Bekräftat sabotage vid Nord Stream
18.11.2022 09:11:12 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
– Vid de brottsplatsundersökningar som genomfördes på plats i Östersjön gjordes omfattande beslag och området har dokumenterats noggrant. Analyser som nu utförts visar på rester av sprängämnen på flera av de främmande föremål som påträffades. Det avancerade analysarbetet fortsätter för att kunna dra säkrare slutsatser kring händelsen, säger Mats Ljungqvist.
Förundersökningen är mycket komplex och omfattande. Den fortsatta förundersökningen får visa om någon kan delges misstanke om brott.
– Samarbetet med myndigheter i Sverige och i andra länder fungerar utmärkt. För det fortsatta arbetet med förundersökningen och för de olika samarbeten som pågår är det viktigt att vi får arbeta i lugn och ro, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist.
Åklagaren kan inte lämna mer information för närvarande och har inte möjlighet att vara tillgänglig för media.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två personer omhäktade för brott kopplade till skolattacken i Fagersta21.9.2026 14:27:03 CEST | Pressmeddelande
En 18-årig man som sedan tidigare häktats för mord och försök till mord, och en 16-åring som häktats för medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord i Fagersta den 21 augusti 2026, har i dag omhäktats.
Dom i mål om försök till grov misshandel 202021.9.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
På tisdag den 22 september kl. 14 meddelar Nacka tingsrätt dom i ett ärende där en man åtalats för försök till grov misshandel ombord på en buss i Nacka i februari 2020.
Anhållande hävt i ärende om förberedelse till mord i Nyköping18.9.2026 18:31:08 CEST | Pressmeddelande
I går greps en ung person i anslutning till en skola i Nyköping, misstänkt för förberedelse till mord. Åklagare fattade beslut om att anhålla personen, men har i dag hävt anhållandet.
En person häktad misstänkt för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 17:47:15 CEST | Pressmeddelande
Den person som varit anhållen i ärendet sedan i onsdags häktades i dag av Attunda tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn.
En person begärd häktad för grov våldtäkt mot barn i Järfälla18.9.2026 13:43:50 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en person häktad på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt mot barn, den 10 september i Järfälla kommun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
