Byggnads stämmer lettiskt företag på 34 miljoner
12.7.2021 13:54:01 CEST | Byggnads | Pressmeddelande

Efter en granskning av Byggnads ombudsmän har det uppdagats att företaget APM Construction SIA, med säte i Lettland, systematiskt har betalat en lön på endast 67 kronor i timmen i stället för kollektivavtalets 183 kronor. Företaget har dessutom inte betalat vare sig övertid, traktamenten, semesterersättningar eller pensionsavgifter enligt gällande kollektivavtal. Totalt handlar det om 200 000 timmars arbete under 2019 och 2020. De berörda 96 arbetarna har också arbetat otillåtet mycket övertid samt 10 helgdagar utan helgersättning.
Nu stämmer Byggnads företaget i arbetsdomstolen för brott mot kollektivavtalet.
APM Construction SIA har varit verksamt i främst Skåne och verkat som underentreprenör åt stora svenska byggbolag som Skanska, PEAB, JSB, Smidmek och Midroc.
– Det här företaget har fuskat på punkt efter punkt och tjänat gigantiska pengar på sitt kuppen. Det här är en stor stämningsansökan, ändå ser vi bara toppen på isberget. Det här borde bli en väckarklocka för alla seriösa aktörer i branschen, säger Torbjörn Hagelin, Byggnads avtalssekreterare.
– Det är skandal att kriminella fortfarande kan utnyttja byggnadsarbetare på det här viset! Det är förfärligt för de som drabbats och förstör för seriösa företag i Sverige. Vi har jagat fuskarna i åratal men om vi vill ha någon seriös byggbransch kvar måste myndigheter, branschorganisationer och storföretag göra mer för att stoppa arbetslivkriminaliteten, säger Johan Lindholm, Byggnads förbundsordförande.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-601 15 00Bilder


Om
Byggnads är fackförbundet som organiserar arbetstagare inom bygg och anläggning och har idag över 100 000 medlemmar.
Följ Byggnads
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggnads
Arbetsgivare förfalskade uppsägning – målare får över 220 000 kronor i skadestånd5.2.2026 11:13:23 CET | Pressmeddelande
Efter att ha blivit “uppsagd” med förfalskade papper tog målaren strid med hjälp av sitt fackförbund. Nu har Arbetsdomstolen givit honom rätt.
Byggnads kommenterar LO-överenskommelse om sänkt arbetstid3.2.2026 08:33:40 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade LO-styrelsen en överenskommelse för att gemensamt gå fram i förhandlingar om sänkt arbetstid för Sveriges arbetare. Byggnads ser det som ett stort steg mot en historisk reform.
Byggnads varnar för oseriös takskottning – ”Blundar och hoppas på det bästa”15.1.2026 13:46:51 CET | Pressmeddelande
De senaste veckorna har snön fallit tungt över stora delar av landet. När behovet av snöröjning och takskottning ökar flockas lycksökare och oseriösa aktörer till branschen. Byggnads ger tre tips till fastighetsägare som ska upphandla takskottning.
Fler än två underentreprenörsled på nära hälften av Sveriges byggarbetsplatser12.12.2025 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Svenska byggarbetsplatser fylls av allt längre kedjor av underentreprenörer. En ny rapport från Byggnads och S&D visar hur vanligt det är, och vad det skulle innebära för branschen om leden begränsades.
Byggnads gjorde 1700 skyddsronder – varnar för brister i fallskydd10.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Farliga fallskydd på branta tak och bristande säkerhet vid stegar och bockar. Det är några av de brister i fallskydd som framkom när Byggnads genomförde skyddsronder på över 1700 arbetsplatser i slutet av oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
