Stångåstaden

Bed & breakfast i Gamla Linköping utökar med vandrarhem under sommaren

Dela
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som sedan flera år tillbaka finns i Gamla Linköping och driver verksamheterna Hilma Winblads bed & breakfast och Dahlbergs café i området, öppnar i sommar ytterligare en verksamhet, Valla Vandrarhem. Vandrarhemmet har de senaste åren varit stängt men öppnas nu för sommargäster fram till i slutet av augusti.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.

- Vandrarhemmet är ett bra tillskott till vår verksamhet som vi har idag och vi hoppas att vi kommer att få ta emot många gäster här i sommar, säger Sofia Thunholm, Hilma Winblads & Dahlbergs café.

Det är Stångåstaden Kulturfastigheter som är fastighetsägare och de nygamla hyresgästerna är ett välkommet tillskott i området.

– Det är väldigt kul att Sofia och Jessica vågar testa nytt och starta upp vandrarhemmet igen. Jag hoppas att deras sommarsatsning blir lyckad och att samarbetet mellan oss kommer att fortsätta, säger Theresé Lindh, vd på Kulturfastigheter.

Valla Vandrarhem ligger mitt i Valla fritidsområde, ett stenkast ifrån stadskvarteren i Gamla Linköping med närhet till både lekpark, djur och en minigolfbana. Vandrarhemmet har sammanlagt 25 bäddar fördelat på tre rum med vardera tre bäddar och fyra rum med vardera fyra bäddar.

Läs mer om Valla Vandrarhem i Linköping

Kontakter

Bilder

Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye