Bekräftat sabotage vid Nord Stream
Kammaråklagare Mats Ljungqvist, som leder den pågående förundersökningen kring detonationerna vid gasledningarna Nord Stream 1 och 2, konstaterar att händelsen rör sig om grovt sabotage.
– Vid de brottsplatsundersökningar som genomfördes på plats i Östersjön gjordes omfattande beslag och området har dokumenterats noggrant. Analyser som nu utförts visar på rester av sprängämnen på flera av de främmande föremål som påträffades. Det avancerade analysarbetet fortsätter för att kunna dra säkrare slutsatser kring händelsen, säger Mats Ljungqvist.
Förundersökningen är mycket komplex och omfattande. Den fortsatta förundersökningen får visa om någon kan delges misstanke om brott.
– Samarbetet med myndigheter i Sverige och i andra länder fungerar utmärkt. För det fortsatta arbetet med förundersökningen och för de olika samarbeten som pågår är det viktigt att vi får arbeta i lugn och ro, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist.
Åklagaren kan inte lämna mer information för närvarande och har inte möjlighet att vara tillgänglig för media.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En person anhållen misstänkt för mord i Skogås3.2.2023 09:24:23 CET | Pressmeddelande
Lördag den 28 januari sköts en 15-åring till döds i Skogås centrum i södra Stockholm. En 17-åring är häktad misstänkt för medhjälp till mord. Nu har en 15-åring anhållits på sannolika skäl misstänkt för mordet.
Åtal väckt i stort bedrägeriärende med bas i Norrköping2.2.2023 10:53:47 CET | Pressmeddelande
Senior åklagare Karin Sandén har i dag väckt åtal mot åtta personer i ett s.k. vishing-ärende mot ett 20-tal äldre målsäganden hemmahörande på olika platser i Sverige.
En person begärd häktad för bränder i Malmö2.2.2023 10:06:50 CET | Pressmeddelande
En man har begärts häktad, misstänkt för mordbrand och förberedelse till mordbrand i Malmö.
En anhållen i Linköping för försök till mord2.2.2023 09:31:17 CET | Pressmeddelande
En man anhölls av jouråklagare i natt, skäligen misstänkt för försök till mord i Linköping.
Välkommen på medieseminarium om krigsbrott2.2.2023 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Sverige har ett internationellt åtagande att utreda krigsbrott som begåtts i andra länder. Svenska åklagare är mycket framgångsrika på att utreda dessa. Vi har inte mindre än 13 fällande domar från flera olika länder. Åklagarna har uppmärksammats internationellt för sitt arbete med att utreda folkmord och folkrättsbrott bl.a. i Rwanda och Iran på 1980-talet, Sydsudan samt Syrien. Nu står Ukraina på tur – vilka lärdomar tar åklagarna med sig i det arbetet?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum