Stockholms Auktionsverk

Big Bengts museum på auktion

Dela
Helsingborgs Auktionsverk har fått förtroendet att sälja Big Bengts museum i Småland. Den 19-21 oktober går cirka 1400 föremål under klubban på High Chaparral. Föremålen är till antalet många, sortimentet brett och den fysiska volymen gigantisk. Samlingen består av allt från veteranbilar, veteran MC, mopeder, ångvältar, lokomotiv, stationära motorer, nautica, technica, leksaker, emaljskyltar, skulpturer, möbler och tavlor - under årtionden insamlade av nöjesparkens grundare, Big Bengt Erlandsson (1922-2016). Försäljningen sker då High Chaparral har stora planer om ett nytt interaktivt museum, med planerad öppning i 2020.

Bilar

Bil- MC- och mopedsamlingen sträcker sig tidsmässigt från 1910-1990-tal och skicket är allt från renoverat till urört originalskick. Under klubban går ca. 80 bilar, varav en del helt klassiska Ford T modeller från de tidiga åren, en vacker Hupmobile från 1910-talet med utrop 650 000 SEK men också klassiska lyxbilar från 1930-talet som Rolls-Royce Ghosthawk, utrop 600-700 000 SEK och Mercedes-Benz 230, värdering 500 000 SEK – bland den tidens mest lyxiga fordon och då endast få förunnade.

Den mångfaldiga bilsamlingen rymmer tyska och engelska lyxbilar samt amerikanska fullsizebilar. Bland veteranerna återfinns några charmiga såkallade microbilar, som producerades på 1950-1960-talet, bl a Heinckel, Rovin och Fram King.

MC och mopeder

Omkring 150 motorcyklar och mopeder säljs på auktionen. Här finns Oldtimer motorcyklar – av märken som Ariel, Harley-Davidson, BMW, Honda, Henderson, New Hudson, Saroléa, Triumph och Norton både racing, glidare och custommaskiner. Bland toppnumren en Henderson motorcykel med sidovagn från 1922 (utrop 200 000 SEK). Retromopeder finns det också gott om, i alla prisklasser, av bl a Apollo, Rex, Husqvarna, Monark, Mustang och Puch Nevada.

Technica mm

Av föremål ”från förr” säljs mycket nautica och technica– det mesta från 1800-talets andra hälft fram till 1950. Höjdpunkt på auktionen är det engelska ånglokomotivet ”Barbara Ann” från Aveling & Porter från 1800-talets andra hälft (utrop 800 000 SEK). Men också ångdrivna fordon som lokomotiv från Bingham NY och Munktell samt en ångvält, Aveling & Porter är tungviktare på auktionen – utrop från 80-250 000 SEK. Dessutom går mer än 120 stationära motorer under klubban.

Andra nämnvärda föremål är skurna träfigurer av den lokala folklivsskildraren Gunnar ’Bissefällarn’ Svensson (1925-2009) – träskärare från Skillingaryd med eget museum. Samlingen rymmer allt från mindre figurer till 2,5 meter långa figurscener, varsamt bemålade.

För stora och små barn återfinns modellbåtar, trampbilar (bl a Corvette och Rolls-Royce elmotor) och radiobilar i renoveringsskick från Gebrüder Ihle (60-80-tal). Men också en mängd leksaker från märken som Dinky och Techno och från Bugatti, en stor puchermodell.

Konstnären Ernst Georg Hildebrand (1906-1991) var hovmålare på High Chaparral och har utfört många arbeten på duk och ”på plats” bl a i nöjesparkens kyrka och på hotellet. I museet pryder ett stort antal stora tavlor väggarna – har man tur får man tag på ett western-motiv där han målat in självaste Big Bengt.

Den fysiska auktionen äger rum i en stor lagerbyggnad intill nöjesparken under tre dagar och visning sker i High Chaparrals museum den 12-21 oktober (se tider nedan). Budgivning online startar den 20 september på www.hav.se.

Visning:

12-18 oktober kl 10-16

19-21 oktober kl 9-11

Auktion:

19 oktober kl 11

20 oktober kl 11

21 oktober kl 11

Se videon och bilder från museet på www.hav.se eller hela katalogen här

Presskontakt:
High Chaparral:
VD Lotta Edin-Johansson
lotta@highchaparral.se

Helsingborgs Auktionsverk:
Projektledare Astrid-Louise Lidforsen
Astrid.louise@auktionsverket.se

Bilder

Om

Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk

HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye