Black Friday väntas öka när fler julklappar handlas till röda prislappar
12.11.2021 06:20:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande

Efter flera år med tilltagande intresse för Black Friday visar Svensk Handels rapport att andelen konsumenter som handlar stannar av, men att de planerade inköpsbeloppen fortsätter att öka.
– Förra årets Black Friday var präglad av pandemin och restriktioner att inte besöka butiker. Men även det faktum att hushållen, i kölvattnet av pandemin, fortfarande spenderar mindre på resor, hotell och restaurangbesök gynnar handeln, säger Johan Davidson, chefsekonom på Svensk Handel.
Även om de flesta planerar att göra inköpen i både fysisk butik och på nätet svarar var tredje konsument att de enbart kommer att handla på nätet. Det är dock färre än förra året då pandemirestriktioner styrde ännu mer av konsumtionen till näthandeln.
Många handlar hemelektronik, kläder och skor
Hemelektronik, kläder och skor är de varor som flest konsumenter planerar att köpa. Bland 26-45 åringarna är många även på jakt efter barnartiklar och leksaker. Rapporten visar att Black Friday är startskottet för julhandeln och av de som tänker handla på Black Friday säger två av tre konsumenter (64 %) att de avser att handla julklappar.
– För konsumenter med inköpslistorna klara i god tid blir Black Friday ett utmärkt tillfälle att hitta julklapparna till röda prislappar. För handeln innebär det att konsumtion flyttar från december till november, för elektronikhandeln har november numera blivit årets största försäljningsmånad, säger Johan Davidson.
”Har redan det jag behöver” vanligaste skälet att avstå
Det vanligaste skälet till att inte handla på Black Friday är att ”jag redan har det jag behöver”, följt av ekonomiska- och miljömässiga skäl. Av samtliga tillfrågade konsumenter anger ungefär var tionde person att de inte ska handla av miljömässiga skäl, eller att de överhuvudtaget aldrig handlar på reor.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Bilder


Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Proppen ur för e-handeln25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor.
Eda, Helsingborg och Burlöv på pallen i Sveriges bästa handelskommun 202620.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tre kommuner med helt olika förutsättningar, men med en gemensam förmåga att se handeln som en kraft i kommunens utveckling. Eda, Helsingborg och Burlöv är finalister i Sveriges bästa handelskommun 2026, som delas ut av Svensk Handel.
Terminsstarten ger handeln en skjuts19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
När semestern är över och vardagen drar i gång väntar nya inköp för många svenskar. Drygt var fjärde planerar att köpa kläder eller skor inför terminsstarten. Även skolmaterial, sportutrustning och saker till hemmet står på inköpslistan.
Underbetyg att företagens villkor ignorerades i partiledardebatten18.8.2026 10:39:31 CEST | Pressmeddelande
I går ägde den första partiledardebatten rum. Debattens första timme skulle ha en tydlig ekonomisk prägel, men tyvärr lyste frågorna kring företagens, och handelns, villkor med sin frånvaro. Svensk Handel ser det som bekymmersamt att brinnande frågor för näringslivet knappt diskuterades.
Stark julimånad för modehandeln13.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den svenska modehandeln utvecklades starkt i juli. Svensk Handels Stilindex visar att försäljningen av kläder ökade med 6,7 procent jämfört med samma månad förra året. Skoförsäljningen ökade med 1,9 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
