Centralbankerna städar upp men Industriarbetsgivarna efterlyser strukturpolitik
20.9.2022 10:47:24 CEST | Industriarbetsgivarna | Pressmeddelande

Stigande priser och högre räntekostnader är kännbara för företagens konkurrenskraft.
”Penningpolitiken har nu fått sätta full fart med att städa upp efter sin egen alltför expansiva politik och se till att dålig strukturpolitik kring främst elmarknaden inte leder till en kostnads- och inflationsspiral”, säger Kerstin Hallsten, chefsekonom Industriarbetsgivarna.
”Den stigande inflationen är i stor utsträckning ett resultat av negativa utbudschocker och av en politik som arbetat med tillfälliga stödåtgärder i stället för strukturpolitik som ökar ekonomins förutsättningar att växa”, kommenterar Kerstin Hallsten.
Stigande energi och då främst stigande elpriser har varit en central drivkraft till att inflationen ökat i Sverige. Att elpriserna rusat har sin orsak i kriget i Ukraina och av att Ryssland dragit åt gaskranarna. Men Hallsten påpekar att svenska politiker i stället för att bedriva en politik som ökar ekonomins förutsättningar att växa, klassisk bra strukturpolitik, under en längre tid snarare har gjort det motsatta genom att sätta käppar i hjulet för planerbar kraft i form av kärn- och kraftvärme.
Men det är inte bara energipriserna som just nu drabbar industrin utan också dyra insatsvaror och problem på fraktmarknaden efter pandemin.
”En önskan framåt är långsiktiga politiska åtgärder som bidrar till att ekonomin kan växa starkt utan att det leder till ett ökat inflations- och kostnadstryck, elmarknaden är ett område det är central att få ordning på. Det är extra viktigt när vi står inför stora investeringar och satsningar för att möta klimatomställningen”, avslutar Kerstin Hallsten.
Bilder
Om
Industriarbetsgivarna är arbetsgivarorganisationen för stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnes- och buteljglasindustri samt svetsmekanisk industri. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.
Följ Industriarbetsgivarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Industriarbetsgivarna
Pressinbjudan: Sverige i en hårdnande global konkurrens12.10.2026 13:20:22 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna bjuder in till seminarium i Näringslivets Hus 16 oktober för en aktuell bild av det ekonomiska läget och diskussion om de strukturella globala utmaningar industrin står inför.
Pressfrukost i Falun inför avtalsrörelsen 2027 – hur påverkar den Dalarna?2.10.2026 10:34:00 CEST | Pressmeddelande
Basindustrin i Dalarna står inför en allt hårdare global konkurrens, geopolitisk osäkerhet och stora förändringar i förutsättningarna för företagen. Vad krävs för att basindustrin ska fortsätta växa och skapa sysselsättning i Dalarna?
Industriarbetsgivarna och IKEM: Stärkt konkurrenskraft avgör industrins framtid18.9.2026 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri står inför ett fortsatt tufft konkurrensläge, men också stora möjligheter. Inför avtalsrörelsen 2027 lyfter Industriarbetsgivarna och IKEM behovet av villkor som stärker företagens konkurrenskraft och skapar förutsättningar för investeringar, produktion och nya jobb.
Fortsatt tufft läge för basindustrin – fallande produktion hittills i år11.9.2026 09:06:00 CEST | Pressmeddelande
Produktionen i svensk basindustri har fortsatt att falla 2026. Efterfrågan är svag, orderstockarna för små och konkurrensen på världsmarknaden allt hårdare. Det visar Industriarbetsgivarnas rapport ”Ekonomiska läget i basindustrin”. Någon tydlig vändning är ännu inte i sikte.
Industrin inför avtalsrörelsen 2027: Klarar Sverige konkurrensen?9.9.2026 14:11:26 CEST | Pressmeddelande
Pressinbjudan från Industriarbetsgivarna och IKEM: Pressträff i Göteborg fredag 18 september kl. 12.00
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

