Black Friday kan bli väldigt dyrt
16.11.2021 08:00:00 CET | Patent- och registreringsverket | Pressmeddelande
De oseriösa aktörerna på nätet tar till allt mer sofistikerade knep för att vilseleda konsumenter. Runt hälften av de som köper piratkopierade varor i Sverige gör det i tron att de köper äkta varor, säger Per Holgersson, expert på frågor om piratkopiering på Patent- och registreringsverket (PRV).
- Det är tyvärr rätt lätt att ramla in på en oseriös sajt som säljer kopior idag. Många tar snabba beslut när de ser lägre priser och är då inte lika uppmärksamma på vilken sida de shoppar på. Vi är måna om att uppmärksamma detta eftersom piratkopior inte har gått igenom de tester som krävs för att få säljas i Sverige och kan vara farliga att använda, säger Per Holgersson.
Många av de piratkopierade föremål som stoppas av EU-ländernas tullmyndigheter består av små paket och försändelser.
- Sannolikt är det privatpersoner som klickar hem kosmetika, märkeskläder eller elektronik till ett lägre pris i tro att de köper äkta varor. Det är väldigt olyckligt eftersom piratkopior kan orsaka alltifrån hudreaktioner till bränder, säger Per Holgersson
Expertens tips
1. Var uppmärksam på priset. Är priset för bra för att vara sant, är det ofta det.
2. Se till att det finns kontaktuppgifter och kontrollera dessa om du handlar på nätet.
3. Kontrollera var webbsidan kommer ifrån. Att den är på svenska betyder inte att den ligger i Sverige.
4. Använd sunt förnuft.
5. Vill du vara säker så handla hos auktoriserade eller välkända nätbutiker.
Nyckelord
Kontakter
Anna WeihePressansvarig
Tel:0725-969541press@prv.seLänkar
Om
PRV (Patent- och registreringsverket) är myndigheten för immaterialrätt, såsom patent, varumärke, design och upphovsrätt, och arbetar med nya idéer i teknikens och utvecklingens framkant med syfte att stärka Sveriges tillväxt och konkurrenskraft.
Följ Patent- och registreringsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Patent- och registreringsverket
WIPO förlänger PRV:s uppdrag som PCT-myndighet till 203716.7.2026 11:40:51 CEST | Pressmeddelande
PRV har fått fortsatt förtroende som internationell PCT-myndighet. Vid WIPO:s generalförsamling i Genève beslutades att myndighetens uppdrag förlängs till den 31 december 2037. Ett kvitto på PRV:s höga kvalitet och internationella ställning inom patentområdet.
Sverige världsledande på investeringar i immateriella värden8.7.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige investerar mest i världen i immateriella tillgångar i förhållande till BNP. Samtidigt ökar investeringarna snabbare i flera andra länder. Det visar en ny rapport från FN:s immaterialrättsorganisation WIPO.
Små företag och privatpersoner bakom många patentansökningar4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
PRV:s statistikårsbok visar att nästan hälften av patentansökningarna under 2025 gjordes av små företag och privatpersoner. Antalet nationella patentansökningar till PRV ökade också med 13 procent 2025.
Immateriella tillgångar stärker möjligheterna att få kapital26.5.2026 14:42:06 CEST | Pressmeddelande
Ny EUIPO-rapport: Svenska företag kunde låna 21 procent mer när immateriella tillgångar användes som säkerhet. Patent, varumärken, design och upphovsrätt ses dock fortfarande sällan som verktyg för tillväxt och finansiering för svenska företag. Det visar en ny europeisk rapport om finansiering säkrad med immateriella tillgångar.
Weeefiner vinner Nordic Innovation Award 202621.5.2026 15:33:55 CEST | Pressmeddelande
Det finländska företaget Weeefiner Oy tilldelas Nordic Innovation Award 2026 för sin teknik som gör det möjligt att återvinna värdefulla råvaror ur industriellt processvatten. Priset delades ut i Oslo den 21 maj 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
