningschef hållbarhet och infrastruktur, Svenskt Näringsliv och Per Olof Lindsten, journalist, juryns ordförande.
Fakta
2021 arrangeras E-Prize för trettonde året av energibolaget E.ON, i år i samarbete med Aktuell Hållbarhet och Dagens Industri. Priset belönar svenska företag som har de mest innovativa lösningarna inom kategorierna förnybar energi, hållbara transporter samt energieffektivisering.
Kontakter
Patric Elméntf Presschef
E.ON Sverige
Bilder

Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Två storkungar ringmärkta i Vinslöv – resultat av samarbete mellan E.ON och Storkprojektet8.7.2026 14:21:30 CEST | Pressmeddelande
Två storkungar har nu ringmärkts på en ny boplats utanför Vinslöv i Hässleholms kommun. Boplatsen har skapats genom ett samarbete mellan E.ON och Storkprojektet i Skåne. Ringmärkningen är det första konkreta resultatet av satsningen som både ska stärka storkstammen och minska risken för strömavbrott.
E.ON lanserar ny flexibilitetsmarknad i Alvesta – frigör kapacitet för tillväxt och nya elanslutningar6.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att möta den växande efterfrågan på el och skapa utrymme för fler kunder lanserar E.ON Energidistribution en ny lokal flexibilitetsmarknad i Alvesta med omnejd. Marknaden omfattar även kunder inom Alvesta Elnäts nätområde och efterfrågar 5 MW flexibel effekt under vintersäsongen 2026/2027.
PRESSINBJUDAN: Första spadtaget för Malmös nya energilandmärke – E.ON investerar 400 miljoner i stadens energisystem2.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 26 augusti tas det första spadtaget för E.ONs nya ackumulatortank i Norra hamnen i Malmö. Investeringen på cirka 400 miljoner kronor är en betydande satsning på fjärrvärme i Malmö och ska stärka stadens energiförsörjning, minska utsläppen och bidra till ökad beredskap.
E.ON lanserar nästa generations energiinsikter – 30 000 kunder anslutna efter drygt en vecka1.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fler hushåll skaffar elbil, värmepump eller solel ökar behovet av att förstå vad som faktiskt driver energianvändningen i hemmet. Nu lanserar E.ON en ny generation energiinsikter i E.ON-appen som hjälper kunderna att se hur elen används, när hemmet använder som mest el och hur den egna energianvändningen står sig jämfört med liknande hushåll. Intresset har varit stort, efter drygt en vecka har redan omkring 30 000 kunder aktiverat de nya funktionerna.
Efter helgens oväder: Så påverkar åskan elnätet30.6.2026 08:46:09 CEST | Pressmeddelande
Att åsksäsongen startat blev tydligt helgen som gick, när kraftiga åskoväder drog in över delar av landet. Nu går Sverige in i den period då de flesta av årets omkring 100 000 blixturladdningar inträffar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum