Billigaste matkassen finns hos Lidl
3.12.2021 15:15:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

- Jag är inte förvånad! Äntligen uppmärksammas vi för första gången i den här typen av jämförelser. Det gör mig både glad och stolt. Att vi har den billigaste matkassen är en sak men att i kombination med att leverera ett sortiment med högsta kvalité gör oss unika. Vi lever vårt löfte om högsta kvalitet till bästa pris – varje dag i hela Sverige då vi har samma priser och sortiment i samtliga av våra butiker, säger Robert Stekovic, Kommersiell Direktör på Lidl Sverige.
Norrbottens-Kuriren jämförde de ordinarie priserna på 86 varumärken med samma förpackning som finns i samtliga butiker. I undersökningen ingick inte varor med tillfälliga kampanjpriser.
Undersökningens resultat:
Lidls matkasse 1 820,76 kr.
Willys matkasse 1 831,45 kr
ICA Maxis matkasse 1 937,10 kr
Stora Coop Storheden 1 950,55 kr
ICA Kvantum 1 994,15 kr
Pressmeddelandet uppdaterades 2021-12-06
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder

Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Nu har Lidl öppnat toppmodern butik i Haninge Centrum22.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett hundratal personer lockades till invigningen av Lidls nya butik i Haninge Centrum torsdag 22 oktober. Etableringen har varit efterlängtad och den nya fullsortimentsbutiken möjliggör nu en ännu mer prisvärd veckohandling för Haningeborna.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av kaffe16.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av kaffet som säljs under Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. I och med det har Lidl Sverige uppnått sitt mål för certifiering av kaffe – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av te15.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av det te som säljs inom Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. Därmed har Lidl Sverige har uppnått sitt ambitiösa mål för certifiering av te – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Brist på svenskt kött driver var fjärde svensk till importerat – hotar svensk matförsörjning15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När det råder brist på svenskt kött drivs nästan var fjärde svensk (24 procent) köpa importerat kött i brist på svenska alternativ, medan hela 92 procent anser att Sverige måste öka sin självförsörjningsgrad. Samtidigt oroar sig två av tre för matförsörjningen vid en kris. Det visar den nya rapporten ”Svenskarna och köttet” från Lidl Sverige som i dag presenteras på Sveriges största lantbruksmässa Elmia Lantbruk.
Nytt rekord: Lidls kunder samlade in 2 650 910 kronor till Barncancerfonden13.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad har Lidl Sverige deltagit i Barncancerfondens kampanj ”Ge 10 kronor” under barncancermånaden september. Genom att ge tio kronor i kassan har Lidls kunder samlat in miljonbelopp som möjliggör mer forskning om barncancer och stöd till drabbade barn och familjer. Årets insamling nådde en ny rekordnivå på 2 650 910 kronor, vilket är en ökning med 284 400 kronor jämfört med föregående år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
