Brist på anslag ger längre väntetider för spridningstillstånd
21.6.2022 08:00:00 CEST | Lantmäteriet | Pressmeddelande
Det anslag Lantmäteriet har blivit tilldelat för uppgiften räcker inte till då den tekniska utvecklingen och användningen av ”drönare” har ökat dramatiskt. Antalet ansökningar per år har gått från cirka 700 ärenden (2016) till drygt 23 000 på fem år (2021).
Anslaget för verksamheten ligger dock kvar på oförändrad nivå.
Lantmäteriet har de senaste åren lyft detta dilemma i sitt budgetunderlag till regeringen.
- Vi har inte möjlighet att omfördela mer än vad vi redan gjort eller skjuta till ytterligare resurser för att hantera alla de ansökningar om spridningstillstånd som kommer, säger Anders Sandin.
Konsekvenserna är längre handläggningstider när det gäller dessa tillståndsärenden och vi beklagar att detta drabbar kunderna men hoppas med denna information kunna ge en förklaring.
- Vi befarar dessutom att det finns en stor risk att många väljer att inte ansöka om spridningstillstånd. Det kan få allvarliga konsekvenser, inte bara för samhällets säkerhet utan även för medborgarnas förtroende för lagstiftningen, säger Anders Sandin avslutningsvis.
Vill du slippa ansöka om tillstånd?
Det finns flera undantag från skyldigheten att ansöka om spridningstillstånd. Du kan läsa mer här vad som gäller: https://www.lantmateriet.se/sv/webb/spridningstillstand/undantag-fran-spridningstillstand/
För mer information, kontakta:
Anders Sandin, chef för verksamhetsområde Geodata, Lantmäteriet
Tel: 026 – 63 33 73
Mobil: 072 – 50 30 073
E-post: anders.sandin@lm.se
Nyckelord
Om
Lantmäteriet bidrar till ett hållbart samhällsbyggande och ekonomisk utveckling. Vi skapar förutsättningar för att man tryggt ska kunna köpa, äga och sälja fastigheter. Det är via oss du kan söka, hitta och använda geografisk information och fastighetsinformation. Vår expertis och våra tjänster är grunden för att samhällsplanering, fastighetsmarknad och information om natur, vägar och platser ska fungera och vara tillförlitlig.
Lantmäteriet har omkring 2 000 medarbetare fördelade på cirka 50 orter. Huvudkontoret ligger i Gävle.
Följ Lantmäteriet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantmäteriet
Nya regler ska stärka tryggheten vid fastighetsaffärer29.6.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli börjar nya regler gälla för ansökningar om lagfart, inskrivning av tomträttsinnehav och tomträttsupplåtelse. Syftet är att stärka tryggheten på fastighetsmarknaden och minska risken för att felaktiga identitetsuppgifter används när fastigheter byter ägare.
Nu flygfotograferas Ångermanland – så används bilderna26.6.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Ångermanland. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Västerbotten– så används bilderna26.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Västerbotten. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Dalarna – så används bilderna8.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under den kommande veckan, (vecka 23) kommer ett flygplan att synas över Siljanstrakterna runt Mora och Leksand. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Kvinnor äger betydligt mindre mark är män - utvecklingen mot mer jämställt fastighetsägande går långsamt6.3.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaden mellan kvinnor och mäns ägande av fastigheter och mark är fortfarande stor. Kvinnor äger 14 procent av den totala markarealen medan män äger 37 procent. När det gäller fastigheter äger kvinnor 37 procent av landets fastigheter jämfört med männens andel på 47 procent. Resterande fastigheter ägs av dödsbon, företag och andra organisationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
